Už se vám někdy stalo, že jste vyndali vyprané prádlo z pračky a místo vůně čerstvě vypraného prádla jste ucítili nevábný pach? Zápach způsobují bakterie a plísně, které se v pračce množí. Je na čase důkladně pračku vyčistit. Vyzkoušejte naše tipy, jak se zbavit zápachu z pračky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Proč prádlo v pračce zatuchlo a z pračky se line zápach, může mít hned několik důvodů.
Co způsobuje zápach pračky
Zavřená dvířka pračky – když vyndáte prádlo z pračky, nechte dvířka otevřená, aby pračka mohla zevnitř vyschnout, ve vlhkém prostředí se daří plísním.
Zásobník na prací prostředky – po každém praní nechte zásobník otevřený. Pokud jsou v něm usazeniny, vytřete vnitřek zásobníku hadrem. Při větším znečištění je dobré zásobník vyndat a umýt pod tekoucí vodou.
Nízká teplota praní – při nízké teplotě se prostředky hůře rozpouští, a mohou se v pračce usazovat. Usazeniny se pak začnou uvolňovat a způsobují zápach. Snažte se střídat cykly i s těmi na vysokých teplotách, aby se vyplavily nečistoty z pračky.
Přeplněná pračka – když je v pračce moc prádla, prací prostředek se nedostane rovnoměrně ke všemu prádlu a může se na prádle a v pračce usadit.
Prací gely – prací gely jsou velice oblíbené, ale často zanáší úzká místa v pračce, kde se pak tvoří zapáchající nánosy.
Vodní kámen – pokud máte doma tvrdou vodu a nepoužíváte změkčovač, vodní kámen se usazuje v pračce a na něm se drží nejrůznější nečistoty – a nepříjemný zápach je na světě.
Pračka nedostatečně vypouští vodu – mezi nejčastější poruchy praček patří rozbité čerpadlo. Které nedostatečně vypouští vodu. V té se pak množí bakterie, které způsobují nevábný zápach z pračky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak předejít zápachu z pračky?
Správné dávkování pracího prostředku – dejte si pozor na dávkování pracího prostředku. Když je pracího prostředku mnoho, špatně se rozpouští a usazuje se v pračce a na prádle. Usazený prostředek v pračce pak způsobuje zápach.
Pračku větrejte
Po praní v pračce zůstává trochu vody a horký vzduch, což jsou dobré podmínky pro růst plísní a bakterií. Po praní proto nechte pračku vyvětrat. Otevřená dvířka prospějí i gumovému těsnění, které se méně opotřebuje a déle vydrží. Nezapomínejte ani na zásobník na prací prášek, po každém praní ho nechte vysunutý, aby se vyvětral.
Čistěte pračku pravidelně
Pravidelné čištění je zárukou dlouhé životnosti pračky. Předejdete tak usazeninám, plísni, vodnímu kameni i nepříjemnému zápachu. Během praní se v pračce usazují zbytky pracího prášku, vlasy, nitky z oblečení a další nečistoty. V kombinaci s teplým a vlhkým prostředím vytváří ideální podmínky pro plísně a bakterie. Právě ty způsobují zápach. Proto je důležité občas spustit delší program s teplotou na 90 stupňů. Vysoká teplota vody zničí bakterie a odplaví usazenou špínu z hadic i útrob pračky. Některé typy praček mají samočištění, pokud ho má i ta vaše, pravidelně ho zapínejte. Pravidelně vymývejte nádobu na prášek a čistěte i gumové těsnění.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak vyčistit pračku?
Těsnění – gumové těsnění byste měli čistit ideálně po každém praní. Při čištění těsnící gumy nepožívejte čisticí prostředky, mohly by poškodit její strukturu. Gumu stačí přetřít hadříkem namočeným v octu. Poté suchým hadříkem vytřete těsnění dosucha.
Zásobník na prášek a aviváž – pravidelnou údržbou zásobníku předejdete vzniku plísní a zápachu.
Zásobník vyjměte a důkladně umyjte pod proudem horké vody. Usazeniny, které se neodstraní, vyčistěte pomocí starého zubního kartáčku. Vyčistěte i prostor odkud jste zásobník vyndali. Nezapomeňte po každém praní, nechat dávkovací šuplík pootevřený.
Filtr – každá pračka má specifický návod pro čištění filtru. Filtr slouží k zachycení všech nečistot, které by se jinak dostaly do odpadu. Připravte si hadr, který pojme přebytečnou vodu, která z filtru vyteče. Filtr vyjměte a propláchněte po tekoucí vodou.
Čištění pračky zakončete pomocí speciálního čisticího prostředku na pračky a spuštěním pracího programu.
Jak vyčistit pračku octem
Nalijte dva hrnky octa do bubnu pračky. Zapněte program na čištění a nechte ocet pracovat. Pokud vaše pračka program na čištění nemá, nastavte co nejvyšší možnou teplotu a nejdelší čas. Tímto způsobem zbavíte vaši pračku nečistot i nepříjemného zápachu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kypřící prášek
Do pračky k pracímu prostředku se často přidává i kypřicí prášek do pečiva. Kypřicí prášek bělí prádlo a zároveň čistí pračku od vodního kamene. Na jednu várku prádla přisypte do bubnu pračky 1 kypřící prášek. Kypřící prášek se používá na bílé prádlo a záclony, prádlo osvěží a rozjasní.
Soda
Velmi dobře pohlcuje pachy také soda. Připravte si ½ hrnku jedlé sody, 2 hrnky octa a půl hrnku vody. V misce smíchejte jedlou sodu a vodu. Smíchanou jedlou sodu s vodou nalijte do nádržky na prací prostředek a aviváž. Ocet vylijte přímo do bubnu pračky. Vyberte nejdelší prací program a nastavte nejvyšší možnou teplotu.
Čištění pračky kyselinou citronovou
Další způsob jak vyčistit pračku, je pomocí kyseliny citronové. Do dávkovače nasypte kyselinu citronovou ve stejném množství, jaké používáte při praní pomocí pracího prášku. Zapněte program s nejvyšší teplotou. Čištění kyselinou citronovou stačí opakovat 2x do roka.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Čistění speciálními prostředky
Na čištění pračky můžete použít speciální prostředky, které se dají koupit běžně v drogerii. Například K2r čistič pračky 3v1, který prodlužuje životnost pračky a odstraňuje vodní kámen. Nebo můžete použít SAVO Čistič pračky, který odstraňuje usazené nečistoty, vodní kámen a zápach.
Pokud budete pravidelně pračku čistit, budete mít i čistě vyprané a voňavé oblečení.
Máte-li doma tvrdou vodu, v pračce se usazuje vodní kámen. Ke každému praní přidejte k pracímu prášku trošku sody na praní, soda vodu změkčí.
Pračku čistěte pravidelně každý měsíc, důkladné čištění pak provádějte alespoň 2x do roka.
Článek Jak předejít zápachu z pračky se nejdříve objevil na České návody.