Grafických karet je na trhu od různých výrobců nepřeberné množství. Největší podíl na trh mají firmy MSI, ASUS, Sapphire, Gigabyte a řada dalších. Většina grafických karet využívá grafických čipů NVIDIA a AMD. Není tak důležité, kdo grafickou kartu vyrábí, ale pro co se karta hodí a jak je výkonná. Při výběru grafické karty na to berte zřetel, všímejte si také provozních vlastností a kompatibility. V článku vám poradíme, jak a podle čeho vybrat grafickou kartu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Důležité parametry při výběru grafické karty
Výkon grafické karty
Výkon grafické karty vybírejte podle toho, k čemu ji budete využívat. Rozhodně se nevyplatí řídit pravidlem, že to nejdražší zboží je automaticky nejlepší. Pokud se na svém počítači budete věnovat pouze kancelářským činnostem, pracovat s internetem a balíkem Office, nejvýkonnější grafickou kartu za desítky tisíc nevyužijete. Její výkon by byl promrhán spolu s vašimi penězi.
Naopak kdo rád hraje počítačové hry sáhne po výkonnější grafické kartě. Pokud hrajete jen občas můžete si vybrat levnější grafickou kartu kolem 3 tisíc korun. Náročnější hráči by si měli vybírat ty nejvýkonnější grafické karty. Výkon grafické karty má zásadní dopad na počet FPS – snímků za vteřinu.
Pokud chcete hrát nejnovější hry, ale koupíte si levnou grafickou kartu musíte se připravit na menší grafický výkon, nízké rozlišení a detaily. Slušného výkonu u nejnovějších her dosáhnete u grafické karty okolo 6 tisíc korun. Hry jsou náročné na grafiku, proto myslete do budoucna a sáhněte po dražších.
Při výběru grafické karty výkon hraje důležitou roli. Grafické karty jsou rozděleny do čtyř skupin podle výkonu, slouží jen k hrubé orientaci.
Také záleží, jaké hry hrajete. Pokud hrajete strategie nepotřebujete tak vysoký výkon jako když hrajete střílečky. Fanoušci stříleček využijí každý snímek navíc, obzvlášť pokud mají monitor o vysoké frekvenci. Pro hráče stříleček jsou ideální grafické karty high-end. Hráči méně náročných her můžou klidně sáhnout po mainstreamových kartách. Absolutní špičku grafických karet nyní představuje NVIDIA Titan RTX.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Grafické karty podle výkonu
Nízký výkon (Low-end) – grafické karty do 4 000 Kč (např. GeForce GTX 1050 Ti, AMD Radeon RX 570)
Střední výkon (Mainstream) – grafické karty s cenou od 4 000 do 9 000 Kč (např. GeForce GTX 1660 Ti, AMD Radeon RX 590)
Vysoký výkon (High-end) – grafické karty s cenou od 9 000 do 18 000 Kč (např. GeForce RTX 2060 a GeForce RTX 2060 SUPER, GeForce 2070 SUPER, AMD Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT)
Vysoký výkon (Enthusiast) – grafické karty s cenou 18 000 Kč a výše (např. GeForce RTX 2080 SUPER, GeFroce RTX 2080 Ti)
Využití grafické karty
Grafické karty pro kancelářské využití
Kancelářské grafické karty využijete v případě, že na počítači provádíte především kancelářskou práci, brouzdáte na internetu, případně pracujete v jednoduchých grafických programech nebo hrajete nenáročné hry. Pak vám vystačí některá ze základních grafických karet s cenou zhruba od 1 000 do 3 000 Kč. Můžete sáhnout i po dražších zástupcích z low-end segmentu. Vyhněte se ale těm úplně nejlevnějším.
Grafické karty pro počítačové hry
Pokud hrajete počítačové hry několik hodin týdně, vybírejte kartu, která bude vyhovovat vašim potřebám. Pro takové hráče jsou určené grafické karty vyšší cenové sféry mainstream segmentu. Například Asus Strix GeForce GTX 1660 Ti. Na internetu si můžete najít na kolik FPS rozjede grafická karta vaši oblíbenou hru.
Pokud jste náročný hráč, hry hrajete denně a očekáváte nové tituly pro vás je nejvhodnější high-end segment, nebo enthusiast. V této kategorii volte grafickou kartu podle her, jež hrajete a podle vaší finanční situace. Grafické karty v segmentu High-end se pohybují od 9 tisíc do 18 tisíc, v případě segmentu Enthusiast 18 tisíc a výše. Pokud jste náročný hráč, v tom případě platí rada, že čím dražší kartu koupíte, tím více se bude na co dívat. Pro fanoušky AMD jsou to například grafické karty Radeon RX 5700 a 5700 XT s moderním čipem Navi, z produkce společnosti NVIDIA, nebo novinka MSI GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X
Hraní her na profesionální úrovni
Tento typ karet se vyznačuje vysokým výkonem, rozhodně vybírejte z kategorie enthusiast. Grafické karty z tohoto segmentu vám nabídnou skvělý herní požitek na nejvyšší detaily. Pokud používáte více monitorů, rozhodně se nevyplatí v tomto směru na grafické kartě šetřit. Každý monitor navíc je totiž pro grafickou kartu velkou zátěží. Pokud jste velký hráč vybírejte grafické karty například. MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO, nebo ASUS ROG STRIX GAMING GeForce RTX 2080Ti O11GB.
Pokud chcete využívat více jak tři monitory najednou, vybírejte z profesionálních grafických karet.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Grafické karty pro profesionální použití
Tento typ karet je určen pro střih, renderování videa, grafické práce ve 2D i 3D a pro animaci. Hlavní rozdíl se ukrývá v softwarové stránce grafické karty. Odlišné je ale i řízení spotřeby energie. Oproti herním kartám mají nižší spotřebu a produkují i méně tepla, jelikož jsou koncipovány na nepřetržitou zátěž. Největší nevýhodou profesionálních grafických karet je velmi vysoká cena. Grafickým výkonem také ne vždy vyhoví hraní her. Výkonnější profesionální karty se pohybují od desíti tisíc výše. Nejdražší modely pro výkonné renderovací stanice pak přesahují i stotisícovou hranici.
Grafické karty k těžbě kryptoměn
Nejdůležitější pro těžbu kryptoměn je výkonná grafická karta pro mining – skrze ní probíhají veškeré výpočty. Každý typ i značka grafické karty se může hodit na jiný druh kryptoměny. Klíčovým parametrem při výběru vhodného GPU je takzvaný Hash rate. Uvádí se v hash/s a obecně platí, že čím vyšší je toto číslo, tím více se hodí k výpočtům, které jsou pro mining důležité. Tuto informaci ale výrobci většinou neuvádí. Paměť grafické karty by neměla být nižší než 4 GB. Nevýhodou těžby kryptoměn je značná spotřeba elektrické energie.
V uplynulých měsících nebylo prakticky možné sehnat žádnou herní grafiku. Důvodem byly stoupající kurzy kryptoměn, kvůli kterým grafické karty ve velkém skupovali těžaři. S klesajícím kurzem začali těžaři karty prodávat. Společnost Palit ale varuje, že karty po těžbě nemusí být tak výkonné jako v době prodeje. Nonstop těžbou po dobu jednoho roku mohou grafiky ztratit údajně až 10 procent výkonu.
Pro těžbu kryptoměn se používá hned několik grafických karet. Největší poptávka je po hardwaru, který by jinak našel uplatnění v herních sestavách. Pro těžbu bitcoinů či jiných kryptoměn je potřeba mít celou farmu extrémně výkonných počítačů, které se říká mining rig. Jedná se o počítač určený čistě pro těžení kryptoměn. Pokud se nebojíte zainvestovat, dobrý hash rate mají kupříkladu karty s čipem AMD RX VEGA 56, nebo NVIDIA GTX 1080.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nové technologie
Nejnovější technologie nabízí ty nejnovější grafiky. Souvisí zejména s plynulostí a kvalitou obrazu při hraní. Ne všechny hry ovšem tyto technologie podporují.
G-Sync – tato technologie od společnosti NVIDIA využívá různé frekvence pro obnovení obrazu a nedrží se pouze fixní obnovovací frekvence 60krát za sekundu, jak je tomu u většiny LCD monitorů. Přizpůsobení frekvencí zajistí, že obrazovka netrpí trháním obrazu a eliminuje lagy obrazu.
Ray-tracing – technologie funguje na principu vypočítávání směru a lomu jednotlivých paprsků světla. Díky tomu dokáže velmi přesně zobrazovat především chování světla, stínů, odrazů a odlesků jednotlivých předmětů, přináší tak renderování ve filmové kvalitě v reálném čase i do těch vizuálně nejnáročnějších her.
DLSS – neboli Deep learning super sampling je metoda vyvinutá společností NVIDIA, která pomocí strojového učení zásadně zvyšuje výkon grafické karty v podporovaných hrách. Technologie Deep Learning Super-Sampling je součástí platformy GeForce RTX, která využívá síly strojového učení a umělé inteligence, aby naučila grafický procesor renderovat ostrý obraz. Díky tomu grafická karta ušetří spoustu výkonu, který se pozitivně projeví v nárůstu počtu snímků za sekundu až o desítky procent.
FidelityFX Super Resolution – pokročilá technologie pro zvyšování rozlišení obrazu (upscaling) by měla konkurovat DLSS od Nvidie. Umožní získat desítky procent snímků navíc při určitém nastavení kvality hry.
Provozní vlastnosti
Mezi provozní vlastnosti se řadí spotřeba, teplota a hlučnost.
Spotřeba se udává ve wattech a značí množství energie potřebné pro provoz karty na plný výkon. Čím je nižší, tím je karta úspornější. Čím je karta výkonnější, tím vyšší je tepelný výkon, a proto karta musí být dobře chlazena.
Pasivně chlazené grafické karty využívají hliníkový blok, jímž odvádí teplo do svého okolí, tím pádem jsou chlazeny pouze okolním vzduchem. Jedná se o méně výkonné modely. To není vhodné, ať už máte jakoukoliv kartu. Z těchto řad vybírejte pouze pokud máte jiný systém chlazení.
Výkonnější grafické karty již potřebují aktivní chlazení v podobě jednoho či více ventilátorů. Tím zajistí efektivní odvod tepla, na druhou stranu jsou hlučnější, mají vyšší spotřebu a víří prach, je proto potřeba vnitřek počítače častěji čistit.
Hlučnost se udává v decibelech pod zkratkou dB. U aktivně chlazených karet jsou přítomné ventilátory, které při vyšším výkonu fungují na vysoké otáčky, a proto vydávají hluk. Obecně platí, že čím více ventilátorů grafika má, tím méně hluku způsobuje. Je také důležité, aby měla počítačová skříň dobré odvětrání a karta tak mohla nasávat čerstvý, studený vzduch. Hlučnost grafiky by se v ideálním případě měla pohybovat okolo 40 dB.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak funguje grafická karta?
Principem grafické karty je vytváření statických snímků a jejich rychlé střídání za sebou. Kolik takových snímků se za sekundu vystřídá, udává hodnota FPS. V případě sledování videí je počet snímků konstantní. Při hraní her můžete získat tolik FPS, kolik jsou vaše komponenty schopny vytvořit. Toto číslo nezávisí jen na grafické kartě, ale i na dalších komponentech, hlavně pak na procesoru.
Grafické karty toho zvládnou mnohem víc než jen zobrazovat počítačové hry, grafické čipy se postarají o plynulé přehrávání 4K videa, umí citelně akcelerovat kódování videa, rychle vypočítat složité matematické operace a dovedou v reálném čase vytvářet detailní 3D scény.
Jak spolu souvisí procesor a grafická karta?
Pro výběr grafické karty je procesor velmi důležitý. Procesor posílá příkazy do grafické karty, podle kterých karta vytváří snímky. Když je obraz hotový obraz pošle přímo do monitoru. Je důležitě, aby tyto součástky byly na podobné výkonnostní úrovni.
GPU Bound – když je procesor výkonnější než grafická karta
Pokud je grafická karta horší výkonem než procesor, karta nestíhá dané příkazy procesorem zpracovat, vzniká tak prodleva a procesor „odpočívá“. Slabou grafickou kartou je tak ovlivněn celý počítač.
CPU Bound – procesor je slabší než grafická karta
Tady naopak zpracovává příkazy karta rychleji, než je procesor zvládá vytvářet. Grafická karta tak odpočívá a neposílá obraz do monitoru. To se projevuje sekáním obrazovky. V této situaci chod počítače záporně ovlivňuje procesor.
Dokonalá symbióza, kdy procesor vytvoří přesně stejný počet příkazů, které je karta schopna zpracovat, v podstatě neexistuje. Cílem je tedy udělat tento výkonnostní rozdíl co nejmenší.
Kompatibilita
Při nákupu grafické karty se zaměřte na rozměry. Ty nejsou nijak standardizované a snadno by se mohlo stát, že se vám karta nevejde do počítačové skříně. Důležitá je také přítomnost slotů na základní desce. Širší grafické karty také mohou zabírat i více slotů, a tak můžete značně omezit funkčnost počítače.
Grafická karta se zapojuje do tzv. PCI-e slotů. Většina nejnovějších karet a základních desek podporuje verzi 3.0. PCI-e rozhraní je ale zároveň zpětně kompatibilní. Novou kartu můžete zapojit i do starší základní desky. Přenosová rychlost bude ale značně nižší a tím se zhorší její výkon. Tyto sloty také slouží k napájení do 75 W. Větší karty mohou slotů vyžadovat více, ujistěte se tedy, že je máte k dispozici.
Pokud je příkon grafické karty vyšší než 75 W budete potřebovat přídavný zdroj napájení. Využívají se k tomu 6pinové (75 W) a 8pinové (150 W) konektory. K dispozici byste měli mít tolik kabelů a slotů, kolik potřebujete pro bezproblémové napájení.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Konektivita
Grafické karty disponují několika výstupy. Nejčastěji setkáte s porty HDMI, DisplayPort a DVI.
HDMI – je nejpoužívanější port, kterým je vybavena velká spousta elektroniky na trhu. S pomocí konektoru HDMI budete schopni přenášet obraz se zvukem.
DisplayPort (DP) – jedná se o obdobu konektoru HDMI vyskytující se nejčastěji u moderních monitorů, zajišťuje velice kvalitní obraz. U televizí je takřka nenajdete.
DVI – obvykle je využíván tam, kde se připojí starší zařízení vybavená jen tímto portem. V porovnání s rozhraním HDMI a DP je v dnešní době nedostatečné.
Pokud používáte více monitorů nebo třeba virtuální realitu, dbejte na to, aby karta měla alespoň dva HDMI konektory.
Důležité parametry
Grafická paměť – dedikované grafické karty využívají vlastní paměť, která je důležitá pro běh 3D aplikací. U karty pro nenáročné použití postačí 2 GB, hráči či profesionálové by ovšem měli vyžadovat alespoň 6 GB a výše. Zaměřte se také na její rychlost, GDDR3 paměti jsou na dnešní poměry již pomalé a lepší je sáhnout po modelu s rychlejší GDDR5 pamětí.
Grafický čip – je určující pro výkon karty. V nabídce najdete low-endové modely, herní i profesionální karty, podle označení specifického pro každého z výrobců pak poznáte jejich určení i výkon. Přibližně v ročních intervalech jsou vydávány nové generace, což označení také reflektuje. Na trhu se pohybuje poměrně velké množství výrobců, všichni ovšem využívají čipy od dvou firem, konkrétně AMD/ATI a NVidia.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak se liší integrovaná a dedikovaná grafická karta?
Integrované grafické karty jsou zabudovány přímo v počítači a jsou nedílnou součástí procesoru. Oproti dedikovaným grafickým kartám, jež tvoří samostatné jednotky s chlazením, a které se připojují k počítači externě, mají však integrované karty nižší výkon. Díky tomu však nevyžadují speciální chlazení. Typ karty tedy z velké zčásti závisí na tom, jak vysoký výkon od grafické karty očekáváte.
Článek Průvodce nákupem grafických karet se nejdříve objevil na České návody.