Jak dovolená na jachtě v Chorvatsku vypadá? Co vás během plavby čeká? Pro koho je plavba vhodná a na co se můžete těšit? Pojďme se společně podívat, jak takový týden na moři vypadá. Námořníkem se totiž může stát úplně každý!
Proč vyrazit na dovolenou na jachtu?
- Utečete davům i přelidněným plážím – místo toho můžete zakotvit v opuštěné zátoce nebo se zastavit na koupání na libovolném místě. Pokud vám budou chybět večerní městečka, můžete naopak zakotvit v marině (přístavu pro jachty) a užít si restaurace na pevnině.
- Máte absolutní svobodu v tom, kam se další den vydáte – bude jen na vás, jak se s kapitánem domluvíte nebo kam budete chtít další dny vyrazit. Můžete si nakombinovat kotvení v marinách i osamocených zátokách.
- Můžete zažít noční koupání se světélkujícím planktonem – není vyjímkou, že v neobydlených zátokách narazíte na světélkující plankton. Je to opravdu úžasná podívaná – jako byste plavali ve vesmíru plném tísíce jiskřiček.
- Naučíte se něco nového – jachting je jedna z aktivit, kde se toho můžete (pokud budete chtít) naučit opravdu hodně (od práce z lany a vytahování plachet až po řízení lodi a čtení větru).
- Zažijtete dobrodružství nebo úplnou pohodičku – opět bude jen na vás, jestli zvolíte kratší úseky plavby nebo se vrhnete do plachtění po hlavě a zvolíte některou z delších tras.
- Užijete si neomezené koupání i šnorchlování – v Chorvatskunečekejte korálové útesy, ale určitě se můžete těšit na hejna rybiček a zavítat můžete třeba k některému ze starých lodních vraků, které přímo lákají k průzkumu.
- Možná uvidíte i delfíny – nám se poštěstilo vidět jedno vyskakující hejno u ostrova Brač.
- Zažijete krásné usínání – při pohupování lodi se nádherně spí (asi tak jako dítěti v pohupujícím se kočárku)
Jak vypadá dovolená na jachtě v Chorvatsku?
Typicky začíná týden na moři sobotním naloděním v marině. To nejčastěji probíhá ve večerních či odpoledních hodinách. První noc tedy většinou strávíte v přístavu, kdy máte možnost objevit večerní město, hospůdky a restaurace nebo si zajít na zmrzlinu.
Další dny už záleží na vaší preferenci. Většinou se ráno vstane, posnídá, vykoupete se a následně vyrážíte na plavbu. Po cestě si můžete dělat zastávky na koupání. Odpoledne většinou přijíždíte do zátoky či přístavu, kde budete kotvit.
Zbytek už je na vás – můžete se naučit loď řídit, zacházet s lany nebo si jen užívat pohodičku, opalovat se, plavat, šnorchlovat, číst si a podobně. Není problém ani vyrazit na průzkum ostrova. Na lodi je malý člun, se kterým se pohodlně dostanete na břeh i pokud budete kotvit jinde než u mola.
Poslední (páteční) večer vás opět čeká v domovském přístavu. Loď se nejčastěji předává následující den ráno.
Mnohem lepší představu si můžete udělat zhlédnutím následujícího videa:
Co si zabalit s sebou na jachtu?
Věcí mnoho potřebovat nebudete. Přikládáme praktický seznam:
- Oblečení na slunný den – kraťasy, tričko, kšiltovku, sluneční brýle, plavky
- Oblečení na zamračený den – dlouhé kalhoty, větrovku
- Oblečení na noc – mikina nebo svetr
- Oblečení do deště – softshellová bunda, kalhoty
- Boty na loď (tenisky/crocs se světlou podrážkou, lodě Sun Odyssey jsou ale stavěny tak, aby bylo možné chodit naboso/v ponožkách, zřejmě nejpohodlnější varianta)
- Boty na břeh (sandále/tenisky)
- Boty do vody
- Krém na opalování
- Osušku
- Set na šnorchlování
- Čelovku
- Repelent
- Cestovní pojištění (přes tento odkaz získáte 50% slevu na pojíštění u AXA)
- Hodit se vám mohou společenské hry na večer.
Pro koho je dovolná na lodi vhodná?
Pro rodiny s dětmi, pohodáře, dobrodruhy, partu přátel a jednoduše každého, kdo se chce vydat na moře. Plavba může být jakákoliv, jakou si jí uděláte. Můžete mít pohodičku, ujet spoustu kilometrů nebo málo, navštěvovat městečka nebo neobydlené zátoky, pořádně to rozjet a mít párty plavbu nebo si užít klid a šumění moře. Bude to jen a jen na vás.
Pronájem lodi s kapitánem
Pokud máte zájem o pronájem lodi v Chorvatsku se zkušeným kapitánem s licencí Yacht Master, můžete se obrátit na S. Plotzera (sebastianplotzer@gmail.com).
Referencí může být výše uvedené video, jehož je autorem i všechny ostatní fotky spokojených účastníků, které vidíte v tomto článku.
A co mořská nemoc?
Většina lidí na mořskou nemoc netrpí. Jadranské moře navíc v hlavní sezoně bývá klidné a žádných velkých vln se bát nemusíte. Nejlepším receptem na mořskou nemoc je nebýt v podpalubí – naopak pomáhá být venku na vzduchu a sledovat horizont.
Samozřejmě se ale může stát, že se vám z houpání na vlnách špatně udělá. Je dobré si tedy pro jistotu s sebou přibalit Kinedryl.
Možná budete mít spíše opačný problém, který je spíše úsměvný (a který provázel prakticky celou naši posádku). Kdykoliv, když jsme se během týdne dostali na pevninu, tak se to s námi houpalo. Nejvíce ve sprše, u jídla nebo kdykoliv, kdy jsme zavřeli oči. Stačilo se ale vrátit na loď a všechno zase bylo v nejlepším pořádku. Inu tělo, se umí adaptovat na život na moři velice rychle.
Stravování
Je zvykem, že si posádka jídlo nakupuje a vaří sama. Pokud jde o skupinu, tak každý den vaří pro všechny jeden nebo dva lidé a postupně se vystřídají všichni. Běžnou zvyklostí je i to, že posádka vaří pro kapitána, protože ten má na starosti plno jiných věcí a pro vaření už nemá prostor.
Není potřeba mít jídlo na každý den, protože někdy si budete chtít zastavit na večeři v nějakém městečku a zajít do restaurace.
Oběd je obvykle lehký a jednoduchý na přípravu, např. tortily se zeleninou apod., protože během dne se často plachtí a během plachtění není vhodné nic v kuchyni vařit. Večeře je největší jídlo dne. Vhodné jsou zavařeniny (jídlo zavařené dopředu vám ušetří spoustu práce a času) nebo expediční jídla, osobně můžeme doporučit zejména Adventure Menu.
Doprava do Chorvatska
Autem
Autem je cesta nejpohodlnější. Cesta do Splitu vám zabere prakticky celý den (čistéto času kolem 11 – 12 hodin), proto není na škodu si udělat zastávku a navštívit nějaké z hezkých míst po cestě (tipy na to, co stojí za návštěvu, následují o tři odstavce níže).
Z Prahy do Splitu doporučujeme trasu: Praha – Linec – Štýrský Hradec – Maribor (Slovinsko) – Zagreb – Split.
Z Brna: Brno – Vídeň – Graz – Maribor (Slovinsko) – Zagreb – Split.
Tajný TIP: Pokud se po cestě zpět chcete vyhnout dlouhým kolonám na Chorvatských hranicích, použijte k navigaci Waze, která vás navede přímo před hranice a vy defacto předjedete i 10kilometrovou kolonu (do které by vás Google mapy normálně navedly).
Dálniční známky a mýto
- Rakousko – dálniční známku na 10 dní lze zakoupit online dopředu zde (10 euro)
- Slovinsko – měsíční dálniční známku pořídíte na pumpě (30 euro)
- Chorvatské mýtné brány – mýto se dá platit hotovostí i kartou na výjezdu z dálnice (za mýto až do Splitu zaplatíte cca 65 euro)
Vlakem
Využít můžete také lůžkový vlak Regiojetu, který jezdí do Chorvatska v sezoně každý den. Jízdenka ve sdíleném lůžkovém kupé vás vyjde kolem 1300 – 1500 Kč. Vlak jezdí z Prahy (přes Brno) až do Splitu.
Místa, která můžete navštívit po cestě do Chorvatska
1) Národní park Krka
Národní park Krka leží kousek od Šibeniku i hlavního dálničního tahu. Pokud máte třeba jen půlden, určitě park stojí za návštěvu. To nejhezčí na vás čeká podél základní pěší trasy. V případě, že máte více času, můžete si přikoupit výlet lodí, která vás vezme i na další místa.
2) Primošten
Malebné městečko, jehož centrum leží na kopcovitém poloostrově, možná znáte z mnoha fotek. Pokud si tu chcete udělat byť jen krátkou zastávku, určitě stojí za to. Projděte se na vrchol ostrova ke kostelíku, zastavte se na středomořský oběd nebo si vychutnejte výbornou jadranskou zmrzlinu.
3) Trogir
Další malebné městečko, které zvládnete projít i během krátké zastávky. Historické centrum Trogiru je součástí historických památek UNESCO. Uvítají vás zde úzké malebné uličky, kostelíky i krásná marina.
4) Národní park Plitvická jezera
Plitvická jezera jsou právem považovaná za jedno z vůbec nejkrásnějších míst nejen v Chorvatsku, ale i v celé Evropě. Návštěva se dá teoreticky zvládnout za půl dne, doporučujeme ale spíše celý den.
Proto je vhodné zajistit si ubytování na jednu noc v blízkosti jezer. Možností je zde mnoho, pěkná je např. Vila Vuk.
Vstupenky do parku se dají koupit na místě, ale může se stát, že jen ve frontě na lístky strávíte třeba 2 hodiny. Proto je dobré si vstup zajistit online (nejpozději 1 den předem). Při výběru vstupného si musíte vybrat časové okno a v tu dobu se následně i dostavit. Pokud se chcete vyhnout největšímu návalu, je vhodné si přivstat a využít hned první časové okno od 7 do 8 hodin.
Plitvická jezera nabízí k výběru hned několik tras. V rámci vstupného můžete využít plavbu lodí a následně i autobus, který vás z druhého konce parku doveze zpět.
Kdy je nejlepší čas pro plavbu?
Jachtařská sezona je v Chorvatsku od května do září. Nejteplejší moře můžete čekat zejména o prázdninových měsících, kdy má moře kolem 25 °C, v červnu a září má moře kolem 21°C. Květen je vhodný spíše pro sportovní plavbu, protože koupání moc nepřeje (teplota vody se pohybuje kolem 17 °C).
S počasím a sezonou je to asi jako všude jinde, okrajové období sezony nabízí nižší ceny a méně turistů, ale nejlepší počasí a nejvíce turistů můžete čekat klasicky v období června – srpna. Špatnou volbou proto nemusí být např. začátek září.
Závěrem
Pokud jste otevřeni novým zážitkům a chcete si dovolenou v Chorvatsku užít tak trochu jinak – bez přelidněných pláží a s absolutní svobodou, kam se další den vydáte – jďete do toho.
Dovolená na plachetnici jednoduše stojí za to!
Čtěte také:
Uložte si na později a svým kamarádům:
Proč vyrazit na dovolenou na jachtu?
Jak vypadá dovolená na jachtě v Chorvatsku?
Pomohl vám článek – dovolená na jachtě v Chorvatsku? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!
The post Dovolená na jachtě v Chorvatsku – vše, co potřebujete vědět! appeared first on Czech the World.