… souhlasíte? Já myslím, že na tom rozhodně něco je .-)
I proto cizí jazyky patří mezi mé oblasti zájmu dlouhá léta. Bohužel nutno dodat, že s dokončením středoškolské docházky jen okrajově a ani povinné absolvování 3 semestrů dvou cizích jazyků na VŠ (během nichž úroveň mých jazykových dovednosti spíše poklesla, než by se dál rozvíjela) na tom mnoho nezměnilo.
S výjimkou jednoho „záchvěvu“ krátce po ukončení VŠ, kdy jsem dojížděla znovuobjevovat své jazykové schopnosti francouzského jazyka ke své milované vyučující ze střední školy a pak podobného záchvěvu o pár let později u angličtinářky, kterou mi doporučila kamarádka, to však žádná sláva nebyla.
Všechno mělo větší prioritu. Můj rozvoj na tomto poli se odehrával ve vlnách… no dalo by se říct přímo v tsunami vlnách – když se do něčeho zakousnu, nedělám to na 100, ale alespoň 150 %… všechno ostatní pak jde stranou, jen mi to bohužel nikdy nevydrží déle než pár měsíců…
Angličtinu jsem se začala učit od 6. třídy základní školy (v páté třídě mě ještě neminul jeden rok ruštiny), francouzštinu jsem pak doplnila na střední (líbila se mi více než nabízená druhá varianta němčiny a rodiče volbu druhého cizího jazyka nechali na mně). Zajímavý je poznatek, že ačkoliv jsem se angličtinu učila 8 let a francouzštinu o 3 roky kratší dobu, měla jsem na konci střední pocit, že francouzštinu ovládám mnohem lépe. Jsem komunikativnější, dokážu v ní lépe improvizovat, poradím si.
Potvrdila jsem si tak, jak mnoho záleží na tom, jak se cizí jazyk učíme – ve škole tedy na vyučujícím a jeho pojetí výuky cizího jazyka. Jistěže se od dob mých studií ve školství mnohé změnilo, ale i přesto si myslím, že v případě jazykových dovedností my Češi oproti jiným zemím stále velmi zaostáváme (a částečný podíl na tom má i naše školství).
Na přelomu loňského a letošního roku jsem se rozhodla, že se chci jazykům opět více věnovat. Jako na zavolanou jsem se tak úplnou náhodou před dvěma dny dostala ke dvěma velmi pěkným videím k učení se cizím jazykům. První naleznete zde a druhé zde. Pod oběma videi najdete i písemnou podobu v pdf, kterou si můžete stáhnout a vytisknout (pod druhým videem i skvělý sumář odkazů s tipy na webové stránky, na nichž si zdarma můžete rozvíjet svou angličtinu, stačí si jen vybrat to, co bude vyhovovat právě vám).
Věřím, že by to mohlo být zajímavé i pro některé z vás, ať už se rozhodnete studovat sami nebo s pomocí lektora či online vzdělávání. Pro mne tam bylo mnoho nového a rozhodně mě to povzbudilo v úsilí vykročit ze své komfortní zóny na poli cizích jazyků .-)
Mějte krásný den
A.