V jarních měsících se stává velkým nepřítelem především hmyz v domácnosti, který dokáže být velice otravný. Když se k tomu ještě přidají nepříjemné kousance, štípance a bodnutí, které u některých lidí dokonce může vyvolat i alergickou reakci, dokáže nám to značně znepříjemnit život. Možnosti, jak se před ním bránit, existuje několik. Pokud nechcete používat sítě proti hmyzu, můžete si dát na okenní parapety truhlíky s aromatickými bylinkami, které hmyzu nevoní.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Levandule
Jako nejúčinnější přírodní zbraň proti hmyzu se osvědčuje levandule. Levandule je rostlinou, která krásně vypadá i voní, díky svému silnému aroma odpuzuje moly a také komáry. Pokud bojujete s moly v šatníku nebo ve spíži, umístěte snítky čerstvě utržené nebo sušené levandule na místa výskytu, moly to odpudí. Nasázená kolem zahradního posezení nebo pod oknem bude nejen hezky vypadat, ale hodně hmyzu svojí vůní odradí od toho, aby k vám létal.
Citrónová tráva
Citronová tráva, neboli Citronela, je zázračná bylinka, bez které si jen těžko dovedeme představit asijskou kuchyni. Citrónová tráva je však i jeden z nejpoužívanějších přírodních repelentů. Používá se také do kosmetických výrobků, ve vonných tyčinkách, nebo přípravcích odpuzující hmyz. Pro lidi má citrónová tráva příjemnou vůni, pro hmyz, hlavně komáry je odpuzující a dráždivá. Je vhodné jí dát na zápraží nebo v květináči do oken, aby k vám komáři nezavítali.
Rozmarýn
Rozmarýn je stálezelený polokeř s tuhými čárkovitými listy. Listy s nejmladšími částmi výhonů se používají jako koření do salátů a pro přípravu masa. Jeho dřevitá vůně odpuzuje nejen komáry, ale i můry. Z rozmarýnu je účinný i repelent, který si snadno vyrobíte doma, než vyrazíte do přírody. Smíchejte hrst rozmarýnu s litrem vody a lžící vinného octa. Poté přeceďte a tekutinu použijte jako repelent.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Bazalka
Bazalka je populární kuchyňská bylinka používaná pro ochucení potravin, je rovněž přírodním pesticidem a je jedno, po jakém druhu sáhnete. O důvod víc, proč si tuto oblíbenou letničku pořídit. Je toxická pro larvy komárů, takže ji můžete umístit poblíž stojaté vody, aby odradila komáry před pokládkou vajec. V květináči na okně poslouží bazalka jako repelent proti hmyzu, především proti otravným mouchám.
Máta
Máta má všestranné využití, používá se v léčitelství, kosmetice i kuchyni. Máta je nejen skvělý pro odpuzování komárů a mravenců, ale může také pomoci při hmyzím kousnutí. Čím silnější aroma máta má, tím více bude hmyz odpuzovat.
Šalvěj
Díky své specifické vůni je šalvěj oblíbeným kořením. Používá se na dochucení mastnějších druhů mas. Využívá se i jako léčivka. Šalvěj se vyskytuje v mnoha druzích a jejích účinků lidstvo využívá tisíce let. Intenzivní vůně šalvěje odpuzuje hmyz, například komáry a moly.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Česnek
Pokud máte rádi česnek a dopřáváte si ho často v jídle, díky enzymu alicinu který obsahuje, nebudete chutnat komárům ani klíšťatům. Aby se vám hmyz nedostal do místnosti se doporučuje natřít okenní rámy rozdrceným česnekem, komáři i jiný hmyz štiplavý zápach česneku nesnesou.
Aksamitník
Aksamitník, polozapomenutá květina našich babiček, která působí proti hmyzu. Lidově se jí říká afrikán. Aksamitníku se bude dařit stejně dobře v truhlíku jako v záhonu na zahradě. Navíc jde o jedlé květy, takže je můžete využít i k dozdobení nejrůznějších letních pokrmů.