Dešťová voda vám ušetří nezanedbatelnou část výdajů za vodu. Dešťovou vodu můžete zadržovat v podzemních a nadzemních nádržích. Dešťová voda zachycená v sudech na zahradě se využívá především na zalévání zahrady, neobsahuje agresivní chlor, je chudá na soli nedochází tak k zasolování půdy. Při zalévání dešťovou vodou se rostliny zároveň hnojí dusíkem. Vzdušný dusík se rozpustí v kapkách dešťové vody při průchodu atmosférou a tak rostlina dostává hnojivo v přirozené formě.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Existuje mnoho jiných způsobů využití dešťové vody a to přímo v domácnosti. Dešťovou vodu zachycenou v podzemních nádržích lze využít v domácnosti na splachování, praní a úklid a po její úpravě dokonce i na sprchování. Podzemní nádrže na zachycení dešťové vody jsou stále více v oblibě jak z estetického hlediska, tak i z hlediska praktického. Podzemní nádrže jsou výhodnější v tom, že nejsou na přímém světle, takže se voda udržuje čistá a bez zápachu. Pokud nechcete kopat na zahradě a máte tmavý a studený sklep, můžete nádrž umístit tam. V tom případě si dejte pozor, aby teplota sklepního prostoru nepřesáhla teplotu 18°C, jinak by mohlo dojít k nebezpečnému rozvoji mikroorganismů. U nádrží na zachycování dešťové vody, aby se nekazila, platí obecná zásada, co nejméně světla a co nejnižší teplota.
Při zachycování dešťové vody pro domácí použití je potřeba vodu profiltrovat. Dešťová voda není úplně čistá, přichází do kontaktu se střešní krytinou, okapy, bývá znečištěna pylem, listím, prachem, ale i ptačím trusem. Filtrováním dochází k odstranění hrubých nečistot a bakterií.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak vybrat nádrž na sběr dešťové vody?
Prvním krokem je výběr správné velikosti nádrže. Velikost nádrže volte podle velikosti a typu odvodňované plochy – střechy, ze které budete dešťovou vodu svádět a vydatnosti srážek ve vaší lokalitě.
Pokud máte velkou odvodňovanou plochu, ale malou zahrádku, pak bude stačit menší nádrž, a naopak pokud budete vodu využívat i užitkově v domě, je třeba volit nádrž s ohledem na počet osob, množství využití, velikost zavlažované plochy a další parametry. V létě při přívalových deštích může spadnout vody i 2x více a je potřeba zajistit přepad z retenční nádrže.
Nádrž na dešťovou vodu musí být vybavena ponorným čerpadlem. Pokud budete dešťovou vodu využívat v domě, musí být vnitřní rozvod oddělen od okruhu pitné vody. Pokud voda v dešťové nádrži dojde, je přes čerpadlo zajištěna dodávka pitné vody do okruhu s užitkovou vodou tak, aby byla zajištěna nepřetržitá dodávka vody.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jaký typ nádrže zvolit?
Nádrže se vyrábějí v různé kvalitě a z různých materiálů. Nejprodávanější jsou nádrže z plastu, díky jejich variabilitě a uzpůsobení rozličným podmínkám a požadavkům.
Plastové nádrže – mohou být jednolité nebo svařované, válcové, hranaté, samostatné nebo nesamostatné a dvouplášťové. Popřípadě dvouplášťové do spodní vody. Před volbou typu nádrže je potřeba znát výšku hladiny spodní vody. Vysoká hladina spodní vody může narušit stabilitu nádrže a mohlo by dojít k jejímu zborcení. Problém se spodní vodou u plastových nádrží se řeší obetonováním nádrže, nebo volbou nádrže dvouplášťové.
Svařované nádrže – u svařovaných nádrží je možná výroba na míru, včetně překážek a jiných prvků. Mají nižší pořizovací náklady, ale jejich instalace je náročnější a životnost nižší. Lze je rozšířit i o retenční schopnost s regulovaným odtokem.
Monolitické nádrže – zaručují dokonalou statickou pevnost a těsnost, nádrže není třeba obetonovávat. Jsou vyrobeny z jednoho kusu plastu. Žebrovaná konstrukce slouží ke zpevnění nádrže i jako ochrana proti protlačení stěn.
Sklolaminátové nádrže – materiál je velmi pružný a lehký. Nevýhodou těchto nádrží je velmi úzký vstup do nádrže. U sklolaminátových nádrží jsou též problémy s praskáním spojené s nutností oprav.
Betonové nádrže – mezi častou volbu patří betonové nádrže, které se dají použít i při vysoké hladině spodní vody. Jejich nevýhodou je , že jsou velmi těžké a instalace je finančně náročná.
Klacické sudy, IBC kontejnery a barely na dešťovou vodu jsou dnes součástí mnoha zahrad. Nadzemní nádrže jsou finančně nenáročné, ale je potřeba brát v potaz, že se v nich bez chemického ošetření bude tvořit řasa a je potřeba pro ně vyčlenit místo na zahradě.