Bezpečnostní kamery jsou stále populárnější. Umožňují streamování videa v reálném čase nejčastěji přes chytrý telefon a upozorňují notifikacemi na jakýkoliv pohyb. Díky tomu mohou bezpečnostní kamery sloužit pro zachycení důkazního materiálu při narušení daného prostoru a poskytnout potřebný video záznam k nalezení pachatele. Co tedy chytré bezpečnostní kamery umí a jak vybírat?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co je chytrá bezpečností kamera?
Chytré kamery, na rozdíl od klasických spolupracují v síti a můžete je sledovat a spravovazt na dálku. Mezi chytré kamery se řadí – chytré kamery do interiéru, exteriérové chytré kamery, ovladatelné otočné bezpečnostní kamery, ale i například dětské chůvičky. K chytrým kamerkám se váže také software. Kromě hlídání objektu je můžete využít i na kontrolu dětí, domácích mazlíčků nebo zapnutých přístrojů.
Co chytré kamery umí
Kamery s on-line přenosem
U chytrých bezpečnostních kamer je dnes samozřejmostí připojení k internetu a vzdálená správa. Obsluhují skrze aplikaci, na rozdíl od nahrávání na paměťové úložiště umí pracovat s přímým přenosem. Z kamery je možný přenos přímo na mobil nebo notebook, stačí mít připojení k internetu a znát přístupové heslo.
Otočné kamery
Otočné kamery slouží k monitorování většího prostoru. Je možné ji nastavit na automatický režim, kdy se kamera bude sama otáčet nebo ji vzdáleně ovládat a nastavit na přesné místo, které zrovna chcete sledovat.
Kamery s detekcí pohybu
Detekce pohybu patří k nejužitečnějším funkcím chytrých kamer. Kamera začne natáčet až v případě, že zaznamená nějaký pohyb, díky tomu šetří místo na úložišti. V případě zapojení dalších zařízení ve vaší chytré domácnosti můžete přímo nastavit, na co vše má kamera reagovat. Například vypnout upozornění na rozsvícení světel a podobně. K detekci pohybu se přidávají chytré funkce jako detekce odpojení kamery, nebo jejího zatmění.
Kamery s rozeznáním obličeje
Nejlepší chytré kamery si dokáží zapamatovat a rozpoznávat postavy i obličeje. Díky tomu zvládnou upozornit na neznámou osobu ve sledovaném prostoru. V případě, že kamera zaznamená neznámou osobu, zapne signál. Dokáží i mapovat dobu pobytu jednotlivých osob ve sledovaném prostoru. Umí rozeznávat i zvířata od lidí a dokáže tak předejít planým poplachům.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kamery s nočním viděním
Tato funkce je potřeba zejména u exteriérových kamer, kdy potřebujete, aby kamera byla schopná natáčet i po setmění. Noční vidění má u různých kamer různý dosah, proto vyberte dosah podle umístění kamery a potřebných vzdáleností u sledovaného objektu.
Před koupí kamery si ověřte, jaký software používá, jaké jsou možnosti připojení a paměťové úložiště na které se bude kamera záznam případně nahrávat.. Ověřte si také délku kabelů.
Rozlišení
Rozlišení patří k nejdůležitějším údajům ovlivňujícím kvalitu obrazu. Rozlišením se často označuje počet pixelů – tedy obrazových bodů. Čím více, tím lépe. Ideální rozlišení by mělo být alespoň HD 720p a více. skvělé jsou FullHD kamery 1080p, nejvyšší modely zvládají i větší rozlišení, jako je 4K.
Nezáleží však jenom na parametrech rozlišení, ale i na kvalitě snímání a světelných podmínkách. Ve tmě je většina bezpečnostních IP wifi kamer vybavena IR led přísvitem pro lepší záznam v nočním režimu. Světelná citlivost je prezentována v jednotkách „Lux“. Čím nižší hodnota je, tím lépe bude kamera snímat za zhoršených světelných podmínek.
Kvalita senzoru
Senzor má klíčový vliv na kvalitu obrazu. Protože není možné se ve všech senzorech vyznat, zkuste před zakoupením zadat název kamery například na YouTube a podívat se, jak videa vypadají. Případně je můžete porovnat s jinou kamerou o stejném rozlišení a ihned uvidíte, jestli je rozdíl zásadní. Kvalitní senzor zvládne více snímků za sekundu a nemusíte se s ním obávat sekaného videa, kde by ani nemuselo být zachyceno vše důležité.
Úhel záběru
Úhel rozhoduje o tom, jakou výseč kamera monitoruje. U klasických CCTV kamer bývá obvykle úhel záběru 90 stupňů, u otočných kamer i 360 stupňů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Provozní teplota a životnost nočního vidění
Pokud budete kameru umísťovat do extrémních podmínek, zkontrolujte raději provozní teploty. Extrémní teploty nesvědčí ani infračerveným diodám na noční vidění. Životnost diod bývá běžně kolem 10 000 hodin.
Kamerové systémy představují velmi sofistikovaná zařízení a na trhu se to hemží vysokým množstvím různých modelů, které se na rozmanité škále liší kvalitou, speciálními funkcemi i cenou. Pokud už máte představu jakou funkci budete chtít, zaměřte se na kamery které takovou funkci ovládají, až poté vybírejte podle technických parametrů a ceny, zjednodušíte a urychlíte si tím rozhodování.