Stále častěji se můžete setkat s e-shopy, které nabízejí velké množství levného zboží, k tomu vám nabídnou jako bonus dopravu zdarma. Na první pohled je to výhodné, ovšem dodací lhůta zboží je dlouhá, v řádech několika týdnů.  Kupující mnohdy ani nevědí, že neuzavírají smlouvu s provozovatelem, „e-shopu“, ale jeho prostřednictvím s jiným subjektem, často se zahraničním dodavatelem ze zemí mimo EU.

Zprostředkovatelský e-shop se tváří jako standardní e-shop. Takže ani nemusíte poznat, že nakupujete od subjektu mimo Českou republiku. Zákazníci žijí v domnění, že když si zboží objednali na českém portálu nebo na webu některé ze zemí EU, tak jde vždy o výrobky pocházející z Unie. Často ani netuší, že objednaná věc putuje až z Asie.

Problémem u takového zprostředkovatelského e-shopu je, že tímto způsobem podnikání dochází ke krácení práv českých spotřebitelů. Například práva na odstoupení od smlouvy bez uvedení důvodu ve lhůtě čtrnácti dnů od převzetí zboží.

Právní poradci ve spotřebitelské poradně dTestu  se však setkávají s případy, kdy je toto právo spotřebitelům odepíráno s odkazem na to, že prodávajícím je zahraniční společnost. Kupující pak musí zboží reklamovat nebo vracet vůči zahraničnímu subjektu, který sídlí mimo Evropskou unii. A to za podmínek, které jsou odlišné od standardních pravidel platných v ČR.
S tím jsou spojené další náklady na dopravu zboží do zahraničí, i když nákup proběhl na e-shopu s českou doménou. Jakákoliv komunikace s prodávajícím a zpětné zaslání zboží kvůli velké vzdálenosti trvá dlouho.

Ukazatelem toho, že jde o něco neobvyklého je poznámka o dostupnosti zboží, kde bývá uvedeno, že zboží je skladem u dodavatele, nebo že bude zboží dodané během několika týdnů.

Informace o zprostředkování, nebo zastoupení jsou uvedeny v obchodních podmínkách, které jsou podle právních poradců dTestu nedostatečné a jedná se o takzvané překvapivé ujednání. Podle občanského zákoníku to znamená, že je dané ujednání neúčinné, takže je vůči spotřebitelům zcela bezvýznamné. Z pohledu spotřebitele se v podstatě jedná o kupní smlouvu uzavřenou přímo s provozovatelem e-shopu, z čehož mu plynou veškerá související práva.

Jedním ze způsobů, jak poznat zda jde o seriózní e-shop, je hodnocení ostatních zákazníků. Pokud si chce být zákazník opravdu jistý, že nakupuje u spolehlivého obchodníka, je vhodné si ověřit uvedené kontaktní údaje, zda fungují a jsou správné. Další cestou, jak neriskovat ztrátu peněz, je pročíst si obchodní podmínky a ujistit se, jestli má nakupující možnost odstoupit od smlouvy.