Odvážněji využíváme nové technologie, díky kterým se běžný dům může proměnit v chytrou domácnost. Jak začít s domácí automatizací? Co potřebujete vědět při návrhu a zavádění takového systému? Kolik to všechno stojí? Poradíme vám, jak si vytvořit svůj chytrý dům krok za krokem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Smart home – tedy chytrá domácnost – je systém domácí automatizace. Mnoho úkonů lze díky němu provádět automaticky a nad ostatními máte dálkovou kontrolu – přes internet nebo Bluetooth. Nejlépe je to vysvětleno na příkladech: v chytré domácnosti se mohou zapnout světla automaticky, když přijdete z práce topení se může spustit a při vašem odchodu se vypne. Výkon radiátorů bude přizpůsoben aktuální teplotě v domě a vaší nastavené příjemné teplotě v domě. Po odchodu z domu se také můžete ujistit, že byla žehlička odpojena ze zásuvky, a dokonce vypnout tok energie z aplikace v telefonu. A to jsou základní funkce.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak funguje systém chytré domácnosti?
Začněme tím, že systémy inteligentní domácnosti lze rozdělit do dvou kategorií, z nichž každá má své vlastní výhody a nevýhody. Než se pustíte do dobrodružství s inteligentním domem, je dobré se rozhodnout pro jednu z nich: Kabelový systém vyžaduje pečlivé uspořádání a vedení napájecích kabelů v celém domě. Je proto volbou spíše při výstavbě nových budov nebo při rekonstrukcích. Je to dražší a náročnější řešení, ale na oplátku získáte více možností a komplexnější ovládání vašeho chytrého domu. Naštěstí existuje alternativní řešení.
Bezdrátový systém, který můžete kdykoliv aplikovat a libovolně jej upravovat či rozšiřovat. A v případě stěhování si ho vezmete i s sebou. Je založen na bezdrátové konektivitě Wi-Fi a Bluetooth, což pro vás může být pohodlnější řešení. Takový systém je také levnější.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jaký systém chytré domácnosti zvolit?
Jakmile si vyberete typ, můžete si vybrat jedno z konkrétních řešení. Na trhu najdete několik různých systémů a každý z nich má co nabídnout. Existují výrobci, kteří vytvářejí své ekosystémy, například Somfy, systém TaHoma nebo Fibaro. Jsou založeny na proprietárních zařízeních, ale mohou zahrnovat i produkty jiných značek. Takový kompletní systém je nejlepším řešením, když očekáváte spolehlivost a nechcete se starat o problémy s kompatibilitou. To je pohodlné a nabízí více možností z hlediska funkčnosti.
Svůj systém si však můžete sestavit i sami.
V takovém případě zkontrolujte, zda jednotlivé doplňky mohou fungovat v rámci stejného řešení. Mohou to být například:
zařízení kompatibilní s Google Home
zařízení kompatibilní s Amazon Echo
zařízení kompatibilní s Apple HomeKit
zařízení spolupracující s IFTTT
Jedno zařízení může být kompatibilní s jedním nebo více systémy chytré domácnosti. Můžete si to ověřit na oficiálních stránkách produktu, v internetovém obchodě, nebo v uživatelské příručce.
Začněte s chytrým domem z routeru.
Už víte, že chcete chytrou domácnost. Kde začít? Než se pustíte do nákupu konkrétního příslušenství do chytré domácnosti, pamatujte na správný router – je to základ celého systému. Aby se chytrá domácnost dobře vyrovnala s výzvami, které přináší, musí se vyznačovat rychlými přenosy, silnými anténami (které zvýší sílu signálu) a mechanismem MU-MIMO (umožňujícím bezproblémový provoz mnoha zařízení ve stejný čas).
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak můžete ovládat inteligentní dům?
Systém chytré domácnosti lze ovládat pomocí integrovaných panelů a spínačů. Existuje ale také několik způsobů, jak vzdáleně ovládat svůj chytrý dům a jednotlivá příslušenství obsažená v systému. Lze k tomu použít: Aplikace pro telefon a tablet je nejpohodlnější způsob, jak spravovat svůj chytrý dům. V ideálním případě by všechny doplňky měly fungovat na stejném systému. Všechny je pak můžete ovládat pomocí jedné aplikace. Ty nejoblíbenější – jako Google Home, IFTTT nebo HomeKit – se vyznačují přehledným rozhraním. Díky tomu je ovládání jednoduché a intuitivní. Chcete-li dosáhnout toho, co v danou chvíli chcete, stačí pár kliknutí. Můžete si také nastavit plán, aby se vše dělo samo.
Hlasový asistent zase znamená, že nemusíte ani klikat. Řekněte nahlas, co je třeba udělat, a po chvíli se to stane. Bez koukání na telefon můžete zhasnout světlo, zvýšit teplotu, spustit praní a zapnout hudbu. Zkontrolujte, co hlasový asistent umí a jaká zařízení podporuje. Další možností je webový prohlížeč. Jde o velmi dobré řešení, které se při vybití telefonu může ukázat jako mimořádně praktické, protože se přes web můžete přihlásit prakticky z jakéhokoli zařízení.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jaká zařízení pro chytrou domácnost si pro začátek koupit?
Osvětlení
Osvětlení, chytré žárovky jsou nejlepší příklady doplňků chytré domácnosti. Jelikož jsou relativně levné, jejich instalace je zcela bezproblémová a výsledky jsou vidět okamžitě. Taková chytrá svítidla, nástěnná svítidla nebo LED pásky mohou nabídnout nastavení jasu, teploty barev nebo barvy světla. Mohou se také zapínat a vypínat v určitých časech. K jejich ovládání budete používat svůj smartphone.
Chytré zásuvky
Chytrá zásuvka se instaluje do klasické zásuvky. Díky tomuto řešení můžete sledovat spotřebu energie. Můžete tak například zjistit, která zařízení využívají nejvíce energie, a když je nepoužíváte, je dobré je odpojit. Můžete také na dálku odpojit elektřinu, tedy na dálku vypnout připojená zařízení, lampy, hrací zařízení nebo dokonce zapnutou žehličku. Je to způsob, jak zvýšit komfort, zlepšit zabezpečení a snížit účty za elektřinu.
Kamera
Bezpečnostní kamera je zase zařízení, které vám umožní postarat se o bezpečnost – rodiny, domácích mazlíčků, věcí ponechaných v domě. K dispozici jsou vnější (pro pozorování okolí domu) a vnitřní kamery. Nahrávají video nepřetržitě, což vám umožňuje sledovat živé záběry a také se vracet k minulým záznamům. Mohou vás také informovat o přítomnosti potenciálního narušitele.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Senzory
Užitečnou součástí systému chytré domácnosti mohou být také různé typy inteligentních senzorů. Například detektor plynu, kouře nebo vody vám umožní zajistit bezpečnost a vyhnout se zbytečným výdajům. Snímač dveří a oken zase detekuje, zda nezůstaly otevřené žádné dveře nebo okna. Nebo informaci posílá dále – pak například čistička vzduchu přestane fungovat při otevření okna. A konečně, pohybový senzor umí automaticky rozsvítit světlo nebo posílat upozornění na nezvané hosty.
Vytápění
Termostat, inteligentní vytápění může nejen zlepšit vaše každodenní pohodlí, ale také přispět ke snížení vašich účtů za elektřinu nebo plyn. Za prvé má pozitivní vliv například funkce automatického udržování příslušné teploty v místnostech, nebo jeho dálkové ovládání. Za druhé, topení se automaticky vypne, když nikdo není doma nebo když se otevřou okna.
Videokamery
Videokamera nemusí být nejzjevnějším zařízením chytré domácnosti, ale jedním z nejpraktičtějších. Nemusíte chodit ke dveřím, abyste zkontrolovali, kdo klepe, ani zvát hosty dovnitř. Navíc nemusíte být ani doma, abyste kurýra pozdravili a instruovali ho, kde má balíček nechat. Kromě toho také pomáhá odradit potenciální zloděje, takže seznam výhod je dlouhý.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kolik stojí chytrá domácnost?
Je těžké odhadnout přesnou částku, kterou musíte utratit, aby se váš byt proměnil v chytrou domácnost. Ceny základního příslušenství začínají od několika tisících korun. Víceprvkové komplexní systémy chytré domácnosti však mohou vyjít na několik desítek tisíc korun.
Vše opravdu záleží na tom, co očekáváte a potřebujete. Můžete začít zavádět chytrou domácí automatizaci s malým rozpočtem a můžete svůj systém chytré domácnosti postupně rozšiřovat. Jak to udělat správně? Především nezapomeňte zkontrolovat kompatibilitu prvků chytré domácnosti.
Článek První kroky, jak si zařídit chytrou domácnost se nejdříve objevil na České návody.