V létě si užíváme grilování, výletů do přírody, lenošení u vody, ale bohužel i dotěrného hmyzu. Kousnutí hmyzem někdy nepříjemně zabolí a někdy si ho všimneme jen díky svědění a zarudlému, oteklému místu v místě vpichu. Většinou jsou štípance neškodné, ale někdy může štípnutí způsobit alergickou reakci nebo rozšířit závažné onemocnění, jako je lymská borelióza či malárie.
Máme pro vás osvědčené tipy jak se nepříjemných štípanců co nejrychleji zbavit.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Prevence
V létě byste měli dodržovat opatření, která minimalizují kousnutí hmyzem.
Pokud se pohybujete v místech s velkým výskytem bodavého hmyzu, mějte vzdušné, lehké oblečení, které zakrývá co nejvíce těla.
Vyhýbejte se rizikovým místům – pokud je v blízkosti včelí úl, nebo vosí hnízdo, nechoďte k němu. Vyhýbejte se i stojatým vodám, kde se vyskytuje mnoho komárů. Stejně tak se vyhýbejte vysoké trávě, kde se většinou vyskytují klíšťata. Noste sebou kleštičky na klíšťata. Pokud ucítíte, že na sobě máte klíště, okamžitě ho odstraňte. Včasné odstranění je nejdůležitější.
Pokud plánujete výlet do přírody, nebo kde je vysoká koncentrace hmyzu používejte repelent.
Používejte deodoranty bez parfermace. Silná vůně parfému dokáže přilákat mnoho hmyzu.
Když kolem vás letí vosa, sršeň, nebo čmelák vyvarujte se prudkým pohybům, které by ho mohly podráždit.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak řešit mírné reakce?
Když místo pouze zarudne, lehce oteče nebo svědí, zvolte následující postup:
Přesuňte se na bezpečné místo, abyste se vyhnuli dalšímu bodnutí.
Pokud v místě vpichu zůstalo žihadlo, vyndejte ho a místo vpichu omyjte mýdlem a vodou.
Místo vpichu chlaďte ledem, abyste snížili bolest a otok.
Pokud je bodnutí na ruce nebo noze, zvedněte ji.
Na postižené místo naneste pastu z jedlé sody, ocet nebo přípravek na hmyzí štípance.
I když místo vpichu hodně svědí, snažte se neškrábat, do rány by se mohla dostat infekce. Při silném svědění užívejte antihistaminika, v případě bolesti léky na bolest.
Známky kousnutí nebo bodnutí by měly do několika dní zmizet.
Pokud se necítíte dobře a otok se zhorší, nebo začne vykazovat známky infekce, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kdy okamžitě vyhledat lékaře?
Když se vydáváte na výlet nebo do přírody mějte u sebe vždy mobilní telefon, může nastat situace, kdy je potřeba neprodleně zavolat lékařskou pomoc.
První pomoc neprodleně volejte v těchto případech:
Bodnutí nebo kousnutí do krku nebo do jazyka.
Při otoku obličeje, úst nebo hrdla
Potíže s dýcháním, sípání, potíže s polykáním
Pocit nevolnosti
Zrychlený srdeční tep
Pocit na omdlení, závratě, ztráta vědomí
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Hmyz v zahraničí
V zahraničí se můžete setkat s hmyzem, který se u nás nevyskytuje, například se štíry, jedovatými pavouky, různými druhy vos a brouků.
Před cestou do zahraničí se vždy u cestovní kanceláře informujte, jaké druhy hmyzu se v dané destinaci nachází a jak se před nimi chránit. Pokud jste alergičtí, noste u sebe potřebné léky a předem se zásobte repelenty proti hmyzu a krémem na štípance.
Pokud cestujete s dětmi, poučte je, jak se mají chovat. U dětí je riziková konzumace sladkostí, zmrzliny a sladkého ovoce, které může přilákat vosy.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Proč štípance svědí
Když nás komár štípne, odsaje nám malé množství krve a zároveň do nás vpraví trochu svých slin. Komáří sliny obsahují antikoagulant a některé proteiny. Jedná se o cizí látky, které spouští reakci imunitního systému. Když s nimi tělo bojuje, uvolňuje histamin – látku, která pomáhá bílým krvinkám dostat se do postižené oblasti. A právě histamin způsobuje svědivost, zánět a také otékání místa vpichu. Imunitní systém produkuje histamin tak dlouho, dokud neodbourá proteiny z komářích slin. Proto si štípanec nikdy neškrábejte, svědění tím neutlumíte, ale naopak zesílíte a můžete si do rány zanést infekci.
Krev sají jen samičky, nepotřebují ji ke svému přežití, ale jako zdroj bílkovin pro vývoj vajíček. Po probodnutí kůže samička vstříkne do krve své sliny, které omezují srážlivost krve. Zároveň působí jako analgetikum, aby postižený nevnímal bodnutí a nebránil se.
Komáří sosák funguje jako dvě souběžné trubice – jednou z nich proudí do vašeho těla komáří sliny, zatímco druhou hmyz nasává vaši krev. Komáři dokážou nasát až trojnásobný objem krve, než je velikost jejich těla.
Na podobném principu funguje i svědění způsobené jiným hmyzem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak se zbavit nepříjemného svědění
Svědění se úplně zbavíte, až váš imunitní systém vytlačí z těla cizí látky. Zde je několik osvědčených triků, které používaly už naše babičky, jak celý proces urychlit a jak svědění zmírnit.
Jablečný ocet – ránu vydezinfikuje a zmírní otok. Naneste trochu octa na tampon a místo vpichu potírejte. Poté namočený tampon na vpich přitiskněte a nechte na místě přibližně dvě minuty. Můžete použít i obyčejný ocet, ale ten je méně účinný.
Citron – citronová šťáva vás zbaví svědění a otoku. Ze začátku může štípat, ale to rychle odezní. Na oteklé místo vymačkejte šťávu z citronu, nebo přiložte tampon s citronovou šťávou. Na ránu můžete přiložit i celý plátek citronu. Citronem kvůli počátečnímu štípání raději neošetřujte ránu dětem.
Cibule nebo brambora – zastaví svědění. Přiložte plátek cibule nebo brambory na štípanec, nechte působit do té doby, než svědění ustoupí. Poté místo opláchněte vodou.
Esenciální olej – mírní svědění a bolesti, ale také záněty kůže. Olej naneste na štípanec vatovým tamponem a jemně ho do rány vmasírujte. Je potřeba vyzkoušet více druhů, každý olej působí na různou pokožku jinak.
Na komáří štípance použijte:
Olej z čajovníku (tea tree) – ulevuje od svědění a má antivirotické vlastnosti, které chrání před infekcí.
Levandulový olej – zmírňuje otok, potlačuje záněty a odstraňuje svědění. Svým aroma také odrazuje ostatní komáry, ale zase může přitahovat včely. Proto ho raději nepoužívejte před odchodem ven.
Ledové kostky – led vás zbaví otoků a svědění a také zpomalí šíření komářích slin v krevním oběhu. Naplňte leden igelitový sáček a přiložte ho na štípanec. Pokud nemáte led, můžete použít například sáček mražené zeleniny.
Banánová slupka – potlačuje svědění. Oloupejte banán a vnitřní stranu přiložte na štípanec, nechte působit několik minut.
Bazalka – lístky bazalky projměte v dlaních a potřete štípance, ulevíte si od svědění. Můžete si vyrobit i bazalkový roztok, který budete mít vždy po ruce. Sušenou bazalku smíchejte v hrnku vroucí vody. Nechte vychladnout a přelijte do skleničky. Při poštípání roztok naneste na vatový tampon a ránu potírejte. Pokud nemáte bazalku, vyzkoušejte listy jitrocele nebo petržele, mají podobný efekt.
Ovesné vločky – smíchejte hrst ovesných vloček s vodou a nechte odstát. Vznikne pasta, kterou potírejte štípance. Jakmile pasta zaschne, smyjte ji studenou vodou.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kromě nepříjemných komářích bodnutí mohou komáři také přenášet i některé nemoci, např. lymskou boreliózu, malárii, virus zika a virus západního Nilu, které mohou způsobit příznaky, jako je horečka, vyrážka, bolest kloubů, zčervenání očí apod. Pokud vás kousne komár a vy se následně cítíte nemocně, malátně a máte některý z výše jmenovaných symptomů, zkontaktujte co nejdříve vašeho lékaře.
Článek První pomoc při poštípání hmyzem se nejdříve objevil na České návody.