Během spalování dřeva vzniká popel, který je nutné likvidovat. Jen tak ho vyhodit je škoda, využijete ho na zahradě jako skvělé hnojivo, nebo v domácnosti jako čistidlo. Uplatnění najde i popel z grilu, na co ho doma můžete využít?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Dřevěný popel nevyhazujte
Pokud je horké a suché léto, bývá zakázáno na otevřených prostranstvích rozdělávat oheň, aby se plameny nerozšířily do okolí. Máte-li však doma krb, nebo vaříte na starých kamnech, do kterých se přikládá dřevem, oceníte pár tipů co s popelem.
S popelem manipulujte, pokud je úplně vychladlý. Ujistěte se, že je opravdu studený, uhlíky uvnitř dokážou udržet vysokou teplotu. Popel skladujte v kovových nádobách s víkem., nikdy popel nedávejte do plastového kýblu.
Pokud máte na zahradě klasický gril na dřevěné uhlí, po každém použití vám zbude hromádka popela, Je-li popel z dřeva nebo peletek, které jsou lisované bez pojiva – výrobce to vždy vyznačuje na obale, můžete popel dále využít, na hnojení zahrady.
Pokud je popel z briket nebo dřevěného uhlí, tento popel vyhoďte po vychladnutí do směsného odpadu, případně si ho uchovejte pro čištění v domácnosti. Popel z briket a dřevěného uhlí obsahuje těžké kovy a další toxické látky, které byly použity při výrobě.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Popel jako čistidlo
Popel má skvělé abrazivní účinky. Přestože je jemný, má skvělé brusné schopnosti. Na čištění skleněných dvířek krbových kamen není nic lepšího. Stačí dát trochu popela na vlhký hadřík, a máte vynikající čistidlo, které rozpustí i velmi připálenou vrstvu mouru na skle. Stejně vyčistíte i kancelářskou bílou tabuli, na niž se píše fixem.
Pokud máte v domácnosti po babičce stříbrné nádobí, jeho zašlou slávu mu navrátíte pastou z popela a vody, výslednou pastu použijte jako jemné brusivo k vyleštění. Pastu můžete použít i na nerez či jiné hladké povrchy.
Aby stříbrné šperky opět zářily jako nové, použijte dřevěný popel. Častým používáním stříbro oxiduje, černá a matní. Hadřík jen jemně navlhčete vodou, přidejte trochu popela a šperky jím otřete.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zimní posyp
Popel z krbu či kamen oceníte i v zimě. Místo posypové soli, která škodí zahradě kolem a tlapkám domácích mazlíčků, nebo písku, který dělá škrábance na dlažbě, použijte popel ze dřeva. Na posyp chodníku nepoužívejte popel z uhlí! V případě, že byste použili popel, který vzniká spalováním uhlí, uštědřili byste přírodě vysokou dávku těžkých kovů.
Dřevěný popel proti pachu a mastnotě
Pokud se potřebujete zbavit nepříjemných pachů, popel ze dřeva, dřevěného uhlí či briket vám poslouží jako pohlcovač pachu. Nasypte trochu popela do misky a umístěte ji kamkoliv, kde se potřebujete zbavit zápachu. Výborně poslouží i na chatě či chalupě, kde je cítit zatuchlina.
Na mastnotu oceníte i výborné absorpční vlastnosti popela. Na olejovou skvrnu na betonové podlaze nebo v garáži nasypejte popel a nechte ho působit přes noc a ráno smeťte. Popel většinu mastnoty nasaje do sebe.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zahradní využití
Už naše babičky používaly popel ze dřeva jako minerální hnojivo. Popel z čistého dřeva obsahuje plnou draslíku, fosforu, vápníku a hořčíku. Popel můžete zapracovat přímo do půdy, nebo do kompostu. Na trávník stačí popel nasypat nejlépe před deštěm.
Popel se doporučuje aplikovat na záhony do zryté půdy na podzim, případně brzy na jaře, alespoň dva týdny před setím a výsadbou. Ideální množství je zhruba 50 gramů popela na metr čtvereční.
Popel ocení cibuloviny, zelenina, okrasné rostliny i ovocné stromy.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Komu popel nesvědčí
Dřevěný popel má poměrně vysoké pH, proto se nehodí sypat ho k rostlinám, které pro svůj růst potřebují spíše kyselou půdu. Jedná se o azalky, rododendrony, hortenzie, borůvky nebo vřesy.
Článek Popel není odpad. Příklady jeho využití v domácnosti i zahradě se nejdříve objevil na České návody.