Plynový sporák je skvělým pomocníkem, i když jsou nejdéle používané, stále patří mezi nejoblíbenější. Oproti sklokeramické desce ohřeje pánvičku okamžitě, umožňuje snížení nebo naopak zvýšení výkonu a produkuje minimum zbytkového tepla. Jen jeho údržba je poněkud složitější. Správným čištěním plynového sporáku snížíte i spotřebu plynu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pravidelné čištění sporáku se vyplatí
Pravidelné čištění plynového sporáku je žádoucí nejen kvůli estetickému dojmu, ale i z hlediska bezpečnosti a funkčnosti. Pravidelným čistěním plynového sporáku zabráníte růstu bakterií, plísní a dalších škodlivých mikroorganismů, které mohou vést k nepříjemnému zápachu. Po každé přípravě jídla sporák otřete, pokud čištění zanedbáte, připečenou mastnotu a kousky jídla budete zdlouhavě odstraňovat a pokud dojde k zanesení trysek a hořáků odrazí se to i ve vaší peněžence.
Před čištěním myslete na svou bezpečnost, počkejte, až sporák vychladne a zkontrolujte, zda je dobře uzavřen plyn.
Znečištěný hořák zhoršuje kvalitu plamene
Před čištěním hořáků se ujistěte, že je spotřebič odpojen od zdroje energie. Ze všeho nejdříve je nutné hořáky dokonale odmastit. Hořáky můžete umýt na plynovém sporáku průmyslovými prostředky nebo lidovými metodami. Víčko hořáku můžete umýt v myčce na nádobí, nebo pomocí čpavku či pomocí osvědčených babských rad. Rozdělovače plamene do myčky nepatří. Nechte je několik minut ponořené v jarové vodě a zářezy vyčistěte zubním kartáčkem. Nechte hořák zcela oschnout a poté ho vraťte zpět.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Čištění hořáku pomocí amoniaku
Čistící prostředek s vysokým obsahem amoniaku nalijte do uzavíratelného plastového sáčku a vhoďte do něj hořák. Sáček uzavřete a na noc ho dejte ven, například na balkon, aby vás zápach nedráždil. Druhý den hořák vyndejte, důkladně opláchněte vodou a vraťte ho zpět do sporáku.
Ucpané trysky snižují výkon plynového sporáku
Trysky jsou jednou z hlavní částí plynového sporáku, do hořáku přivádí plyn v určitém množství a požadovaném tlaku. Prach, části jídla, kapky tuku se při každém vaření dostávají na hořáky a do trysek. Následným zahřátím se nečistoty začnou usazovat a vydávají nepříjemný zápach. Nečistoty navíc vedou ke špatnému hoření hořáků v důsledku nedostatečného průtoku plynu. To se projeví slabým plamenem a delší dobou vaření, což se negativně projeví na spotřebě plynu.
Jak vyčistit ucpané trysky plynového sporáku
Jako první uzavřete přívod plynu. Trysky, které tvarem připomínají šrouby, najdete pod hořákem. Vyjměte hořák a otvor trysky protáhněte tenkým drátem nebo jehlou, abyste se zbavili usazenin. Do trysky nikdy nic nestříkejte a nelijte. Vraťte hořák na místo a vyzkoušejte funkčnost trysky. Nikdy trysku nezkoušejte bez hořáku. Pokud i nadále přetrvává problém se slabým plamenem, bude potřeba vyměnit celu trysku za novou. Na to si raději pozvěte odborníka.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak jednoduše a rychle vyčistit plynový sporák
Pořiďte si kvalitní odmašťovač určený na čištění sporáku. Nastříkejte jej na mřížku a hořáky a nechte působit. Pak vše jednoduše setřete houbičkou nebo papírovými utěrkami.
Parní čistič pro odstranění nečistot a bakterií
Pokud nechcete používat chemické prostředky, nebo máte doma alergika, vyzkoušejte ruční parní čistič. S parním čističem jednoduše odstraníte nečistoty, pára se dostane i do míst, kam se s houbičkou nedostanete a zničí bakterie a plísně. Pokud je sporák hodně zanesený, použijte na čištění nástavec s kartáčem. Práce s parním čističem je snadná a navíc ušetříte za čisticí prostředky, pro jeho použití potřebujete jen vodu z kohoutku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Babské rady
Soda – sporák a hořáky posypejte sodou a postříkejte octem. Nechte chvíli působit, vytvoří se pěna, díky které se odstraní připáleniny. Poté stačí sporák a hořáky otřít mokrým hadříkem.
Ocet – neředěný ocet nalijte na nečistoty a nechte působit přes noc. Druhý den houbičkou se saponátem špinavá místa setřete. Poté sporák otřete vlhkým hadříkem.
Sůl – pokud během vaření na sporák vyprskne olej nebo omáčka posypte místo solí. Po vaření nečistoty lehce setřete.
Článek Maličkost, která vám pomůže ušetřit za plyn se nejdříve objevil na České návody.