Během horkého léta se občas majitelům zahradních bazénů přihodí, že bazénová voda zezelená. Bylo by příjemné si ho opět napustit novou čistou vodou. To je však časově a finančně náročné, aby voda v bazénu zůstávala neustále čistá a nezávadná, je třeba se o kvalitu vody pravidelně starat. Co dělat, když vám voda v bazénu zezelená?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Proč voda v bazénu zezelená?
Přemnožení řas
Nejčastější příčinou zeleného bazénu je přemnožení řas. Řasy jsou v rovnováze udržovány cirkulací vody, chladným počasím a chemickou rovnováhou. Když je cirkulace špatná a vodu neupravujeme v dostatečném množství chemikáliemi, řasy se rychle rozmnoží a rychle bazén zamoří.
Problémy se zelenými řasami se často objevují po silných deštích. Je to proto, že deště ve skutečnosti poskytují řasám potravu v podobě dusíku. Dusík řasy nejen živí, ale také ničí zbytky chlóru.
V bazénu se rozhodně nekoupejte, pokud voda nebude průzračně čistá. Přemnožení řas v bazénu je koncentrovanější než v jezírkách a potocích, kde jsou přirozeně rostoucí řasy, řasy v bazénu mohou představovat zdravotní riziko a růst nebezpečných bakterií.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Organické znečištění
Znečištění přichází do bazénu také spadem z okolí, listí, prach, pyl. Organické znečištění touto cestou vnesené do bazénové vody je pak vhodnou potravou pro nejrůznější mikroorganismy, tedy i řasy. Abyste tomu předešli, přikrývejte bazén pokaždé, když ho nepoužíváte. Zelenou barvu vody může způsobit i oxidace kovových prvků v bazénu, v tom případě je vhodné obrátit se na experty, kteří vám poradí vhodné řešení.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Filtr
Bazénový filtr vysává z vody různé nečistoty, odstraňuje pyl a řasy. Pokud je voda zakalená, problém může být ve filtru. Filtraci je nutné udržovat neustále čistou, a proto musíte náplň pískové filtrace pravidelně alespoň jednou za 14 dní proplachovat a nejpozději jednou za 2 roky celou vyměnit. Kartušové filtry by se měly čistit po 2 až 6 týdnech, křemelinové za 1 až 3 měsíce. Za teplého počasí by filtrace měla běžet 8 hodin denně, pokud ale bazén používáte hodně a pokud jej používá hodně lidí, klidně i déle.
Kromě pravidelné filtrace je třeba vodu také upravovat
pH udává, zda je voda ve vašem bazénu zásaditá, nebo kyselá. Pro zdravotní nezávadnost bazénové vody a správnou funkci veškerých přípravků se hodnota pH musí pohybovat v rozmezí 7,3 až 7,6. Vyšší hodnota pH může způsobit ve vodě mléčné zákaly a sníží účinnost chlorových přípravků. V tom případě je potřeba použít přípravek na snížení pH, jako je hydrogensíran sodný nebo kyselina muriatová.
Častým problémem je nízké pH, to způsobuje vysokou kyselost, které podporuje tvorbu řas a také může zničit vybavení bazénu. Při hodnotách pH pod 7,0 může docházet ke zvýšené korozi kovových částí bazénu, blednutí barev materiálů, ze kterých je bazén vyroben. V takovém případě je potřeba kyselost snížit.
Hodnotu pH kontrolujte pravidelně minimálně jednou týdně pomocí kapkového nebo proužkového testeru.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co použít pro snížení kyselosti, zabití řas a bakterií?
Kyselá voda v bazénu je jako stvořená pro růst bakterií a řas. Pokud se vám v bazénu začnou tvořit řasy a hodnota pH je nižší než 7,0 existuje mnoho prostředků jak kvalitu vody zvýšit.
Co lze použít?
Hydroxid sodný – používá se ke zvýšení pH ve větších bazénech. Nejčastěji se prodává ve formě granulí nebo kuliček. Při manipulaci používejte rukavice, mohlo by dojít k popálení pokožky.
Chlorový šok – jednou za 3 týdny provádějte chlorový šok. Použijte chlorový granulát, dávkování by mělo být 20–30 g na 10 m³ vody.
Modrá skalice – nejprve je nutné rozmíchat skalici v nádobě s vodou a nechat ji dokonale rozpustit. Poté stačí spustit filtrační zařízení bazénu, obsah nádoby do něj vylít a počkat nejméně 24 hodin na výsledek. Modrá skalice je chemikálie, a proto by se při jejím používání mělo dbát určitých bezpečnostních pravidel. Obvykle se doporučuje aplikovat 5 g na 1 m³ vody. takové množství by pro vás nemělo být nebezpečné a zároveň by mělo zahubit řasy.
Savo – bazénová chemie Savo chlor šok je přípravek ve formě granulátu, který rychle zvýší koncentraci chloru v bazénové vodě. Použijte po napuštění nebo při náhlém zhoršení kvality bazénové vody, účinně dezinfikuje a zabraňuje růstu řas.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Před aplikací jakýkoliv prostředků nejprve vyčistěte dno bazénu a stěny kartáčem a zapněte filtr.
Před aplikací chemii vyzkoušejte na vzorku vody. Naberte několik litrů vody z bazénu do nádoby a aplikujte chemii, abyste viděli, jak to ovlivní pH. Podle toho si pak lze vypočítat kolik chemie budete potřebovat pro celý bazén. U každého prostředku je návod i dávkování, tak si jej pořádně přečtěte.
Abyste se vyhnuli zelené vodě v bazénu je nutné dodržovat tři hlavní zásady :
filtrovat, dávkovat dezinfekci, udržovat vhodné pH.
Článek Jak na zelenou vodu v bazénu se nejdříve objevil na České návody.