V České republice se letos narodila vlčata nejméně deseti vlčím smečkám, a to na Šumavě, v Krušných i Lužických horách, u Ralska, na Broumovsku, ve Slezských Beskydech a v oblasti Javorníků. Dokazují to záběry z fotopastí, ale také videa pořízená v terénu. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělilo Hnutí DUHA Olomouc, které vede celostátní program na ochranu velkých šelem. Podle hnutí návrat přirozeného predátora kopytníků pomáhá vracet rovnováhu do lesů, protože vlci redukují přemnožené srnce, jeleny a divoká prasata.
„Je potěšující, že se vlk, podle naší legislativy kriticky ohrožený druh, pravidelně rozmnožuje od Beskyd až po Krušné hory. Jeho populace se v posledních letech zvětšuje, podobně jako v sousedních zemích,“ uvedl vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Kutal.
V Podbezdězí a u Ralska zachytila fotopast čtyři vlčata v polovině července. V Krušných horách se vlčata narodila druhý rok za sebou, ze zachycených záběrů není jasné, zda jich je pět nebo čtyři.
I přes rozsáhlé těžby kůrovcového dřeva se daří také lužické vlčí smečce a na Broumovsku už se rozmnožují minimálně tři česko-polské vlčí smečky. Vlčata se tam popáté v řadě narodila ve smečce žijící v západní části Broumovska a ve Vraních horách, potřetí v polském národním parku Gór Stolowych navazujícím na Broumovské stěny a poprvé taktéž v hraničních Javořích horách. Na české území tak zasahují v broumovském výběžku minimálně tři vlčí smečky
Na Šumavě a v Bavorském lese zoologové potvrdili dvě smečky s letošními vlčaty. Zprávy o nich přinesla Správa NP Šumava, která existenci vlčat zkoumala nejen pomocí fotopastí, ale také akustickou stimulací, na níž obě smečky reagovaly vytím.
V srpnu se vlčata poprvé narodila také ve Slezských Beskydech, podruhé v Javorníkách. Podle hnutí to byla právě karpatská pohoří, kam se vlci začali v rámci České republiky jako první v 90. letech vracet. Trvalo však více než 20 let, než se tu začali také úspěšně rozmnožovat.
Videozáznam Šelmy.cz
Vlk obecný
Vlk obecný (Canis lupus) je velká psovitá šelma. Původně byl rozšířen po celé severní polokouli, nyní je jeho výskyt omezen, jeho počty radikálně poklesly a na mnoha místech byl vyhuben. V Česku byl ve 20. století téměř vyhuben, nicméně ve druhém desetiletí 21. století začaly jeho stavy narůstat.
Vlci dosahují hmotnosti 16 až 80 kg. Žijí ve smečkách tvořených obvykle vedoucím rodičovským (alfa) párem a několika jejich potomky. Vlci loví ve smečce. Potravou jim jsou především jeleni a divoká prasata, v menší míře také srnci a další drobnější živočichové. Příležitostně loví i ovce, pokud nejsou dostatečně zabezpečeny.
Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je vlk chráněným druhem a je klasifikován jako kriticky ohrožený.
Jejich nepřáteli jsou kromě člověka také tygři a medvědi.
Zdroj ČTK, šelmy cz.