Zdravím z Číny,
Zakázané město
Co se týká Pekingu jako takového, hlavní rozdíl oproti SH kromě toho, že taxíky zde místo VW Santana jsou Hyundai:-), tak nám Peking přišel opravdu spíše politický a spíše než na estetiku se zde hledí na funkčnost. Fasády většiny budov jsou zde z betonu (možná jako ukázka a symbol nezničitelnosti) a nikdo se ani moc nesnaží, aby to na pohled vypadalo nějak esteticky. SH je proti němu více hravá a dá na vzhled a dojem. Mirovi dokonce Peking připadal jako nějaké ruské město. Jediná část města, která nám konečně připadala jako světová metropole byla Beijing CBD (Central Business District), kde sídlí média, banky a služby. Stále je ještě ve výstavbě, ale pár zajímavých architektonických kousků se tam dá najít už nyní. Fotka níže sice není z nejkrásnějších, ale dá se na ní ukázat dvě věci, jednak viditelnost do dálky (čili nic moc) – foceno z vyhlídky z Jingshan Parku rozkládající se přímo nad Zakázaným městem, jednak také pohled na stále se budující business čtvrť CBD. Z mého pohledu je nejzajímavější budova mírně vlevo, což je nové sídlo státní televize CCTV a o kterém ještě budu mluvit později. Focené objekty jsou ode mně vzdáleny cca 6 kilometrů.
Nejvyšší budova na snímku je ještě nedostavěný mrakodrap China Zun, jejíž tvar bude odkazovat na starodávné čínské obchodní čluny. Otevření je plánuje na rok 2018.
Odpoledne jsme se vydali ještě k Chrámu nebes, který byl bohužel už kolem šesté večer zavřený, ale zahrady kolem něho byly stále otevřené, takže jsme si prošli aspoň ty.
Velká čínská zeď – Mu Tian Yu
To by nám snad ani nikdo nevěřil, že jsme byli v Pekingu, kdybychom nenavšívili jeden ze symbolů Číny, tedy Velkou Čínskou zeď. Musím přiznat, že jedinou věc závidíme Pekingu oproti SH, která stojí na rovině a dvě stě kilometrů i více na všechny strany jsou zastavěné plochy a jedno město přechází v druhé. V Pekingu stačí vyjet trochu dál za město a už jste v horách. A to, že tam najdete takový poklad jako je Čínská zeď, už je jen třešnička na dortu:-) Hlavní přístupné části zdi jsou tři: Bada Ling, což je Penikgu nejbližší a také nejznámější a nejlidnatější úsek. Zeď je tam ve velmi dobrém stavu, udržovaná, opravovaná, s mohutnými zdmi. Tam my jsme ale nejeli. Ze Zakázaného města i Letního paláce (který na nás vůbec neudělal dojem a mám z něj asi dvě fotky) jsme trpěli fóbií z přelidnění a raději jsme si vybrali o trochu vzdálenější část a také o něco méně monumentální, ale zase útulnou s málo lidmi ( tedy alespoň v dopoledních hodinách). Tato část je jmenuje Mu Tian Yu a nachází se severně od Pekingu asi necelé dvě hodiny jízdy. A jak jsme se tam vlastně dostali? Miro měl od kolegy z práce kontakt na řidiče, který má jako živnost vození turistů ke zdi a zase zpátky, na stejný účel si ho najal i on a byl spokojen. My mu napsali a hned na druhý den nám potvrdil, že má volný termín. V sedm hodin nás vyzvedl na hotelu a už jsme jeli. Jen nás trochu zaskočil tím, že se nevydal nejrychlejší cestou, tedy tou po dálnici, ale jeli jsme okreskou, kde jsme stáli na každé červené. Měli jsme tušení, že tak jede schválně aby nemusel platit extra za dálnici, ale podle jeho ženy, která jela s námi, je to prý kvůli vyhnutí se zácpám na dálnici. Mirův iphone, který neomylně ukazuje veškerou dopravu v celé Číně, ukazoval naprosto průjezdnou dálnici. Nějak jsme to neřešili, navíc když jsme chvilku po půl deváté dorazili na parkoviště. Tam šla s námi paní koupit lístky jednak na autobus, který vedl ke spodní části lanovky, na lanovku a pak i na bobovou dráhu, kterou se dá jet dolů zpátky k autu. Všechny úseky se dají jít i pěšky, ale na to byste potřebovali více času než my; odpoledne jsme měli jiný plán:-) Autobus a lanovka naprostá paráda, čekali jsme vždy jen pár minut – příjemné překvapení:-) Pěšky jsme navíc nešli i z dalšího důvodu – ten den bylo ještě větší vedro než minulé dny, opravdu jsme se pařili, obrovská vlhkost a každý krok byl doprovázen hlasitým funěním a litry potu:-)
Důležité je dát vědět, kdo je tady pán..
Zeď není přístupná po celé své délce mnoha tisíců kilometrů a navíc to rozhodně tedy není procházka po rovině. Zeď je postavená na hřebeni hor a i podle fotek vidíte, že je to stále nahoru a dolů – jednoduchá turistika to není a navíc v tomhle počasí to byl horor. Ušli jsme zhruba 5 kilometrů, takže nic moc…
Dolů jsme chtěli jet bobovou dráhou, ale bylo už kolem poledne a návštěvníků začalo přibývat. Jeli jsme raději opět lanovkou, na kterou se nečekalo. Paní už na nás čekala se slovy „very bjůtyfl, very bjůtyfl“, tak jsme jí to horlivě odkývali, vyfotili si pár fotek a jelo se k dalšímu „bodu zájmu“, tedy národní park Yinshan Talin.
Yinshan Talin
Tohle místo je dá se říci na zpáteční cestě do Pekingu, s malou zajížďkou, a říká se mu také Les pagod. Tip na tohle místo nám dal jeden známý, který v Pekingu žije, jinak bychom na něj stěží narazili – je to poměrně nenápadné místo. A jak jsme zjistili u vjezdu na parkoviště před zavřenou bránou, také už tři roky zavřené a veřejnosti nepřístupné. Prý se tam dá dostat, ale jak? Naštěstí se naši průvodci zeptali místní prodejkyně, a prý nám za 50 RMB řekne kudy se tam jede. Ok, jdeme do toho, paní řekla průvodcům kam mají jet, a asi za dvěstě metrů jsme přijeli ke vstupu z trochu jiné strany. Vzhledem k tomu, že si poctivě zapisujeme všechny výdaje, které v Číně utratíme, dokonce to rozdělujeme do kategorií jídlo, ubytování atd. tak jsme přemýšleli, jestli si zavedeme novou kategorii Úplatky, ale dali jsme to nakonec do Vstupného:-)
Lama Temple
Sice už jsme buddhistických chrámů viděli poměrně dost, Mira jsem přesvědčila, abychom se šli podívat do Lama Temple, který se nachází v centru Pekingu a v něm 18metrů vysoký Buddha vyřezaný z jednoho kusu bílého santalového dřeva. Dokonce je o něm i zápis v Guinessově knize rekordů.
Do chrámů samozřejmě chodí také velké množství lidí, ale ti se většinou umí chovat a potlačují svoji přirozenost, tedy všude být co nejhlasitější. Na těchto místech panuje klid a i když je lidí více, fungují všichni spolu v jednom společenství.
Vedení CCTV
Ještě jednou se vrátíme k budově CCTV. Jak jsem psala, z hlediska moderní architektury je to jedna z mála budov, která vzbuzuje emoce – jedni ji nenávidí, druzí zbožňují. Mně přijde zajímavá a pokud něco vybočuje z řady, jen dobře:-) Vydali jsem se k ní při soumraku, kdy jsme ji zachytili zespodu ještě za světla a po západu světla hledali místo, ze kterého by byla nejlépe vidět a ideálně, aby bylo výše než úroveň ulice. Náhodou jsme si všimli oproti nově postaveného nákupního centra (teď si nevzpomenu na název, ale na mapách ještě není, myslím, že ještě nebylo oficiálně otevřeno) a v šestém nebo sedmém patře je přístup na otevřenou terasu s restauracemi a s geniálním výhledem právě na CCTV. Takový pekingský Bund:-)
Sami obyvatelé města prý budovu moc rádi nemají, protože když padne smog a vrchní část budovy není vidět, připomínají jím ptačí nohy. Vžila se také přezdívka Trenýrky.
Vedení CCTV není jediná budova v Pekingu, která měla velké plány, nicméně v následujícím případě se to těžce nepovedlo. Jedná se o nové sídlo čínského Lidového deníku. Původní plán byl pořádně..falický:-)
Zdroj: www. i.telegraph.co.uk |
Budovu ještě ani nedostavěli a už byla terčem řady posměšků i na čínských sociálních sítích, takže cenzoři měli plné ruce práce. Hlášky jako „Čínský deník již brzy povstane“ ale cenzorům unikly:-) Na internetu se objevilo také pár vtipných fotomontáží, dámy prominou:-) V Současné době je již budova přestavěna na méně zajímavý tvar:-)
Zdroj: www.i.huffpost.com |
Cestou na hotel jsme se ještě stavili u brány Zakázaného města a chtěli jsme si ji vyfotit ještě v noci:-)
Velká Čínská zeď – Gu Bei Kou
To by bylo vše z našeho výletu po Pekingu. Líbilo se nám to moc a snad se i vám líbilo moje povídání:-) Je skoro půl jedné v noci a já už musím jít spát, protože letím zítra na 14 dní na jazykový kurz do Singapuru. Takže je vám asi jasné, o čem bude další článek:-)
Mějte se fajn a zdravím do Čech, na Slovensko, do Arábie, do Ruska a do celého světa:-)
Lenka