GPS lokátor nebo také tracker má jednoduchou funkci – zjistit pohyb osob nebo věcí. Dokáže vám tak přesně říci, kde se sledovaný objekt nachází v reálném čase. Popřípadě může polohu archivovat a vy tudíž zjistíte jeho trasu i zpětně. Takovýto lokátor lze využít při mnoha příležitostech, jako zabezpečení i jako dozor. Připravili jsme si pro vás několik bodů, na které se u výběru zaměřit. Každý lokátor se totiž liší ve své konstrukci podle toho, k jakému účelu ho budete chtít použít.

 

K čemu se GPS lokátor nejčastěji používá

 

Toto zařízení hojně využívají firmy ke sledování trasy svých aut. Popřípadě i k trasování svých zaměstnanců, především pak obchodních zástupců. Lidé ho pak běžně používají například k hlídání svých dětí. Popřípadě, podobně jako firmy, i k ochraně aut nebo majetku všeobecně. Hodí se všude tam, kde chcete vědět, kde osoba nebo věc aktuálně nachází nebo kde v průběhu dne byla. Oceníte ho i pokud dojde k nějaké ztrátě.

 

Fungování GPS trackeru

 

Každý lokátor ke zjišťování polohy využívá GPS modul, který za pomoci družic dokáže určit svoji polohu. Přesnost tohoto určení záleží na čipu, který lokátor obsahuje. Zpravidla tyto čipy přijímají L1 signál, který dokáže polohu zobrazit s přesností na pět metrů. Ale byl představen i čip, který přijímá L5 signál. Ten zpřesní polohu až na 30 centimetrů.

Zpracování dat

V tomto ohledu se lokátory dělí na dvě skupiny – pasivní a aktivní.

Pasivní uchovávají získaná data ve své paměti. Pro přehrání je musíte ze zařízení pomocí kabelu stáhnout a poté přehrát ve speciální programu. Jejich výhodou ale naopak je, že je nedokážou najít detektory signálu.

Aktivní jsou rozhodně populárnější typ, především kvůli tomu, že jsou vybaveny GSM nebo GPRS moduly. Díky nim dokáží zobrazovat data v reálném čase. Bez jakékoliv nutnosti něco stahovat nebo vypínat.

 

Podstatné parametry výběru

 

Rozměry

Rozměry volte podle zamýšleného účelu. Někdy se hodí menší lokátor a někdy je jeho velikost nepodstatná. Vždy o ní ale uvažujte a vezměte ji v potaz.

Komunikace

O té už byla řeč. Lokátor může data ukládat do své paměti nebo je odesílat v reálném čase. I zde je důležité vzít do úvahy, za jakým účelem si lokátor kupujete a přizpůsobit tomu formu komunikace. Existují i lokátory, kde vám aktuální polohu poskytnout jen při odeslání SMS, popřípadě takové, které mapují celou trasu a tu je pak možné si zpětně přehrát.

Baterie

Zde se hodí zaměřit hned na dvě věci. Způsob nabíjení baterie a její výdrž. U nabíjení si pohlídejte, jestli má lokátor vlastní baterii a vydrží tedy nějaký čas bez napájení.  Nebo jestli je nutné ho napájet z elektrorozvodů v autě. Pokud potřebujete lokátor s baterií, věnujte se poté i její výdrži. Existují modely, které vydrží jen jednotky hodin, ale seženete i takové, které zvládnout fungovat i stovky hodin. To je ovlivněno kapacitou akumulátoru a také tím, jak zvládne tracker šetřit energií, když třeba není aktivně používán. Takové modely budou ale přirozeně dražší.

 

Nejlepší GPS lokátory dle recenzí uživatelů