Příprava auta na zimu je jedním z nejdůležitějších úkolů každého řidiče. Je nezbytná pro bezpečnou jízdu a také pro prodloužení životnosti vašeho automobilu. Připravit auto na zimu není nic složitého. Přinášíme pro motoristy několik cenných rad, jak připravit své motorové vozidlo na toto roční období.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak připravit auto na zimu
Výměnou pneumatik příprava auta na zimu rozhodně nekončí. Mnoho řidičů každoročně situaci podcení a zbytečně si poté komplikují jízdu, nebo dokonce ohrožují svou bezpečnost.
Pneumatiky
Kvalitní zimní pneumatiky jsou základem bezpečné jízdy. Zimní pneumatiky jsou na sněhu a ledu ze zákona povinné již od 1. listopadu do 31. března. Osobní automobil musí mít zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech. Pokud tak neučiníte, hrozí vám v případě silniční kontroly za těchto podmínek pokuta až 2 000 Kč. Pokud nekupujete nové zimní pneumatiky, ale přezouváte na nějaké starší, nezapomeňte zkontrolovat, v jakém stavu je dezén po předchozí zimě. Jeho hloubka nesmí být nižší než 4 mm. Když nezvládnete pneumatiky vyměnit sami, zajeďte do pneuservisu. Cena za přezutí se pohybuje od 600 do 1200Kč. Pokud ještě nemáte přezuto, doporučujeme to udělat co nejdříve.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zkontrolujte stěrače a kapalinu do ostřikovačů
S výměnou stěračů nevyčkávejte na jaro. I v zimě budete potřebovat mít čisté přední sklo u auta, stírací gumičky musí být v pořádku, aby si poradili se sněhem i kousky ledu. Vyměnit můžete samotné gumičky, nebo celá ramen stěračů. Nezapomeňte zkontrolovat, zda jsou promazaná ramena s přítlačnou pružinou, případná koroze by mohla způsobit nedostatečné dosednutí stěračů na sklo.
Důležité je nalít do ostřikovačů nemrznoucí směs. Vybírejte zimní, nemrznoucí, neředěnou kapalinu, která zvládne nízké teploty až do -70 °C. Vozte ji raději v zásobě, protože její spotřeba je v zimě vysoká.
Díly na stěrače i nemrznoucí směs zakoupíte ve specializovaných prodejnách, nebo si je můžete pořídit u čerpacích stanic, které mají také solidní výběr.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kontrola provozních kapalin
Nezapomeňte, že nízké teploty ohrožují také provozní kapaliny. Podívejte se, jaká je hladina vaší brzdové kapaliny a motorového oleje, včetně jeho stáří vzhledem k najetým kilometrům. Pro zimu jsou ovšem vhodnější oleje tekutější, poznáte je podle nízkého počátečního čísla (SAE 10W-40). Dobré je také ověřit hladinu chladící kapaliny a její koncentraci. Doplňte ji, nebo zcela vyměňte ideálně tou nemrznoucí, které vydrží až do -30 °C.
Ošetřete karosérii
Zima na karosérii dokáže nadělat velké škody. Voda v kombinaci s posypovou solí nahrává korozi, než začne pořádně mrznout, je potřeba auto pořádně umýt a dát karoserii ochrannou vrstvu v podobě kvalitního vosku. Tekutý nano vosk koupíte od 239 Kč, půl litru barevného vosku vyjde na 700 Kč a tvrdý lak lze sehnat od 200 Kč.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Doplňková výbava
Kromě veškerých kontrol a výměn také nezapomeňte zrevidovat povinnou výbavu. Výbava auta by měla být v zimě oproti letním měsícům o něco bohatší. Neměla by chybět škrabka na led a smetáček na sníh a startovací kabely. Pokud se chystáte do hor, budou se hodit sněhové řetězy, které bývají v některých úsecích dokonce povinné. Nezapomeňte ani na rozmrazovač zámků, který je výhodnější nosit s sebou, v zamrzlém autě vám nebude nic platný. Pro případ, že uvíznete ve sněhové kalamitě je dobré mít s sebou teplou deku, svítilnu a malou zásobu jídla a pití.
Článek Příprava auta na zimu. Na co hlavně nezapomenout se nejdříve objevil na České návody.