Šeřík obecný je krásný keř, když v květnu rozkvete, všude to krásně voní a záplava překrásných kvítků je pastva pro oči. Nádherné květy šeříku jsou přitom jedlé a využít je můžete i ve vaší kuchyni. Jakým způsobem ho můžete zužitkovat?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Dříve byly šeříku přičítány mysteriózní účinky, vonné silice prý otevírají v mysli bránu k alternativním světům, vyvolávají jasnozřivost a podporují schopnost vybavit si minulé životy. Osmané používali šeříkové větvičky k vyhánění zlých duchů. Šeřík obecný se v evropských zahradách poprvé objevil v 16. století, kdy byl přivezen z Osmanské říše. Šeřík se pro sladkou vůni svých květů často využívá v parcích či zahradách jako okrasná rostlina, dříve se v zámeckých oborách a klášterních zahradách využíval jako léčivka.
Šeřík je nejen nádherný a voňavý, ale má také léčivé účinky.
Z šeříku si kromě aromatické dekorace do vázy můžete připravit mnoho léčivých přípravků, případně jím ozvláštnit dezerty. Má blahodárné účinky na naše fyzické i psychické zdraví.
Květy šeříku můžete používat na přípravu čajů, šťáv, odvarů, obkladů, mastí, tinktur či olejů. Díky vysokému obsahu bioaktivních látek pomáhají při léčbě celého spektra onemocnění. Šeříkový olej se podobně jako květy šeříku vyznačuje velkou aromatičností, proto bývá využíván v kosmetickém průmyslu k výrobě parfémů, je i oblíbenou příměsí do sprchových gelů, mýdel, krémů a masážních olejů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Účinné látky
Šeřík obsahuje hojné množství vitamínu C, vitamíny skupiny B, esenciální oleje, glykosidy, alkaloidy, lignany, třísloviny, fenolové kyseliny – chlorogenovou a kávovou a flavonoidy díky kterým disponuje protizánětlivými, antimikrobiálními, antioxidačními a antivirovými vlastnostmi. Při vnitřním použití pomáhá na bolest hlavy a migrény, při bolestech v krku, zmírňuje žaludeční nevolnost, nechutenství, proti stresu a vyčerpání. Účinně bojuje s bakteriálními infekcemi, je dobrý na revma, zrychluje metabolismus a napomáhá hubnutí.
Co dobrého a voňavého si z nasbíraného šeříku můžete připravit.
Na používání šeříku a z něj vyrobených přípravků by si měli dát pozor alergici, protože tato rostlina je alergenem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vnitřní použití
Velmi oblíbený je šeříkový čaj, sirup a cukr. Čerstvě natrhané květy šeříku můžete také použít na ozdobu dortů a dezertů.
Šeříkový čaj
Šeříkový čaj pomáhá při bolestech hlavy, migrénách, na uklidnění nervů nebo podrážděného žaludku.
Hrst čerstvých nebo sušených kvítků šeříku zalijte 250 ml horké vody, (nikoliv vařící) a nechte 15-20 min louhovat v přikryté nádobě. Pijte po doušcích.
Šeříkový sirup
Šeříkový sirup skvěle dochutí domácí limonádu v horkých letních dnech. Zároveň uvolňuje nervy a pomáhá proti stresu. Použít ho můžete i na přípravu dezertů.
K přípravě sirupu budete potřebovat:
1 hrnek květů šeříku, (neperte ho, přišli byste o část pylu a vůni), jen květy trochu oklepejte a nechte mírně zavadnout, aby z nich vylezl drobný hmyz. 1 hrnek cukru krupice, (můžete použít i třtinový cukr), 1 hrnek převařené vody a šťávu z půlky citronu.
Do hrnce nalijte vodu a mírně ohřejte. Přidejte cukr a míchejte, dokud se nerozpustí. Vodu s cukrem přiveďte k varu a přidejte kvítky. Nechte 5 minut probublávat, ne vřít a poté sceďte.
Horký sirup nalijte do čisté, vyvařené a suché lahve a nechte vychladnout. Sirup skladujte v lednici.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Šeříkový cukr
Cukr s vůní šeříku je naprosto luxusní, používá se do čaje, do limonády na přípravu krémů a dezertů.
Příprava šeříkového cukru je velmi snadná záležitost. Do čisté, vyvařené a suché sklenice dávejte střídavě vrstvu cukru krupice (můžete použít i třtinový) a vrstvu květů šeříku. Každá z vrstev by měla mít zhruba 1 centimetr. Sklenici pevně uzavřete a uložte na chladnější tmavé místo. Občas sklenici protřepejte. Po pár dnech vysypte obsah do mísy a vyberte květy. Obarvený, ovoněný cukr nechte chvíli proschnout a poté uzavřete do sklenice.
Kandované šeříkové květy
Pokud doma pečete dorty či zákusky je skvělé je ozdobit jedlými květy šeříku.
Na přípravu kandovaných květů budete potřebovat krupicový nebo moučkový cukr a bílky. Jako první si vezměte tác a posypte ho cukrem. Promíchejte si v misce bílky, ať jsou tekutější. Vezměte si štěteček, květ potřete bílkem, květy můžete i v bílku namáčet a poté je nechat lehce okapat. Obalte v cukru a odložte na tác s cukrem stopkou nahoru. Tác odložte na suché místo a nechte květy asi tak čtyři dny vyschnout.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vnější použití šeříku
Při vnějším použití šeřík v podobě mastí a obkladů uvolňuje ztuhlé svaly, je tedy ideální na masáže celého těla. Zpomaluje stárnutí kůže, vyhlazuje vrásky, působí jako antioxidant, pomáhá regeneraci buněk a bojuje s volnými radikály. Obsahuje přirozené UVA a UVB ochranné látky a díky nim chrání kůži před slunečním zářením. Díky protizánětlivým účinkům je vhodný na akné, vyrážky a další kožní onemocnění. Je vhodný na aromaterapii, odbourání stresu, relaxaci, uvolnění mysli, vnitřního napětí a nervozity.
Výborným přípravkem pro omlazení a ošetření pleti je šeříkový olej. Olej aplikujte na vyčištěnou pleť jemným vklepáním do pokožky ráno a večer. Je také vhodnou přísadou do inhalací nebo do koupele.
Jak vyrobit šeříkový olej?
Výroba šeříkového oleje je snadná. Bude vám k tomu stačit hrst sesbíraných květů šeříků a kvalitní olej určený na pleť, můžete použít i kvalitní, za studena lisovaný olej (nejlepší je slunečnicový).
Do vyvařené, čisté a suché lahve nasypte několik hrstí kvítků šeříku, pořádně je upěchujte, aby se jich tam vešlo co nejvíce a zalijte olejem. Všechny květy musí být ponořeny a nad nimi musí být vrstva oleje. Lahev uzavřete a dejte ji na temné místo. Nechte květy louhovat 2-3 týdny, v průběhu této doby lahev občas protřepejte a poté sceďte přes plátno. Olej skladujte v tmavé lahvi a uchovávejte na tmavém místě v chladu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Šeříková mast
Šeřík můžete využít jako mast při bolestech kloubů pokud vás trápí revmatismus nebo dna.
Mast připravíte smícháním kokosového oleje, květů šeříku, včelího vosku a propolisové tinktury.
Ve vodní lázni rozpusťte 2 lžíce kokosového oleje, přidejte hrst květů a nechte jeden den odstát. Druhý den směs opět zahřejte, promíchejte, nechte opět ztuhnout a další den odležet. Třetí den směs zahřejte, sceďte. Poté přidejte trochu včelího vosku a pár kapek propolisové tinktury.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Šeříkový obklad
Na obklad můžete využít vylouhovaný šeříkový čaj, do kterého namočíte plátno. Můžete také použít čerstvé květy navlhčené jablečným octem, které zabalíte do plátna. Přikládejte je zabalené v plátně při bolestech hlavy či kloubů nebo na jiná bolavá místa.
Článek Věděli jste, že je šeřík jedlý? Navíc má blahodárné účinky pro zdraví a my víme, jak jej využít se nejdříve objevil na České návody.