Když přijde na interiérový design, většinou se zabýváme barevností stěn, výběrem nábytku nebo dekoracemi. Ovšem jsou to právě podlahy, které hrají zcela zásadní roli v tom, jakým dojmem domácnost působí a jak se v ní cítíme. Pokud vám sortiment podlahových krytin připadá nudný, možná po přečtení tohoto článku změníte názor.
Historie podlah je stará téměř jako samo lidstvo
Historie podlah sahá až do doby, kdy lidé opustili jeskyně a začali hledat útočiště v příbytcích. Ale zatímco dnes máme na výběr z nespočtu materiálů a stylů, první podlahy byly mnohem jednodušší. Muselo se improvizovat, a tak se krytiny vyráběly z hlíny a slámy. Přesto poskytovaly jistou formu izolace a hygieny.
V dobách starověkého Egypta byly základy většinou postaveny na „panenské“ půdě, která se vyrovnala, a poté se nechala vytvrdit sluncem.
Koberec je tu s námi už dlouho
Co vás možná překvapí, je fakt, že koberec, jak ho známe dnes, není žádným moderním vynálezem. Nejstarší dochovaný kus pochází z 5. století př. n. l. a je známý jako Pazyrykský koberec. Byl objeven v horách Sibiře a jeho detaily svědčí o vyspělosti tehdejších řemeslníků.
Průmyslová výroba koberců v USA začala v roce 1791, kdy William Sprague položil ve Filadelfii základy první továrny. Metropole známá jako „město bratrské lásky“, se stala kolébkou amerických koberců a přispěla k jejich rozšíření do domácností po celém světě.
Linoleum není vinyl
Když přijde řeč na podlahy, spousta lidí zaměňuje linoleum a vinyl. Což je trochu paradox, protože právě tyto dva materiály snad nemohou být více odlišné. Odborníci na podlahy Ostrava z řemeslnického cechu Ekomplex vysvětlují, že zatímco vinyl je syntetický materiál vyrobený z ropy, linoleum se vyrábí z přírodních surovin, jako jsou lněná semínka a pryskyřice stromů.
Profíci na podlahy Zlín vyzdvihují linoleum pro jeho ekologičtější výrobu. Je dobrou volbou pro lidi, kteří preferují udržitelné materiály.
Nejluxusnější podlahy na světě
Milujete okázalost? Některé podlahy jsou jako z říše snů. Zřejmě nejdražší podlaha, která je na prodej, se vyrábí z černého mramoru. Každá dlaždice se vykládá 95 broušenými diamanty v květinovém vzoru. Cena? Jeden milion dolarů za deset čtverečních stop.