Vybrat šicí stroj není jednoduché. V dnešní době existuje na trhu spousta šicích strojů od různých výrobců a v různých cenových relacích. Jednotlivé šicí stroje se mezi sebou liší v mnoha věcech – v ovládání, v množství stehů a funkcí, v konstrukci, výbavě nebo designu. Při výběru je dobré si ujasnit, co plánujete na novém stroji šít, z jakých materiálů a kolik chcete do nového stoje investovat. Na jaké parametry se při výběru šicího stroje zaměřit?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Výběru věnujte dostatek času
Než začnete šicí stroj vybírat, ujasněte si několik záležitostí. Jste začínající nebo zkušená švadlena? Jaké úkony budete na stroji vykonávat? Jak často budete na šicím stroji šít? Kolik chcete investovat do nového stroje?
Základní dělení šicích strojů
Základní dělení šicích strojů se dělí podle druhu ovládání na mechanické a elektrické. Oba typy fungují na elektřinu, jejich označení souvisí především s ovládáním stroje.
Mechanické šicí stroje – mají na výběr menší množství typů stehů oproti elektrické variantě, nemají automatické zapošití a mají omezenou i šířku cikcak stehu. Jsou napájeny elektřinou a ovládají se pedálem, tak jako elektronické stroje Ovládají se manuálně za použití otočných koleček nebo mačkacích tlačítek. Ovládání je jednoduché. Mechanické šicí stroje jsou ideální volbou pro začátečníky a na občasné šití. Jedná se o cenově dostupnější variantu.
Elektrické šicí stroje – se snadno ovládají, jsou přesné, rychlé a relativně tiché. Nabízí více funkcí i druhů stehů a větší množství druhů knoflíkových dírek než stroje mechanické. Šití je pohodlné, všechny zadané příkazy se ukazují na elektronickém displeji. Stroj ovládáte tlačítky nebo na dotykové obrazovce přímo na displeji. Některé typy strojů mají automatické navlékání niti, odstřih nitě či automatické zapošití. Na některých elektronických strojích se dá šít i bez pedálu, stačí stisknout tlačítko a vybrat si rychlost šití. Nevýhodou můžou být pro někoho vyšší pořizovací náklady.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Dalšími typy jsou šicí stroje overlock a coverlok.
Overlok – šicího stroj, který zvládá hned tři užitečné funkce v jednom kroku. Během jediného kroku zvládne látku prošít, olemovat i oříznout. Tento stroj je vhodný pro tzv. overlockové švy. Jedná se o boční švy, kde lze využít dvě, tři, čtyři nebo pět nití. Je skvělým pomocníkem při šití pružných materiálů a úpletů. Dokonale olemuje okraj látky a profesionálně začiští šev. Pružný steh zachovává elasticitu materiálu. Overlock je navíc oproti šicímu stroji nesrovnatelně rychlejší. Na rozdíl od klasických šicích strojů na něm neušijete rovný steh.
Co na overlocku šít nesmíte?
Na overlocku nemůžete šít silný materiál, jako je například softshell. Na takový typ látky nemá stroj tak silný motor. Po nějakém čase by se mohl stroj rozbít. Pokud chcete šít shoftshell na domácím overlocku musíte počítat s tím, že se vám dříve či později rozbije. Řešením je průmyslový overlock, který je ovšem výrazně dražší a velmi složitý na seřízení.
V domácích podmínkách můžete Softshellové výrobky ušít na běžném šicím stroji rovnostehem.
Coverlock – je speciální šicí stroj, který šije speciálním spodem krycím stehem. Steh se používá k začištění okrajů oblečení nebo při sešívání úpletu, konce rukávů i kalhot vypadají naprosto profesionálně. Coverlock sice nedělá nic jiného, než že zapravuje rukávy, nohavice a prošívá švy, ale dělá to naprosto profesionálně. Pokud se rozhodnete šít na zakázku coverlock byste si pořídit rozhodně měli.
Overlock a coverlock v jednom?
Kombinované šicí stroje – tyto stroje ušetří místo, pokud ale budete mít stroj nastavený na šití overlockem a budete chtít pracovat s coverlockem, budete muset stroj přenastavit. Bohužel u těchto strojů neexistuje žádné tlačítko na přepínání.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ostatní druhy šicích strojů
Vyšívací stroj – speciálním typem jsou vyšívací stroje, na kterých se nedá šít, ale jen vyšívat. Dělí se na jednojehlové a výcejehlové. Stroje s jednou jehlou se hodí pro domácí použití, vyšívají vícebarevně, ale při změně barvy musíte stroj zastavit a navléct jinou barvu nitě. Stroj s více jehlami zvládne výšivku ve více barvách najednou. Vyšívací stroje jsou vybaveny černobílým nebo barevným displejem. V základní paměti mají uloženo několik vyšívacích vzorů a fontů, hustot stehů, sklon výšivky i druh vyšívaného materiálu. Pokud se chystáte na složitější tvorbu, vyplatí se koupě sofistikovanějšího programu.
Quiltovací šicí stroj – tyto výkonné stroje nabízejí širokou škálu špičkových funkcí, velkou šicí plochu, výjimečný komfort šití a dokonalost šití. Hodí pro patchworkovou tvorbu, při níž se sešívají kusy látek. Jsou vybaveny silným motorem, aby bez námahy prošily více vrstev najednou. Užitečnou výbavou těchto strojů je velký přídavný stolek, možnost zakrytí zoubků podavače, laserově řízená patka a velký prostor pod ramenem. Laserově řízená patka upravuje rychlost šití, aby byla velikost stehu při volném quiltování vždy stejná.
Dětský šicí stroj – tyto stroje jsou obvykle mnohem jednodušší než běžné šicí stroje a mají mnohem menší rozměry, což umožňuje dětem, aby je pohodlně ovládaly. Při výběru šicího stroje pro dítě záleží na tom, kolik je dítěti let a jestli má se šitím už nějaké předchozí zkušenosti. Před samotným výběrem je dobré zohlednit věk dítěte, jeho zručnost a zájem o šití. Na trhu se prodávají dětské šicí stroje pro menší děti od šesti let s chrániči prstů a očí a šicí stroje pro děti od 14 let. Na současném trhu existují dva typy dětských šicích strojů. Prvním z nich jsou regulérní dětské šicí stroje, které disponují jednouchým ovládáním. Druhým typem jsou mechanické a elektrické dětské šicí stroje, které patří do vyšší cenové kategorie. Jejich hlavní výhodou je možnost nastavení délky a šířky stehu.
Existují také mini cestovní šicí stroje, které snadno přenesete v kabelce, váží jen pár set gramů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Na co se zaměřit při výběru klasického šicího stroje?
Pokud chcete stroj využívat k občasnému šití, zkracování kalhot nebo látání děr, zřejmě nevyužijete stroj s desítkami ozdobných stehů. Ideální pro vás bude univerzální šicí stroj. V případě, že patříte mezi pokročilejší švadleny, určitě se budete ohlížet po lepším stroji, který má automatické navlékání niti, možnost šít bez nožního pedálu, široký výběr stehů a řadu automatických funkcí, které vám usnadní práci.
Kvalitní šicí stroje bývají těžké a dobrým ukazatelem kvality je také délka záruční doby, ta může trvat klasicky dva roky, ale také pět let.
Pozornost věnujte i konstrukci stroje
Nemyslíme tím vnější obal, nýbrž materiál útrob. Vnější materiál šicích strojů bývá vyroben z tvrzeného plastu. Nenáročným uživatelům možná postačí levnější stroje s plastovými součástmi, ale čím více je ve stroji plastu, tím rychleji se opotřebí a opravář strojů ho nebude chtít ani opravit. Pro náročnější šití určitě preferujte kovové šicí stroje, protože mají delší životnost a mechanickou výdrž. Kvalitní kovová konstrukce zaručí prošití různých druhů látek od těch tenkých až po ty extrémně silné.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Funkce
Na trhu je řada odlišných modelů se spoustou libovolných doplňků a funkcí, některé funkce vám ulehčí práci na maximum. Některé ale nejsou nezbytně nutné. K oblíbeným funkcím patří:
Nastavitelná šířka a délka stehu – umožňuje šít stehy s většími a menšími rozestupy či vyšším stehem.
Automatický navlékač nitě – mechanismus sloužící pro automatické navlékání nitě na jehlu, je to rychlé a jednoduché. Tuto funkci ocení zvláště starší ročníky švadlenek.
Možnost šít dvojjehlou – užitečná funkce, pokud chcete, aby výrobky vypadaly alespoň z líce, jako byste je šili na coverlocku.
Ořez nitě – mechanické šicí stroje mají na boku konstrukce umístěny drobné nožíky, díky kterým nit jednoduše odříznete. Elektronické šicí stroje jsou vybaveny automatickou funkcí odstřihu nitě. Nožík je zabudovaný u chapače pod stehovou deskou. Za pomoci tlačítka jednoduše odstřihnete spodní i horní nit.
Displej – displej je u elektronických šicích strojů, manuální stroje displej nemají. Díky displeji máte přehled o tom, jaké funkce máte aktuálně nastaveny.
Volné rameno – umožňuje ze stroje sejmout stolek a nechat pouze úzké rameno. Bude se vám hodit, pokud budete šít nohavice a rukávy, nebo jiné úzké prvky.
Možnost šití bez nožního pedálu – hodí se pro hendikepované, starší uživatele a děti, kteří mají problém došlápnout na pedál.
Přítlak patky – tato funkce se hodí hlavně při šití jemnějších textilních materiálů.
Zapošití – funkce nazývaná jako ryglování. Výsada elektronických šicích strojů, které po stisku tlačítka konečné místo důkladně zapošijí.
Vybavení
Při výběru šicího stroje si zkontrolujte také příslušenství. Každý stroj by měl mít alespoň jednu základní patku na většinu stehů. Většina strojů mívá v příslušenství kromě základní patky také patku na šití knoflíkových dírek a zipů. Pokud budete chtít šít dekorativní stehy, stroj by měl mít také patku na vyšívání dekoračních stehů. Pokud má stroj zabudovanou funkci na šití overlockových stehů, bude v základní nabídce patka na overlockový steh. Pokud si budete dokupovat patku na nějaké speciální stehy, například overlock, předem si ověřte, že váš stroj overlockový steh umí.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jehly do šicích strojů
V základní výbavě šicích strojů je i několik jehel. Doporučujeme si i pár jehel dokoupit, prodávají se v různých variantách podle toho, z jakého materiálu šijete.
Standard – je nejuniverzálnější jehla s lehce zakulacenou špičkou. Používá se na různé druhy látek, včetně pletenin.
Jersey Ball point – tyto jehly jsou určené na šití pleteniny. Díky kulatému hrotu pronikají mezi vlákna, aniž by látku poškodily.
Stretch – tyto jehly se používají na šití extra pružných materiálů, například plavkoviny. Díky nim nebude stroj vynechávat stehy a prosekávat materiál.
Jesans – jehly jeans jak už název napovídá, se používají na silné materiály jako je džínovina a kůže. Jehly jsou speciálně kalené a nají velmi ostrou špičku.
Cívky
Cívka šicího stroje je malá cívka, umístěna v pouzdru cívky, je zodpovědná za kvalitu šití. Cívka funguje následovně, nit, která přichází shora, uchopí cívkovou nit. Poté protáhne cívkou obě nitě, čímž vznikne steh.
V základní výbavě bývají 3 až čtyři cívky. Pokud plánujete šít více barvami, bude se vám hodit cívek víc, než byste zbytečně kvůli jiné barvě museli cívku vyvlékat. Existují dva typy cívek, některé jsou vyrobeny z kovu a jiné z plastu. Při nákupu cívky musíte věnovat pozornost tomu, aby se hodila do vašeho šicího stroje. Raději si vezměte starou cívku s sebou do obchodu pro kontrolu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nitě do šicích strojů
Na trhu je celá řada nití, které se odlišují svým způsobem použití. Rozlišují se podle materiálu, síly, barvy a délky návinu.
Materiál – univerzální polyesterové nitě jsou nejpoužívanější a nejuniverzálnější. Jsou vhodné pro sešívání všech typů tkanin a jsou odolnější než bavlněné nitě. Jejich nevýhodou je, že nejsou určeny k vystavováním vysokým teplotám, proto nejsou vhodné na materiály, které se musí při vysoké teplotě žehlit, například bavlněné plátno, len.
Barva nitě – barevné nitě mají číslování, díky tomu koupíte vždy nit ve stejném odstínu.
Síla nitě – sílu nitě volte podle druhu látky. Síla nitě se označuje číslem, čím nižší číslo síly niti, tím je nit silnější (tlustější), čím vyšší číslo síly niti, tím je nit tenčí. Při šití na stroji se používají nitě s označením 100 nebo 120. Na pevné látky se více hodí nitě síly 30.
Délka návinu nitě – nitě se dělají v různých návinech, tento údaj nám říká, kolik metrů nitě ve špulce je. Pro švadlenky, které šijí častěji, jsou nejlepší náviny 1000 m. Lze s nimi šít i ve většině overlocků. Praktický návin je též 500 m.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejprodávanější šicí stroje
Článek Jak vybrat šicí stroj se nejdříve objevil na České návody.