Pokud vlastníte zahradu, určitě je dobře znáte. Slimáci ničí úrodu a sežerou vše, co pěstujete. Jejich invazi se můžete bránit i přírodní cestou. A jak je zlikvidovat? Toto jsou ty nejlepší způsoby, jak na to.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Slimáci, zejména plzák španělský se na zahradě vyskytují velmi často. Pojídají jahody, salát i okrasné květiny. Mají neuvěřitelnou schopnost se rozmnožovat, plzák španělský u nás nemá přirozené nepřátele a tak jejich výskyt stále roste a dochází k jejich přemnožení.
Pokud byste chtěli likvidovat slimáky chemickými postřiky, uvědomte si, že zlikvidujete i další živé organismy, které jsou pro zahradu prospěšné. Využijte raději přírodní metody, většinu věcí na likvidaci těchto škůdců máte standardně doma.
Rady jak bojovat se slimáky
Slimáci jsou nejaktivnější v noci a po ránu. Mají rádi vlhko, proto je potřeba záhony zalévat ráno, aby do večera stihly oschnout. Ranní zálivka v létě rychleji vyschne, takže rostliny budou mít i menší náchylnost k chycení plísně. Část těla slimáků tvoří voda, přes den se ukrývají na vlhkých místech a právě proto bychom měli přizpůsobit režim zalévání. Pokud bychom zalévali večer, připravíme slimákům ideální podmínky pro jejich nájezdy.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co funguje na slimáky
Pivní pasti
Na zahradě rozmístěte pivní pasti. Vytvořte díru a vložte do ní odříznutou PET lahev a nalijte do ní pivo. Pivo přiláká v noci slimáky a ti se v něm utopí. Nechte je tam pár dní a poté je vyhoďte na kompost. Pokud nemáte doma pivo, můžete použít vodu s rozdrceným droždím. Proces opakujte pak podle potřeby.
Káva
Slimáci nesnáší kávu, kofein je pro ně toxický. Kávovou sedlinu můžete použít k hnojení rostlin, ale také proti škůdcům. Kávovou sedlinu rozsypejte okolo záhonů, působí jako přírodní bariéra proti slimákům a plzákům. Další možnost je slimáka polít kávou, sice je to drastické, káva na slimáky působí jako jed, ale dokonale to pomáhá s jejich vyhubením. Místům, kde je vylitá káva, nebo rozsypaný lógr se slimáci raději vyhnou.
Ocet
Slimáky odpuzuje jablečný ocet. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1. Směs pravidelně stříkejte na záhonky nebo tam, kde se slimáci vyskytují. Ocet bude záhony vyživovat a zaženete tím i mravence. Neředěný jablečný ocet se dá přímo aplikovat na slimáky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Aromatické bylinky
Nejhumánnější cestou, jak se slimáků zbavit, je na záhonky, kde se vyskytují, zasadit aromatické bylinky jako šalvěj, mateřídouška, měsíček, levandule, bazalka, petržel, fenykl nebo majoránka. Bylinky zasaďte mezi zeleninu, kterou chcete před slimáky ochránit.
Přirozené překážky
Slimákům vadí v pohybu kamenná moučka, vápno, dřevěný popel, roztlučené skořápky z vajec, smrkové jehličí nebo písek. Tyto prostředky působí ovšem jen za suchého počasí.
Záhony můžete ochránit proti slimákům obrubníky, plži nepřelezou přes vyšší hradbu s hrubým povrchem.
Poslední šancí je sběr
Pokud na slimáky nic nepomáhá, poslední šancí je jejich sběr. Sbírání plzáků je pracné, ale velmi účinné. Sbírejte je nejlépe brzy ráno, ideálně krátce po dešti. Sice to budete muset dělat pravidelně, ale budete mít jistotu, že se na vašich záhonech nebudou vyskytovat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pokud se vám nechce přece jen sbírat, či vytvářet pasti proti slimákům, můžete zkusit koupit přírodní přípravek Ferramol, který je bezpečný pro děti a zvířata. Účinnou látkou přípravku je fosforečnan železitý, běžně se vyskytující v přírodě. Modré granule s obsahem fosforečnanu železitého představují pro slimáky velké lákadlo. Po jejich pozření slimáci pociťují stav nasycení a uchylují se zpět do svých úkrytů pod zemí, kde později uhynou. Díky tomu odpadá nepříjemná část sbírání mrtvých slimáků v záhoncích.
Udržujte zahradu čistou, pravidelně sečte trávu, nenechávejte na zahradě hromady kamení a dřeva, zamezíte tak možnosti jejich úkrytu.
Likvidace slimáků by měla být nejintenzivnější v rozmezí května až července, než začnou klást vajíčka.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Plzák španělský
Plzák španělský je invazivní druh škodlivého plže, který se k nám dostal s rostlinným materiálem a dovozem exotických plodin z Pyrenejského poloostrova v 90. letech minulého století. V České republice se plzák španělský poprvé objevil v roce 1991 od té doby se úspěšně šíří zejména v zemědělské a kulturní krajině, kde opakovaně dochází k jeho lokálním přemnožením a to zejména proto, že nemá mnoho přirozených nepřátel. V české přírodě má jednoho přirozeného predátora, slimáka největšího, který příležitostně konzumuje menší plže.
Plzák španělský dorůstá v dospělosti délky 8–12 cm a jeho zbarvení se nachází někde mezi oranžovou a hnědou. Mladí plzáci španělští jsou pestře zabarveni v odstínech žluti až hnědi se dvěma světlými pruhy na zádech.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Plzák španělský je hermafrodit, což znamená, že se jedná o oboupohlavního tvora bez vyvinutého pohlavního dimorfismu. Při kopulaci se oba jedinci vzájemně oplodní a oba pak kladou vajíčka. K tomuto dochází v našich podmínkách jednou do roka, a to koncem června. Vajíčka jsou kladena od poloviny srpna do konce září, období snůšky se může protáhnout až do půli prosince, přičemž jeden plzák je schopen naklást až 230 vajíček. Mladí jedinci se líhnou nejdříve po 38 dnech. Při nízkých teplotách se vývoj prodlužuje. V případě pozdně kladených vajíček dochází k jejich přezimování a vylíhnutí na jaře. Maximální početnosti dosahují plzáci španělští v květnu až červnu, kdy jsou zaznamenávány nejmasovější výskyty.
Skrývá se na vlhkých stinných stanovištích, po deštích tato skrytá stanoviště opouští a proniká na volné prostranství. S oblibou požírá různé komodity pěstované zahrádkáři či zemědělci – zejména salát, zelí, řepku atd. Dospělý jedinec zkonzumuje za sezónu až 1 kilogram rostlinné hmoty.
Článek Čas vyrazit do boje. Účinné metody, které vás zbaví slimáků se nejdříve objevil na České návody.