Zvířata, kterými nás straší filmy a televize jako je žralok či lev ani zdaleka nejsou největší zabijáci lidí na planetě. Kupodivu ani sám člověk není člověku nejnebezpečnější. Tak jaký tvor to je? Čtěte dál…
Pokusili jsme se sestavit žebříček člověku nejnebezpečnějších zvířat, se kterými se na Zemi můžeme setkat. Počty úmrtí jsou pro některé druhy jen odhadovaná, protože neexistuje ucelená statistika měření po celém světě.
15. Žraloci – průměrně způsobených 6 úmrtí ročně
Žraločí útoky jsou velmi vzácné. V roce 2014 došlo k celosvětově pouze třem úmrtím souvisejícím s útoky žraloků a v roce 2015 jich bylo šest, což je přibližně dlouhodobý průměr.
14. Vlci- průměrně způsobených 10 úmrtí ročně
Útoky vlka nejsou běžné v mnoha částech světa, kde vlci žijí. vlk je velmi plaché zvíře, které se člověku, pokud možno vyhýbá.
Přezkum smrtelných útoků vlků zjistil, že během 50 let před rokem 2002 v Evropě a Severní Americe došlo v průměru přibližně 10 ročně
13. Lvi- způsobených 22 + úmrtí ročně
Odhady úmrtí souvisejících s lvím útokem se také meziročně liší. Studie z roku 2005 zjistila, že od roku 1990 lvi zabili 563 lidí pouze v Tanzanii, což je v průměru asi 22 ročně.
K dalším úmrtím pravděpodobně dochází i mimo Tanzanii, ale celkové číslo z jiných zemí není k dispozici.
12. Sloni – cca 500 úmrtí ročně
Článek National Geographic z roku 2005 uvádí, že při útocích na slony je zabito 500 lidí ročně. Při těchto útocích lidé zabili mnohem více slonů.
11. Hroši: 500 úmrtí ročně
Hroši byli po dlouhou dobu považováni za nejnebezpečnější zvíře v Africe. Hroši jsou známí svou agresivitou vůči lidem, kteří se dostanou do jejich teritoria. Jsou známy i útoky na menší lodě ve snaze je převrhnout.
10. Tasemnice: 700 úmrtí ročně
Pokud jde o parazity, tasemnice je zodpovědná za infekci zvanou cysticeróza, která ročně zabije přibližně 700 lidí.
9. Krokodýli: 1 000 úmrtí ročně
Krokodýli jsou podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství považováni za zvíře odpovědné za nejvíce lidských úmrtí v Africe, a to s odhadovaným průměrem 1000 smrtelných útoků ročně.
8. Škrkavka: 4 500 úmrtí ročně
Podle studie z roku 2013 způsobuje škrkavka infekci zvanou aschariasis, která ročně zabije odhadem 4 500 lidí.
WHO uvádí, že k infekci dochází v tenkém střevu lidí a jedná se o nemoc, která postihuje více dětí než dospělých.
7. Moucha Tsetse: 10 000 úmrtí ročně
Moucha Tsetse přenáší chorobu zvanou spavá nemoc, parazitární infekci, která zpočátku může vést k bolestem hlavy, horečce, bolesti kloubů a svědění, ale později může vést k některým vážným neurologickým problémům a smrti. Počet úmrtí klesá dlouhodobě klesá.
6.Ploštice (přenašeč Chagasovy choroby): 12 000 úmrtí ročně
Ploštice je zodpovědná za přenášení Chagasovy choroby, která v průměru ročně zabije asi 12 000 lidí.
Chagasova choroba čili Trypanosoma cruzi je parazitická choroba přenášená hmyzem, který žije ve stěnách a střechách domů z bláta a slámy, typických pro latinskoamerické venkovské oblasti a městské slumy.
Nemoc přenášejí ploštice z podčeledi Triatominae, které vylézají za potravou v nočních hodinách. Kromě toho se Chagasova nemoc podle dokumentovaných případů přenáší krevní transfúzí, transplantací orgánů, kojením a přenosem z těhotné matky na plod.
Chagasova choroba je parazitární infekce, kterou prošla chyba, která dostala svou přezdívku kousnutím lidí do obličeje.
5. Sladkovodní hlemýždi: 20 000+ úmrtí ročně
Zdá se to neuvěřitelné, ale šneci skutečně přispívají k smrti asi 20 000 lidí ročně. Jde o to, že drobní sladkovodní šneci jsou přenašeči schistosomózy – nebezpečného onemocnění způsobeného parazitickými červ, která může způsobit silnou bolest břicha a krev ve stolici nebo moči. Mikroskopičtí paraziti jsou v kontaktu s infikovanou vodou a mohou proniknout do lidské kůže v blízkosti žaludku a naklást tam vajíčka, což může vést ke smrti.
Miliony lidí nakazí infekci a WHO odhaduje, že 20 000 a 200 000 úmrtí lze připsat schistosomóze.
4. Psi (přenášející vzteklinu) 35 000 úmrtí ročně
Psi – konkrétně psi infikovaní virem vztekliny. Virus vztekliny se přenáší slinami, tedy v praxi nejčastěji pokousáním, a proto jsou psi z 99 % přenašečem viru na člověka. Jakmile nemoc propukne, končí vždy smrtelně. Tomu se dá zabránit včasným očkováním lidí, u kterých došlo, nebo mohlo dojít k nákaze: protilátky přítomné během inkubační doby zabrání postupu viru do mozku a vzteklina vůbec nepropukne. Léčba v pozdějších stádiích nemoci je pouze symptomatická.
Asi 35 000 úmrtí lze přičíst vzteklině, a v těchto případech je podle WHO 99 procent způsobeno psy.
3. Hadi: 100 000 úmrtí ročně
Kvůli hadímu uštknutí ročně zemře více než sto tisíc lidí. Kvalitní a efektivní séra nejsou v řadě zemí dostupná nebo jsou příliš drahá.
2. Člověk: 437 000 způsobených smrtí
Podle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu došlo v roce 2012 k asi 437 000 vraždám, díky nimž jsou lidé druhým nejnebezpečnějším tvorem (a nejsmrtelnějším savcem) vůči sobě samému.
1. Komáři: 750 000 úmrtí ročně
Komáři, otravný hmyz, který saje krev a přenášejí viry z člověka na člověka, jsou zodpovědné za největší počet úmrtí související se zvířaty.
Samotná malárie je zodpovědná za více než polovinu úmrtí způsobených komáry, převážně v subsaharské Africe, i když nemoc je na ústupu. Podle Světové zdravotnické organizace se výskyt malárie mezi lety 2000 a 2015 snížil o 37 procent. Další nebezpečné nemoci které přenáší komáři jsou Žlutá zimnice, virus Zika, Horečka Papatači a další
Zdroje: Wikipedie.org, pixabay.com, WHO, Business Insider