Upečený chleba doma má mnoho výhod, vyjde vás levněji, než kupovaný, a také víte, z čeho je upečený. Pokud si chcete kvalitní chléb upéci doma, pomůže vám domácí pekárna. Do pekárny stačí nasypat suroviny, které promíchá, uhněte těsto a nechá ho vykynout. Po vykynutí těsto upeče a vy se můžete těšit na čerstvý a voňavý domácí chleba.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Chléb z domácí pekárny vypadá jinak než kupovaný. Má tvar cihličky, má tlustější kůrku na vrchu a slabší z boku a zespodu, protože je těsto v kontaktu s formou, ve které se peče. V domácí pekárně můžete upéci mnoho druhů chleba. Chléb můžete péct podle různých receptů. V obchodech lze zakoupit i předpřipravené směsi na pečení chleba v domácí pekárně, do směsi stačí přilít tekutinu, zapnout program a o víc se nemusíte starat. Můžete si jednoduše upéct například celozrnný chléb.
V domácí pekárně si můžete připravit i jiná těsta, například na rohlíky, bagety, veky, na koláče, mazance, vánočku, ale i těsta z kypřícího prášku, které pak upečete v troubě. V pekárně můžete také připravovat potraviny z bezlepkových směsí. Některé modely domácích pekáren lze použít výrobu a zavaření marmelád, připravovat v ní domácí kvásek, jogurty a sýry.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Na co se zaměřit při výběru domácí pekárny?
Před výběrem domácí pekárny si ujasněte, zda pekárnu využijete a k čemu jí budete používat, zda v ní budete péct pouze chléb, nebo připravovat i jiné potraviny. Pro kolik lidí budete pečivo péct, od toho se odvíjí velikost pekárny.
Kapacita domácí pekárny
Nejdůležitějším parametrem je objem nádoby, protože určuje jak veliký bude váš chléb. Na trhu jsou pekárny, které upečou chleba v rozmezí zpravidla od 400 do 1 800 gramů.
Ovládání
Modely s několika tlačítky mají velmi jednoduché ovládání. Většina pekáren má 6- tlačítek, které se ovládají dotykem prstu. Můžete se setkat i s modely, které mají na displeji 4 obrázková tlačítka, pomocí nichž se pekárna jednoduše ovládá a nemusíte rozumět popiskům v cizím jazyce, popisky jsou nahrazeny obrázky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Programy
Stačí, když podle přiložených receptů vložíte potřebné suroviny anebo předem připravenou směs, navolíte program a pekárna se postará o zbytek.
K běžným programům patří příprava chleba, kynutého těsta, na pizzu, nekynutých těst na koláče, dorty či těstoviny a těsta na celozrnné i bezlepkové pečivo. Vhodné na přípravu bezlepkových směsí jsou pekárny, které mají nastavitelný program, či samostatný program na přípravu bezlepkového chleba. Některé druhy pekáren mají automatický dávkovač surovin.
Funkce
Odložený start má k dispozici každá pekárna. Všechny se nehodí na pečení přes noc, levnější dvouhákové pekárny jsou hlučnější. Dívejte se proto i na uváděné decibely. Průměrné hodnoty hluku se u pekáren pohybují od 50 do 60 dB.
Displej – měl by být přehledný, zaměřte na velikost písma a na podsvícení
Okénko – pekárny mohou mít pozorovací okénko, abyste mohli snadno zkontrolovat stav přípravy, aniž byste museli otvírat víko.
Zvukový signál – pekárna vás upozorní, že je program u konce
Nastavitelné propečení kůrky – umožňuje nastavit jak moc chcete mít silnou a propečenou kůrku
Dávkovač surovin – v průběhu přípravy těsta automaticky přidává další potřebné ingredience.
Paměť – po výpadku proudu dokáže pekárna navázat tam, kde přestala a dokončit pečicí program
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Rozměr a hmotnost pekárny
Při výběru se zaměřte také na rozměr pekárny. Velikost pekárny se odvíjí nejen od počtu strávníků. Pekárny potřebují dostatek místa a nazapomeňte i na volný prostor nad pekárnou, pro pohodlné otvírání víka. Hmotnost pekáren se pohybuje mezi 5 – 8 kg.
Spotřeba
Neřiďte se pro výpočet spotřeby příkonem, pekárna nejede po celou dobu přípravy na plný výkon, nejvíce spotřebuje při pečení. Spotřeba na přípravu jednoho chleba od mísení a kynutí až po dopečení se pohybuje podle typu pekárny mezi 0,2 – 0,5 kWh.
Hnětače těsta
Pekárna může mít 1, nebo 2 hnětací háky. Pokud budete péct malé bochníky, vystačíte si s pekárnou s jedním hnětacím hákem. Na zpracování většího množství těsta jsou vhodné dvouhákové pekárny.
Po upečení je potřeba háky z chleba vytahovat a zbyde po nich díra. Dva hnětače tak zanechají v chlebu o jednu díru navíc.
Pevné hnětací háky
Pevné hnětací háky jsou převážně u levnějších modelů. Po upečení je potřeba háky z chleba ručně vytahovat.
Sklopné hnětací háky
Sklopné háky se po přípravě chleba sami vysunou, takže je nemusíte vyndavat ručně. Pro snadnou údržbu se také hodí, pokud je možné hnětače odmontovat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Materiál pečicí nádoby
Pečící formy jsou vyrobeny ze tří materiálů. Nejčastěji z teflonu, z nerezu a keramiky.
Teflonová forma – je nejčastější a nejlevnější. Chleba z ní jde dobře vyklopit. Čištění je jednoduché, stačí formu napustit vodou a setřít povrh nádoby. Na druhou stranu teflon lze snadno poškrábat, například nevhodným vyklápěním chleba, nebo častým používáním semínek do směsi na chleba.
Nerezová forma – nerezové nádoby jsou velmi odolné, nemají nepřilnavou vrstvu, což je jejich výhoda, mají dlouhou životnost. Ale mají i nevýhodu, povrch je přilnavý, a proto se k němu může chléb přichytit. Do nerezové formy můžete vkládat sklenice s jogurtem a další nádoby aniž by se povrch poškrábal. Dlouhá životnost spočívá i v tom, že u nerezové formy můžete měnit hřídélky s těsněním samostatně u jiných forem to nelze.
Keramická forma – povrchová úprava je ve srovnání s teflonem odolnější vůči poškození, ale její pořizovací náklady jsou o několik set korun vyšší.
Teflonové i keramické formy jsou vyráběny na stejném principu – na formu z lehké slitiny se do její vnitřní části nastříká teflonová či keramická vrstva.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejprodávanější domácí pekárny podle Heureky
Článek Parametry pro výběr domácí pekárny a přehled nejprodávanějších modelů se nejdříve objevil na České návody.