Ceny energií stoupají a stoupat i nadále budou. Velkou část nákladů na energie tvoří náklady na vytápění. Správné vytápění snižuje emise CO2, ale také šetří vaši peněženku. Máme pro vás několik tipů, jak správně topit a ušetřit nemalou částku z rozpočtu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zdroje vytápění můžete kombinovat
Řada domácností kombinuje více druhů paliv pro vytápění a ohřev vody. Reagují tak na situaci na palivovém trhu a vhodnou kombinací paliv šetří náklady.
Zařízení na plyn a tekutá paliva se kombinují se spotřebiči na tuhá paliva, zpravidla na dřevo a výrobky z něj. Krb, krbová kamna, peletová kamna vytvoří teplo pro část domu a vytvoří neopakovanou atmosféru.
Peletové kotle, kamna a pelety
Peletová kamna nebo peletové kotle jsou čím dál tím oblíbenější. Jejich prodej se zvýšil, prodej podporují kotlíkové dotace, nebo program Nová zelená úsporám. Topení dřevěnými peletami patří k ekonomických a ekologických zdrojů vytápění.
Dřevěné pelety se vyrábějí z odpadu při dřevovýrobě. Používají se čisté smrkové piliny, které se drtí a pomocí speciálních lisů se stlačují. Vzniknou tak stejnoměrné válečky, které mají vysokou výhřevnost, ta závisí na kvalitě a vlhkosti. Průměrná výhřevnost pelet je kolem 16,5 MJ/kg. Suché dřevo z jehličnanů má výhřevnost kolem 19 MJ/kg, z listnatých stromů 18 MJ/kg.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Radiátory a přímotopy
Radiátory
Pří výběru radiátoru je potřeba věnovat pozornost typu přenosu tepla. Konvekční vytápění je nejčastěji využívaným typem vytápění. Tento typ vytápění je postaven na cirkulaci vzduchu, vzniká ohřevem studeného vzduchu u radiátoru a vede ke zvýšené cirkulaci vzduchu a prachu v místnosti. Naopak sálavé teplo vzniká přenosem tepelné energie do vytápěného prostoru. Sálavé panely, jsou hygienické a snadno udržovatelné, paprsky v infračerveném pásmu ohřívají pouze pevné předměty, stěny a nábytek, tudíž nemíchají vzduch v místnosti. Deskové radiátory vyzařují větší podíl konvenčního tepla, podlahová nebo infračervená topidla vyzařují více sálavého tepla.
Přímotopy
Tato zařízení využívají tepelné proudění. Spodem nasávají studený vzduch, jež je následně topným tělesem ohříván a horními průduchy vracen zpět do místnosti. Většina modelů má ventilátor, který napomáhá k rychlejšímu vytopení prostoru. Zaujmou nízkou pořizovací cenou, jsou lehké a skladné. Disponují velkým náběhem, ale delší dobu trvá, než vytopí celou místnost.
Elektrické přímotopy nejsou vhodné pro alergiky, jelikož proudící vzduch rozviřuje prach a alergeny a na topné těleso se připalují částečky prachu, čímž dochází k vysušování vzduchu v místnosti.
Olejové radiátory
Olejové radiátory mají stejný design jako klasické radiátory ústředního topení, jen s tím rozdílem, že jsou pojízdné a zapojují se do elektřiny. Uvnitř radiátoru je olej, který se po zapojení do elektřiny ohřívá topnou spirálou. Horký olej potom proudí vnitřkem přístroje a ohřívá vnější plášť i okolní vzduch a tím se postupně ohřeje i vzduch v celé místnosti, zůstává ještě dlouho teplý i po vypnutí. Čím více žeber radiátor má tím vyšší je jeho výkon. Olejový radiátor se hodí spíše pro doplňkové topení, nehodí se pro nepřetržitý provoz, neboť má velkou spotřebu elektrické energie.
Sálavé panely
Sálavé panely fungují na odlišném principu než radiátory a přímotopy, využívají k vytápění tzv. sálavého principu. Sálavý princip spočívá v tom, že přístroj prostřednictvím tepelného záření zahřívá předměty v okolí. Ty do sebe akumulují teplo a od nich se ohřívá vzduch. Sálavé panely jsou vhodné pro dlouhodobé vytápění, dokážou ušetřit nemalé náklady za energie, jejich pořizovací cena je však vyšší.
Panely z oceli či hliníku vyzařují buď elektromagnetické, nebo infračervené záření. První varianta vypadá jako klasický radiátor, druhá varianta má tvar desky, které se umisťují na stěny či strop, nevíří prach a nevysouší vzduch, panely jsou tak vhodné pro alergiky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Správné nastavení termostatu
Termostaty jsou elektronické přístroje napojené na kotel či jiný zdroj vytápění, udržují takovou teplotu, kterou na nich nastavíte. Vyšší nastavení ohřívá teplotu v místnosti rychleji. Pokud teplota v místnosti klesne pod stanovenou teplotu, termostat zapne vytápění, při překročení této teploty, jej zase vypne.
Úrovně termostatu odpovídají zhruba následujícím teplotám:
Úroveň 1 přibližně 12 °C
Úroveň 2 přibližně 16 °C
Úroveň 3 přibližně 20 °C
Úroveň 4 přibližně 24 °C
Úroveň 5 přibližně 28 °C
Optimální pokojová teplota
Tyto hodnoty se výrazně liší podle jednotlivých místností.
Obývací pokoj 20 °C
Ložnice 16–18 °C
Dětský pokoj 19 °C
Kuchyň 18 °C
Koupelna 23 °C
Sklep 10–15 °C
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Topení úplně nevypínejte
Topení byste neměli zcela vypínat, pokud nejste doma nebo přes noc. Místnost se ochladí a k opětovnému zahřátí bude potřeba velké množství energie. V chladných místnostech by se mohla objevit i plíseň. V noci, nebo před odchodem do práce můžete topení snížit o 4-5 °C. Nezačínejte topit příliš brzy, topit začněte až když venkovní teploty klesnou na 10-14 °C.
Zkontrolujte topení a odvzdušněte radiátory
Nezapomeňte odvzdušnit radiátory. Zavzdušněné radiátory topí velmi málo nebo jen v některé části a vy protopíte více peněz, než je potřeba. Zavzdušněné radiátory poznáte podle toho, že topná tělesa nejsou rovnoměrně teplá a vydávají šplouchavé a praskavé zvuky. Po odvzdušnění zkontrolujte, zda je třeba do topného okruhu doplnit vodu. Svůj topný systém si nechte pravidelně servisovat odborníkem.
Snižte tepelné ztráty
Abyste snížili tepelné ztráty, stěnu za radiátorem izolujte reflexní fólií, z fólie se odrazí do místnosti až 90 % tepla. Zkontrolujte těsnění oken a dveří, pokud dobře netěsní, uniká tudy velké množství tepla. Aby večer unikalo co nejméně tepla, zatahujte dříve žaluzie a závěsy.
Pravidelně větrejte
I v zimě nezapomínejte pravidelně větrat. Pokud sušíte prádlo v bytě větrejte déle, zvýšená vlhkost zvyšuje vznik plísní.
Chytré vytápění
S chytrým vytápěním máte teplotu vždy pod kontrolou. Díky aplikaci v chytrém telefonu můžete vnitřní teplotu regulovat pouhým stisknutím tlačítka.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Přechod na inteligentní systém vytápění
Vyměňte staré termostaty za ty inteligentní a připojte se prostřednictvím aplikace. Další úrovně můžete dosáhnout přidáním inteligentního pokojového termostatu a okenního čidla. Můžete k tomu i zahrnout předpověď počasí, preferované teploty nebo nechat ztlumit topení, když odcházíte z domu.
Výhody inteligentního vytápění
Díky této technologii můžete každou místnost ovládat individuálně a energeticky úsporně.
Radiátorové termostaty vyměníte snadno a rychle
Díky okennímu kontaktu se při otevření oken sníží teplota
Inteligentní systém vytápění nabízí přístup prostřednictvím mobilního zařízení.
K ovládání vytápění Smart Home potřebujete bránu SMART HOME by hornbach a kompatibilní termostaty.
Článek Jak ušetřit, když plyn i elektřina zdražují se nejdříve objevil na České návody.