S příchodem jara začíná zahrádkářům sezóna, kromě péče o okrasnou a užitkovou část zahrady je potřeba se postarat i o trávník. Krásně zelený a hustý trávník je chloubou každého zahrádkáře. Právě nyní, na začátku jara, je čas se trávníku věnovat. Poradíme vám jak správně pečovat o trávník, aby se opět dostal do formy.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Na jaře nechte trávník, aby začal růst
Na jaře se trávník zotavuje z období vegetačního klidu, než začnete s pracemi, je potřeba počkat až se oteplí a tráva začne růst. Tato doba přichází, když se teplota půdy pohybuje kolem 8 °C. Čím vyšší jsou denní teploty, tím více tráva roste.
Mezi první práce, které je potřeba na jaře udělat, až trávník povyroste je potřeba trávník posekat. Trávník standardně zkraťte o jednu třetinu.
Aby mohl trávník dýchat, je třeba jej vertikulovat, tedy provzdušnit. U těžších půd se provádí aerifikace. Vertikutátor díky svislým nožům a pružinám na hřídeli provzdušní a nařízne travní drny. Zbaví trávník takzvané plsti, zbytky mechu či jiné nežádoucí organické hmoty. Trávník se také provzdušní, dojde k proříznutí kořenů, které pak odnožují, a trávník houstne. Díky vertikulaci dojde k lepšímu vstřebávání vody a následného hnojiva.
Vertikulaci provádějte nejprve v podélném a následně v příčném směru. Počítejte s tím, že po tomto zásahu bude trávník chvíli vypadat žalostně, ale velice rychle se vzpamatuje a odměnou bude kvalitní a hustý pažit.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kvalitní osivo
Po vertikutaci se mohou objevit v trávníku holá místa, která je potřeba dosít. Hráběmi zapracujte trávníkový substrát smíchaný s pískem a zarovnejte. Po vysetí místa upěchujte a pořádně zalijte. Můžete použít kvalitní české osiva Mountfield pro okrasné trávníky i trávníky do náročných podmínek, např. do stínu. Tyto travní směsi mají vysokou klíčivost, vysokou regenerační schopnost a sytě zelenou barvu. Rostou více do šířky než do výšky, tím pádem je méně odpadu při sečení a omezují růst plevelů. Tyto směsi jsou vhodné i pro zakládání nového trávníku.
Zavlažujte
Nově vysetá semena potřebují pravidelnou zálivku. Pokud semena vyschnou, nevyklíčí a jsou trvale znehodnocena. Pokud chcete mít porost stále svěže zelený, bez pravidelné zálivky se neobejdete, zavlažujte hlavně během suchých dnů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Čím trávník hnojit
Zejména na jaře je potřeba trávníku dodat potřebné živiny. Důležitý je odpovídající poměr klíčových živin zejména dusík, fosfor a draslík.
Na trhu můžete koupit pomalu rozpustná hnojiva a rychle rozpustná hnojiva. Pomalu rozpustná jsou lepší, ušetří vám čas i práci a k rostlinkám se bude pozvolna uvolňovat ve správných dávkách. Hnojivo je nutné rozprostřít rovnoměrně po celé ploše trávníku. Na hnojení si vyberete zatažené, deštivé dny, kdy tráva nebude vystavena přímému slunečnímu záření, aby nedošlo k popálení trávníku.
Nezapomeňte na důkladnou zálivku.
Na jaře je třeba volit hnojiva s vysokým obsahem dusíku, díky nimž tráva roste rychle a bujně. Je základní složkou, která trávník po zimě regeneruje a přímo ovlivňuje jeho barvu. Na podzim trávník potřebuje více draslíku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co s mechem v trávníku
Hlavní příčinou výskytu mechu v trávníku je vlhko a stín. K růstu mechu přispívá také kyselá půda. Kyselá půda může být z mnoha důvodů. V blízkosti se může nacházet jehličnatý strom, nebo v blízkosti zahrady může být průmyslová oblast. Deště pak sebou strhávají látky, které vedou ke zhoršení kvality půdy.
Na stinných místech prořežte stromy, aby k trávníku mohlo světlo a omezte zálivku. Pro účinné omezení růstu mechu je vhodné v kombinaci s vertikutací použít hnojivo s vysokým obsahem vápníku. Přidat můžete i železitý prvek, například síran železnatý, anebo využít hnojiva s obsahem síranu amonného, který s mechem zatočí.
Článek Péče o trávník po zimě se nejdříve objevil na České návody.