Orli damaní z Roodekrans Ridge jsou v tomto roce se svým chovným cyklem přesně podle plánu.
Pár hnízdící na Roodekrans Ridge v Národní botanické zahradě Walter Sisulu krmí a odchovává své mládě od začátku června. Monitory z projektu Black Eagle Project Roodekrans (BEPR) sledovaly vývoj kuřátka a zároveň vzdělávaly návštěvníky zahrady o jejich historii a chovatelských cyklech.

Kuřátko orla damaního roztahuje a procvičuje svá křídla a bezchybně dosahuje každého milníku. Mláděti se daří dobře. Pozorovatelé jsou spokojeni s jeho pokrokem a očekávají, že se rozlétne do tří týdnů.

Mládě roztahuje křídla. Foto: Deon Holtzhausen.

Známý a oblíbený chovný pár orla damaního, který hnízdí poblíž vodopádu v Národní botanické zahradě Waltera Sisulu, je na tom dobře v období rozmnožování a jeho mládě dosáhlo 70denního milníku 14. srpna. Důvěryhodní pozorovatelé projektu Black Eagle Project Roodekrans (BEPR) sledují hnízdo denně a chrání chovný pár.
Bylo vidět, jak mládě roztahuje křídla a prozkoumává hnízdo, ještě ale není připraveno vylétnout.
„Byli jsme překvapeni, když jsme viděli, jak kuřátko mává křídly tak brzy.“ Bude v tom pokračovat denně. Už to nebude dlouho trvat a na krátkou dobu vyskočí z hnízda ze skály na kůl, ale vždy skočí zpět do hnízda,“ prohlásil Dougie Crewe z BEPR.

Podle Crewe, 15. srpna kolem 11:00, samice Makatsa přinesla nějakou kořist, kterou mládě pilně rozebíralo a žralo.
„Může to dělat zhruba od 50 dnů stáří. Předtím kořist Makatsa musela rozebrat a nakrmit mládě.“

Orel damaní Foto: Deon Holtzhausen.
Poznamenal také, že mezi 90 až 100 dny bude mládě létat. „Tehdy opustí hnízdo, což je za tři týdny.“
Crewe a jeho kolegové monitorující hnízdo se každé úterý ráno shromažďují na zahradě na skupinové monitorovací relaci a informují návštěvníky o chovném páru.

Online přenos z hnízda:

Orel damaní – Jihoafrická republika



Orel damaní

Orel damaní (též orel kaferský nebo orel Verreauxův; Aquila verreauxii) je velký druh dravce z čeledi jestřábovitých.
Dorůstá 75–95 cm a v rozpětí křídel měří až 2,2 m. Průměrná hmotnost u samců činí 3,7 kg a u samic 4,5 kg. Opeření má celkově černé s bílým zbarvením na svrchní části těla, které na hřbetě vytváří tvar písmene V. Noha samice je větší než lidská ruka.

Jedná se stálý druh žijící v říčních roklích a na skalnatých výchozech v jižní a východní Africe, Čadu a roztroušeně i na území Arabského poloostrova.
Je specializován na lov damanů, na jejichž početnosti často nepřímo závisí velikost jeho přísně obhajovaného teritoria; občas se živí také jinými savci nebo ptáky.
V jedné snůšce jsou 2 krémově zbarvená vejce, jejichž inkubace trvá přibližně 45 dnů. Rodiče zasedají již na první snesené vejce a proto se jedno mládě líhne dříve. To starší zabije mladší, i když je dostatek potravy pro obě.

Zdroj: roodepoortrecord.co.za