Rajčata patří mezi nejoblíbenější plodiny českých zahrádkářů, ale kdo je někdy pěstoval, ví, že bez správné výživy mohou rostliny strádat. Pokud hledáte jednoduchý a přirozený způsob, jak svým rajčatům dodat energii, zkuste hnojivo z droždí. Je levné, snadné na přípravu a při správném použití dokáže výrazně zlepšit růst i kvalitu úrody.
Proč použít droždí jako hnojivo
Droždí není jen pomocník při pečení, ale i skvělý přírodní zdroj živin pro rostliny. Obsahuje vysoké množství vitamínů skupiny B, enzymů a minerálních látek, které podporují tvorbu kořenů a růst zelené hmoty. Kromě toho kvasinky napomáhají rozkladu organických látek v půdě, čímž zlepšují její strukturu a přirozeně zvyšují obsah humusu. Rajčata tak mají k dispozici více živin a mohou tvořit silnější, zdravější plody.
Jak si připravit hnojivo z droždí
Výroba domácího hnojiva je opravdu jednoduchá. Stačí vám k tomu základní suroviny:
- 1 kostka čerstvého droždí (cca 42 g)
- 1 litr vlažné vody
- volitelně 1 lžíce cukru pro rychlejší aktivaci kvasinek
Droždí rozdrobte do vody a dobře promíchejte. Pokud přidáte cukr, proces fermentace se urychlí a roztok bude připraven k použití už za 1 až 2 hodiny. Poté směs zřeďte vodou v poměru 1:5 a použijte ji k zálivce přímo ke kořenům rostlin. Ideální je aplikovat hnojivo přibližně jednou za 14 dní, v období intenzivního růstu.

Na co si dát pozor při hnojení droždím
Při použití droždí jako hnojiva je důležité držet se zlaté střední cesty. Pokud byste rostliny překrmili, výsledek by vás mohl nemile překvapit. Místo bohaté sklizně získáte hlavně hromadu bujné zelené natě. Rajčata totiž v takovém případě vkládají energii do růstu listů a stonků na úkor samotných plodů, což je přesný opak toho, co si většina zahrádkářů přeje.
Důležité je také pamatovat na to, že hnojivo z droždí nikdy nesmí přijít na zcela suchou půdu. Pokud byste ho aplikovali na vyschlé kořeny, mohlo by dojít k jejich poškození, protože koncentrované živiny v kombinaci s nedostatkem vody působí na rostlinu jako šok. Před hnojením je proto ideální půdu nejprve dobře zalít, nebo hnojit až po dešti, kdy je půda rovnoměrně vlhká.
A pokud pěstujete rajčata ve skleníku, zbystřete ještě víc. Skleníky mají tendenci udržovat vyšší vlhkost, a právě ta v kombinaci s pravidelným hnojením může být živnou půdou pro vznik plísní. Sledujte proto pravidelně stav rostlin i půdy, větrejte a zalévejte s rozumem. Zdravé prostředí je pro úspěšnou sklizeň stejně důležité jako správná výživa.
Droždí není jen pro rajčata
Kromě rajčat můžete droždí použít i na další plodiny, které ocení bohatou a živou půdu. Výborné výsledky zaznamenáte například u paprik, okurek, dýní nebo bylinek. Stačí dodržet stejný postup a dopřát i těmto rostlinám přírodní podporu.
Článek Droždí jako turbo hnojivo pro rajčata: Jak na rychlejší růst a větší úrodu se nejdříve objevil na České návody.