V zimních měsících je velmi důležité se zaměřit na správné větrání. Utěsněná plastová okna zabraňují proudění vzduchu. Tím sice splňují standardy nízké energetické náročnosti a výrazně šetří náklady na vytápění, ale o to více vyžadují, abyste větrali.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Výměna vzduchu v místnosti je důležitá zejména proto, že odvádí vlhkost. Špatné větrání má za následek rosení oken a vznik plísní. Plísně, které se mohou tvořit i na oknech poškozují jejich nátěr a těsnění. Plísně mohou mít neblahý vliv na lidské zdraví a mohou způsobovat řadu chronických onemocnění. Při větrání dochází k přívodu kyslíku a odvodu oxidu uhličitého, který zhoršuje soustředění a může způsobovat bolesti hlavy, které mohou přerůst až v nevolnost.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak správně větrat?
Větrání musí být časté, krátké a intenzivní, aby se vzduch v místnostech kompletně vyměnil. Čím větší je zima, tím kratší dobu byste měli nechat okna otevřená. Zatímco v létě můžete nechat okna otevřená až půl hodiny, na jaře a na podzim 10 až 20 minut, v zimě by neměla doba větrání překročit 6 minut. Důležité je větrat několikrát za den. Během krátkého větrání se ochladí vzduch, ale nestihnou vychladnout stěny a podlahy, což vede k minimálním tepelným ztrátám. Ideálně byste měli okna otevírat ráno po probuzení a samozřejmě také po vaření nebo po sprchování.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Špatné větrání
Špatného větrání se lidé nejčastěji dopouštějí během podzimu a zimy. Buď se nevětrá vůbec, protože si lidé nechtějí pouštět do místnosti studený vzduch, nebo okna nechají otevřená dlouho, což vede k velkým tepelným ztrátám. To je špatně. Pokud se vůbec nevětrá, nevyměňuje se v místnosti vzduch a tím klesá naše soustředění, zvyšuje se únava a zhoršují i naše zdravotní problémy. Naopak při dlouhém větrání v zimě, kdy otřeme všechna okna najednou na půl hodny i více, dochází k tepelným ztrátám, místnost promrzne a to má vliv na tvorbu písní. Během zimy se vyhněte používání mikroventilace a tzv. štěrbinovému větrání, které není intenzivní, a navíc kvůli němu utrácíte více peněz za topení. Tento způsob větrání používejte mimo topnou sezonu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kdy nevětrat?
Výměnu vzduchu v domácnosti vždy přizpůsobte venkovnímu počasí. Máte-li problémy s vlhkostí v domácnosti, nevětrejte za deštivého počasí, prostřednictvím otevřených oken se vlhkost ještě zvýší.
Větrání za deště, nebo po dešti se naopak doporučuje, když je pylová sezóna nebo máte doma alergika. V tu chvíli je vzduch nejčistší a větrání během deště je tedy žádoucí.
Článek Větrání je v zimě důležité. Víte, jak správně větrat? se nejdříve objevil na České návody.