Samička Angel je velmi vzácná leucistická káně rudoocasá. Se svým kamarádem Mohawkem společně hnízdila 5 let. Letos má samička nového kamaráda. Hnízdo se nachází v Tennessee, přesné umístění musí zůstat nezveřejněno, aby chránilo Angel a její potomky.
Samičce je 7+ let, leucistická. Bezejmenný nový samec, 3+ roky, normální zbarvení.
Hnízdo je výšce 12 metrů, 90 cm x 50 cm široké, hnízdo je vyztužené lidmi.
Online přenos zajišťuje společnost Window To Wildlife
Leucismus (též leucinismus), je stav, kdy jsou živočichové charakterističtí sníženou pigmentací. Na rozdíl od albinismu je způsoben ztrátou všech typů kožních pigmentů, nejenom melaninu
Leucismus je obecný termín pro fenotyp způsobený poruchou diferenciace pigmentových buněk a nebo poruchou přesunu z neurální lišty do kůže, srsti nebo peří v průběhu vývoje. Následkem toho chybí pigmentové buňky buď po celém povrchu těla, nebo pouze na jeho částech – zvířata tedy mohou mít částečně zachovanou kresbu těla.
„Podle fotografa přírody Pata Gainese studie Cornella zjistila, že z 5,5 milionů studovaných ptáků různých druhů bylo méně než 1000 leucistických. Předpokládá se, že populace káně rudoocasé v Severní Americe je kolem 2 milionů, což znamená, pouze několik stovek může létat s leucismem na pevnině.“
Káně rudoocasá
Káně rudoocasá je středně velký dravý pták z čeledi jestřábovitých. Hnízdí téměř na celém území Severní Ameriky v rozmezí od západní Aljašky a severní Kanady až po Panamu a Karibik a náleží vůbec mezi nejhojnější severoamerická káňata. Vyskytuje se v několika barevných variacích, od tmavé po jedince se smetanovobílým břichem. Hlavním znakem je tmavorezavě červený ocas, před koncem má úzký černý pruh.
Požírá zejména malé savce, ale také ptáky, plazy a vzácněji i netopýry, hady, ryby, korýše a hmyz. Složení její potravy se mění podle oblastí a ročního období, až 85 % z její potravy však obvykle zabírají hlodavci.
Je monogamní. Klade 2 – 3 vejce, Inkubace trvá 28-32 dní, mláďata jsou vzletná po 45 dnech.
Díky její zatím stále poměrně vysoké početnosti a snadnému výcviku se často využívá i v sokolnictví.
Online přenos z hnízda:
Videozáznamy:
Samička se samečkem při úpravě hnízda
Angel a její partner pracují na svém hnízdě
Samička na hnízdě
Zdroj: Window To Wildlife, videozáznamy bozena Isia, Arlene Beech, Edith P