Některé body dnešního článku bude určitě znát každá z vás a většinu jste jich asi už někdy i zažily. Občas se při líčení setkáváme s problémy a já si naprosto přesně vzpomínám, jak jsem si všemi postupně prošla já a ptala jsem se sama sebe. Proč se mi slévají oční stíny a jak tomu zabránit? Proč se mi obtiskuje řasenka? Jak dokonale rozmazat oční stíny? Proto jsem pro vás po delší době připravila další článek s tipy, jak na perfektní líčení očí.
Mám ve své čtenářky velkou důvěru a tak nepochybuji, že většinu z mých tipů už znáte. 🙂 Přece jen mě ale čtou i méně zkušené uživatelky, které třeba ještě stále v nějaké oblasti tápou. Přesně pro vás je tento článek určený a třeba vám pomůže cítit se díky makeupu sebejistější a také si být více jistá v tom, že váš pracně vytvořený look vydrží v pěkném stavu po celý den, nebo večer.
Předchozí edukativní články třeba o tom proč makeup na pleti nevypadá dobře, nebo jak na dlouhodržící a perfektní makeup. Dozvíte se v nich jak o technikách nanášení makeupu, tak o problémech, jejich řešení, i mých oblíbených postupech a štětcích. A pokud chcete vědět nějakou tu teorii o samotné textuře stínů a proč při jejich výběru nekoukám jen na swatche na ruce, článek najdete tady.
Pokud máte hodně suchá víčka, jedinou vaší starostí je nejspíš jen důsledná hydratace očního okolí. Pokud ovšem řešíte problém mastnějších víček, je příprava na aplikaci očních stínů trochu složitější. Já patřím do skupiny žen, které bez důkladné přípravy a báze nedrží žádné stíny celý den. Slévají se, blednou a když říkám žádné, tak tím myslím opravdu žádné. Je jedno, jestli jsem za paletku dala dva a půl tisíce, nebo tři stovky, s velkou pravděpodobností začnou v nějaké fázi dne vypadat dost bídně. A jak tomu zabránit?
1. Oční krém není potřeba dávat na víčka ani s pletí normální, natož na mastnější a už vůbec ne přímo před líčením. Oční krém patří ve většině případů pouze pod oči a pokud chci hezké stíny celý den, rozhodně na víčka nebudu mazat hutný oční krém.
2. Než začnu se samotným líčením, víčka si jemně osuším papírovým kapesníčkem. Tím získám suché a čisté víčko jako základ pod stíny.
3. Pokud je to potřeba, což zejména v létě v mém případě je, než začnu na víčka nanášet bázi, lehce je přepudruji. Já mám ráda transparentní sypké pudry, ale pokud máte svůj oblíbený slisovaný, klidně můžete použít i ten. Základ je, aby byl pudr kvalitní, fixační a matující a také aby byl velmi jemný a neudělali jste si na očích nános. Vrstva pudru musí být opravdu velmi jemná, jinak můžete skončit s cakey efektem na očích. Pokud po tomto kroku působí vaše víčka příliš suše, můžete ho přeskočit. Je určen opravdu zejména pro ty z nás, co máme víčka hodně mastná.
4. Dalším krokem je báze pod oční stíny. Bázi nanesu na víčko a vklepávám prsty tak dlouho, dokud není víčko pocitově suché. Může lepit, ale nesmí být vyloženě mokré.Pokud jste ještě tu pravou bázi neobjevili, moje oblíbené jsou z těch levnějších theBalm Put a Lid On It, nebo z těch dražších Too Faced Shadow Insurence. Pro opravdu velkou jistotu můžete sáhnout i po Too Faced Glitter Glue. To už je ale opravdu lepidýlko a nepracuje se s ním tak lehce, jako s klasickou bází.
5. Krémové/gelové stíny, ať už v kalíšku nebo tužce pak přijdou rovnou na bázi. Pokud je tedy chcete použít. 🙂 Já je mám ráda v případě, že budu dělat výraznější líčení a chci mít podklad v barevném základu. Dlouho držící krémové a gelové stíny se dají použít i jako podklad místo báze a některé mi tak opravdu fungují. Majitelky méně problémových víček si vystačí jen s nimi bez báze. Já ale bázi většinou dávám i pod ně a krok číslo čtyři raději nepřeskakuji. Z funkčních krémových stínů musím zmínit třeba Maybelline Color Tattoo, MAC Paint Poty, krémové stíny v tužce od Bobbi Brown a také nově i stíny v tužce ByTerry. Místo báze, nebo krémového stínu se dá použít i korektor, jen by neměl být hydratační, ale naopak vhodný na mastnější pleť a dlouho držící. Pokud používám tmavé, nebo výrazně krémové stíny, vždy je důkladně vklepu a okraje se snažím prsty rozmazávat co nejvíc do ztracena. Pokud tedy ostrý přechod není můj záměr. (Jako třeba u cut crease looků.)
6. Matný stín v tónech mé pleti přes celé víčko je posledním krokem v přípravě na samotné líčení. Místo stínu se dá použít opět pudr. Já preferuji matné stíny, protože ty dodají krytí a vybalancují případnou diskoloraci víčka. Zafixování báze, nebo krémového stínu, je u mých mastných víček nutností. Ale ani pokud mastná víčka nemáte, bázi vždy zapudrujte, pokud na ni máte v plánu dávat klasické pudrové stíny. Báze většinou více či méně lepí a rozmazávat stíny dokonale do ztracena přímo na bázi jde jen velmi těžko.
Rozmazávání stínů do ztracena dokáže být časově náročný úkon. Osobně si myslím, že čím lépe ztracené stíny, tím lepší a hezčí výsledek. Což platí zejména u kouřovek a podobných typů líčení. Když se podívám na fotky třeba u Nikol, precizní ztracení okrajů stínů je to, co obdivuji nejvíc.
7. Správný štětec na rozmazávání je základ. Pojem blending brush vám tak nemusím zdlouhavě vysvětlovat. Štětec na blending by měl být dostatečně hustý, ale ne příliš. Na různé značky stínů fungují různé typy štětců a chce to zkoušet. Já osobně miluji štětce přírodní, středně husté a jemné. Mými favority mezi štětci jsou pak Bobbi Brown Eye Blender Brush a z cenově příznivých vod pak Zoeva štětce – buď 228 Luxe Crease, nebo 221 Luxe Soft Crease a pak, na detailnější rozmazávání na menších plochách, 231 Luxe Petite Crease, který není tak velký a je pevněji stažený. Já dávám přednost těm, které jsou do špičky. Lépe a přesněji s nimi nanesu stíny tam, kde je chci mít a zároveň rozmazávám. Kulaté štětce mám ráda na zjemnění přechodů, nebo nanášení světlejších barev, u kterých tolik nevadí, když přetáhnu místo, kam jsem plánovala stín nanést.
8. Jestli jste někde viděli vtipný obrázek Blending is my cardio, tak je to přesně to, o čem je tento bod. Dokonalých přechodů dosáhnete jenom tak, že budete rozmazávat. 😉 Štětec držím vždy za úplný konec – čím blíže ho totiž držíte u štětin, tím víc na něj máte tendence tlačit. A tlačení rozmazávání nepomáhá. Snažím se mít co nejlehčí ruku a když už mám pocit, že je vše důkladně rozmazané, vezmu si čistý štětec, nebo štětec se světlejší barvou (nikdy se nesnažím ztrácet rovnou černou, ale nejdřív nanesu třeba šedou, pak tmavě šedou a až pak černou) a okraje znovu rozmažu s tím, že počítám do deseti. Desetkrát tam a desetkrát zpátky. Trochu úchylka, ale dělá to divy. 🙂
9. Když je vše důkladně rozmazané, nastává chvíle třpytivých a metalických stínů. Na ty vám většinou nejlépe ploché štětce (na některé stíny lépe fungují syntetické, na některé přírodní) a případně i jejich navlhčení. Jen pozor, některé stíny si opakovaným nabíráním vlhkým štětcem můžete zničit. Mělo by na nich být uvedeno, že se dají použít i mokrým způsobem. Mnoho stínů to sice tvrdí, ale u některých mám pocit, že jim to moc neprospívá. Pokud chcete mít extra metalický, nebo třpytivý efekt, nedávejte takový stín rovnou na zapudrovanou část víčka, ale nejprve na místo, kde chcete hodně metalický efekt, naneste znovu bázi, nebo krémový stín. Třpytivé stíny se na lepkavém povrchu lépe chytí a také lépe vyniknou.
10. Poslední bod dnešního článku nemůže patřit ničemu jinému, než řasence. Vzhledem k tomu, že já si oči líčím vždy, byť třeba jen jedním stínem, a absolvuji většinu z předchozích kroků, nemám s jejím obtiskováním téměř nikdy problém. Pokud si oči nelíčíte a na víčka nedáváte nic, dost často se s tímto problémem můžete setkat. Pokud se vám totiž víčka mastí, nebo v létě potí, je pravděpodobné, že se vám díky tomu řasenka v místech, kde se víčka dotýká, rozpustí a obtiskne. I pokud se nelíčíte, můžete zkusit dát na víčka bázi a zapudrovat je transparentním pudrem. To by mělo obtiskování zabránit. Ve většině případů je ale potřeba použít opravdu bázi, u mě totiž zapudrovat na víčkách makeup nebo korektor nestačí. Ať už je to kvůli slabší síle makeupu, nebo obsahu hydratačních složek. Stíny bez slévání mi samotný zapudrovaný makeup nebo korektor na víčkách také neudrží.
Jestli vám v článku něco chybí, ráda vám na vše, co budu vědět, odpovím v komentářích. Snažila jsem se článek logicky strukturovat a napsat ho tak, aby byl použitelný i pro úplné začátečníky na poli makeupu. Snad mi to mé věrné (a zkušené) čtenářky odpustí a třeba mi napíšou jejich tipy a triky, které používají při líčení očí! Těším se na vás u dalšího článku! L.