Duben patří k měsícům, kdy mají zahrádkáři nejvíce práce. Zahrada se probudila, objevily se první jarní květy, trávník je potřeba poprvé po zimě posekat, zastřihnout okrasné dřeviny a růže. Na záhony v dubnu vyséváme zeleninu, do skleníku můžeme sázet předpěstovaná rajčata a paprik. Na každého zahrádkáře čeká spousta práce nejen v užitkové zahradě. Pojďme se podrobněji podívat, co dělat na zahradě v dubnu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Okrasná zahrada
Jarní střih – v dubnu je zapotřebí z okrasných keřů odstranit poškozené, zmrzlé a suché větve. Stříhejte až do zdravé tkáně.
Pokud pěstujete růže, je nyní potřeba věnovat jim pozornost. Odstraňte listí či chvojí a rozhrňte půdu. Ostříhejte staré a suché výhony. Ostatní výhony sestříhejte u růží k řezu na tři až pět oček. U keřových růží zkraťte výšku na 30 cm a ponechte korunku z 3 až pěti větví. U popínavých růží odstraňte pouze suché a vrchní výhonky. Nezapomeňte poté růže přihnojit.
V dubnu vysazujeme prostokořenné okrasné keře. Z kontejnerů je můžeme vysazovat i později. Jehličnany po narašení můžete přesazovat a vysazovat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Trávník
Pokud chceme mít krásný trávník je potřeba mu věnovat dostatečnou péči, obzvlášť na jaře. Hráběmi odstraníme stařinu a mech. Prokypří se tak povrch. Můžete využít i vertikutátor. V tomto období je potřeba trávník přihnojit kompostem nebo kombinovaným hnojivem, např. Cereritem. Až trávník doroste na zhruba 10 cm, je potřeba ho poprvé posekat. V polovině dubna můžeme prořídlá místa dosít. V dubnu můžeme také začít s výsadbou nového okrasného trávníku.
Ve skleníku či za okny vyséváme některé letničky například krásenky, ostálky, netýkavku, laskavce.
Na konci měsíce, v nejteplejších oblastech, pokud je příznivá předpověď můžeme zasázet mečíky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ovocná zahrada
V průběhu dubna pokud jste v loňském roce nestihli prořezat peckoviny, pak je nejvyšší čas. Je potřeba okopat půdu okolo stromů a namulčovat ji.
Pokud budete vysazovat nové stromky, před výsadbou je namočte na několik hodin do vody. Vykopanou jámu důkladně prolijte vodou, zasaďte strom a důkladně zalévejte, dokud nevyraší. Mladou výsadbu pokud je suché léto zaléváme až do podzimu. Koncem dubna je také vhodná doba na roubování.
Zeleninová zahrada
Letošní duben je ve znamení aprílového počasí. Za okny se staráme o sadbu paprik a rajčat, které jsme vysévali v únoru a březnu. V chladnějších oblastech vyséváme do kelímků cukety a melouny, v teplejších oblastech můžeme přímo na záhon.
Pokud vlastníte skleník, můžete sázet rajčata, papriky, lilky a cukety.
Na volné záhony vyséváme první zeleninu, mrkev, karotku, ředkvičky, petržel, pastinák, ředkvičky, ředkev, vodnici, kedlubny, zelí, kapustu a kopr. Do konce měsíce je vhodné vysázet brambory.
Vysazujeme také předpěstovanou sadbu, rané zelí, zelený chřest, kadeřavou kapustu, hlávkový salát, květák, pórek a kedlubny.
Nejméně náročný na pěstování je salát k řezu. Vysévá se do pařeniště a za tři až čtyři týdny je vhodný ke konzumaci. Listy se odřezávají těsně nad zemí.
Naopak dlouhou vegetační dobu má oblíbený římský salát. Do nádob se vysévá v dubnu až červnu, předpěstované sazenice se vysazují do sponu 30 x30 cm. Římský salát tvoří až 40 cm vysoké protáhlé hlávky. Vegetační doba je přibližně čtyři měsíce.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Bylinková zahrádka
V dubnu je vhodná doba na sázení bylinek na záhon i na setí do truhlíků.
Na záhon vysazujte tymián, oregano, meduňku, šalvěj, estragon, yzop, libeček a levanduli.
Do truhlíku vysejte bazalku, fenykl, saturejku a kerblík, pažitku.
V dubnu je potřeba odstranit odkvetlé cibuloviny. Odřízněte květy cibulovin ještě před tím, než začnou vytvářet semeníky. Listy ještě ponechte, ty se odřezávají až po jejich zažloutnutí.
Rašící cibuloviny přihnojte kompostem a Cereritem. Kompost přidejte k trvalkám, keřům a stromům.
Jahody – jakmile ve středu jahodníků začnou rašit nová listová srdéčka, je na čase jahody přihnojit průmyslovými hnojivy.
Kupujte vždy čerstvé osivo, semena salátů a kořenové zeleniny rychle stárnou a ztrácí klíčivost.
Článek Co dělat na zahradě v dubnu. I výsev ještě stihnete se nejdříve objevil na České návody.