Samice chocholatky červené Kenya porodila 11. července mládě. Zoologové na odchov této neobvyklé lesní antilopky čekali přes deset let. Mládě je prvním přírůstkem tohoto druhu v Česku a na Slovensku a jedno z jedenácti odchovaných mláďat na celém světě za poslední rok.Tento týden se obě zvířata, samice Kenya a její mládě, začnou vydávat ven.

„Mládě bylo od prvního rána, kdy jsme ho ve stáji objevili, čilé. Hned první ráno jsme pozorovali, jak saje mateřské mléko,“ uvedl zoolog Luděk Čulík.
Chov chocholatek červených ve dvorském safari parku začal v roce 2009, kdy přišla první samice z hannoverské zoo. O pár měsíců později ji doplnil samec z Polska. Pár žil několik let společně, ovšem potomky nikdy neodchoval. Proto v roce 2014 dorazil z Kolína nad Rýnem Pluto. Ani nově sestavený pár však kýžené mládě nikdy neměl. Změna nastala až s příchodem současné samice Kenyi z Valencie v roce 2019. Během relativně krátké doby se pár harmonizoval a chovatelé začali doufat v první malé chocholatky. I tentokrát však přišla nešťastná událost: Pluto v březnu 2020 uhynul. K veliké radosti zoologů se mu přesto povedlo zplodit s Kenyou mládě.


Chocholatky jsou malé antilopy, které žijí skrytým způsobem života v lesích. O některých druzích ví věda málo, tajemné jsou i pro obyvatele Afriky. „Třeba v bájích a mýtech Konga chocholatky vystupují jako šibalové, kteří svou chytrostí dovedou přelstít lidi i jiná zvířata,“ uvedl Michal Šťastný, který má v zoo na starosti komunikaci a mezinárodní projekty.


V zoologických zahradách jsou chocholatky červené chované velmi vzácně. V péči člověka jich žije asi 40 v celkem 16 institucích. Dvorský safari park chová chocholatky od roku 2009 a za celou dobu jde o první odchované mládě.
Chocholatka červená nebo také křovinná patří k nejmenším antilopám světa. Váží kolem 13 kilogramů a v kohoutku měří asi 40 cm. Obývá lesy střední a jižní Afriky. Ohrožuje je lov pro maso a ztráta přirozeného prostředí. V zoologických zahradách se za posledních 12 měsíců narodilo na celém světě jen 11 mláďat.