Co je Curve karta?

Curve je mobilní aplikace, se kterou je spojena platební karta. Narozdíl například od Revolut či Wise se nejedná přímo o bankovní účet. Služba Curve slouží ke sjednocení všech vašich platebních karet do jedné fyzické karty. Nemusíte tak v peněžence nosit velké množství karet ani si pamatovat několik různých PINů.

Jedná se o běžnou bezkontaktní debetní kartu MasterCard.

Curve karta recenze - výhody a nevýhody zkušenosti

Proč je Curve karta výhodná?

Pojďme si shrnout ty největší výhody služby Curve:

1) Sjednocení všech platebních karet do jedné

Nebaví vás nosit v peněžence spoustu různých karet a pamatovat si několik různých PINů? Přesně s tímto problém vám Curve karta pomůže. Do mobilní aplikace si nahrajete všechny platební karty, které používáte a v peněžence pak budete moci nosit pouze kartu Curve. Tato služba vlastně funguje na lehce podobném principu jako Google Pay či Apple Pay, kam si také ukládáte svoje platební karty.

2) Bezpečnost

Možná si říkáte, že bezpečnost může být naopak nevýhodou. Co když mi někdo ukradne kartu? Získá tak přístup ke všem mým kartám… Není to tak. V mobilní aplikaci máte vždy vybranou pouze jednu aktivní kartu a v případě odcizení karty Curve se dotyčný k žádné jiné kartě nedostane. Dokonce nezíská ani údaje právě aktivní karty. V mobilní aplikaci můžete navíc kartu jedním klikem zamknout. Pokud tedy například ztratíte peněženku, nemusíte panikařit. Stačí kartu zamknout a nikdo vám žádné peníze nevybere. Pokud chcete mít úplnou jistotu, můžete mít kartu zamknutou nastálo a vždy jí jen před konkrétní platbou odblokovat.

Curve také s nikým nesdílí čísla vašich karet. K obchodníkům putuje pouze číslo karty Curve.

Aplikace vám také při jakékoliv platbě zobrazí upozornění a vy tak okamžitě víte, že došlo k nějaké transakci.

Curve karta - recenze zkušenosti výhody nevýhody (4)
Kartu si můžete kdykoliv zamknout

3) Výhodné kurzy při převodech

Hodně lidí platí kartou v zahraničí a vůbec neřeší převodové kurzy. Říkáte si – ten rozdíl je pár drobných a nestojí mi to za to řešit? Není to jen pár drobných. Banky (zvlášť ty největší) mají na převod do cizí měny často celkem nevýhodný kurz a vydělávají na tom dost peněz. Už v případě týdenní dovolené můžete na kurzu ztratit klidně tisíce korun. Tady si přečtěte podrobný průzkum, kolik vám běžné banky strhávají v zahraničí.

Curve karta nabízí velice výhodné kurzy, které jsou v drtivé většině případů výhodnější než kurzy, které dostanete při platbě běžnou kartou od české banky. Funguje to tak, že aplikace vybere peníze v měně dané karty a směna probíhá už na straně Curve, která používá mezinárodní kurz Mastercard interbank exchange rate. Průměrně tak ušetříte oproti přímé platbě kartou od české banky 2-3 %.

4) Výběry z bankomatů bez poplatku

Většina českých bank si účtuje poplatky (často celkem vysoké) za výběry z bankomatu v zahraničí. Karta umožňuje u bezplatného tarifu vybrat až 200 liber ([convert number=200 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč) měsíčně z bankomatů po celém světě. Při výběru nad [convert number=200 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč zaplatíte poplatek 2 % z vybírané částky, což je ale stále výhodnější než vybírání peněz běžnou kartou od české banky. U placeného tarifu Black je limit dvojnásobný – [convert number=400 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč.

Poplatek bance, která provozuje bankomat, zaplatíte tak i tak (při platbě většinou českých karet byste platili dva poplatky, při platbě kartou Curve pouze jeden).

5) 1% Cashback u vybraných obchodníků

V aplikaci máte možnost si vybrat až 3 obchodníky, u kterých při platbě získáte bonusové body. Pro tyto účely máte v mobilní aplikaci k dispozici virtuální kartu (Curve Cash). 100 bodů má hodnotu jedné libry ([convert number=1 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč). Pokud zaplatíte kartou u vybraných obchodníků, získáte body v hodnotě 1% částky, které pak můžete použít na jakoukoliv následnou platbu.

Dejte si jen pozor, že u bezplatného tarifu Blue mají body platnost pouze 90 dní. U placeného tarifu Black je platnost neomezená.

Kompletní seznam obchodníků, u kterých získáte cashback, naleznete přímo v mobilní aplikaci. V Česku jsou požitelné například – Tesco, Lidl, Norma, McDonald’s, Burger King, Starbucks, Drogerie DM, IKEA, Booking.com, Uber a další.

Curve karta - recenze zkušenosti výhody nevýhody

6) Funkce „Zpět v čase“

Další užitečnou funkcí aplikace je funkce „Back in time“ nebo-li „zpět v čase“. Stalo se vám, že jste zaplatili jednou kartou a zpětně se rozmysleli, že by to bylo výhodnější zaplatit jinou kartou? Nebo jste v aplikaci zapomněli kartu přepnout? Nemusíte truchlit. V mobilní aplikaci totiž máte možnost jakoukoliv platbu nepřesahující 1000 liber ([convert number=1000 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč) do 14 dnů zpětně přesunout na jinou kartu. Pozor jen na to, že u každé platby se dá přesun udělat pouze jednou.

7) Snadné posílání peněz mezi uživateli Curve

Pokud máte kamarády, kteří také používají Curve, snadno si mezi sebou můžete pár kliknutími přeposílat peníze přímo přes aplikaci. Slouží k tomu funkce Curve Send. Snadno vyberete kamaráda, zadáte měnu, částku, vyberete kterou kartou zaplatit a peníze se okamžitě odešlou.

Curve karta - recenze zkušenosti výhody nevýhody

8) Není potřeba nabíjet peníze

Narozdíl od služeb Revolut či Wise není potřeba do aplikace nahrávat žádné peníze. Curve pracuje přímo se zůstatky účtů jednotlivých karet. Ušetříte si tak čas i starostí s přeposíláním peněz.

9) Virtuální karty jako fyzické

Do aplikace si můžete nahrát i všechny vaše virtuální platební karty. Curve karta vám tak umožní používat virtuální kartu jako fyzickou a platit tak s ní i v běžných obchodech.

10) Podrobné statistiky utrácení

V mobilní aplikaci máte přehledně vypsané všechny transakce a máte tak dobrý přehled o vašich výdajích. Víte přesně, kolik peněz jste utratili jakou platební kartou. Jednotlivé transakce můžete vyhledávat i filtrovat. Veškeré transakce si také můžete snadno exportovat do formátu .csv, který se dá otevřít například v MS Excel.

Podorbné statistiky utrácení

11) Podpora Google Pay a Apple Pay

Karta podporuje služby Google Pay a Apple Pay, které poskytují přístup ke snadnému, bezpečnému a soukromému způsobu placení v obchodech, v aplikacích a při online platbách prostřednictvím Android zařízení, respektive zařízení Apple.

Nevýhody karty Curve

Curve karta má samozřejmě i nějaké nevýhody. Pojďme se na ně společně podívat:

1) Limit u výběrů z bankomatů

Zdarma můžete kartou vybrat z bankomatů pouze 200 liber ([convert number=200 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč) měsíčně. U placeného tarifu Curve Black je limit dvojnásobný – [convert number=200 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč. Při výběru nad tento limit zaplatíte poplatek 2 % z vybírané částky. Nicméně i s tímto poplatkem to ve většině případů vyjde výhodněji, než vybírat běžnou českou kartou. Naštěstí se v dnešní době ve většině zemích už dá platit přímo kartou a nemusíte si vybírat moc hotovosti.

2) Limit na měnové konverze

U neplacené tarifu je měsíční limit na konverze 500 liber ([convert number=500 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč) měsíčně. Při překročení si Curve bude účtovat 2 % z částky. Tomuto limitu se snadno vyhnete placením ve stejné měně, v jaké je používaná karta. V Česku platíte v CZK, v cizině například kartou Revolut či Wise v měně dané země.

3) Pozor na víkendové kurzy

O víkendu (počítá se britský čas UTC) si Curve účtuje u převodů přirážku 0,5 až 2 %. Je to proto, aby se chránil pro případné znehodnocení měnového kurzu během víkendu. U hlavních měn jako EUR a USD se jedná o 0,5 %. O víkendu si tedy připlatíte o něco více, nicméně pořád to vyjde výhodněji než platit běžnou českou kartou.

Pokud navíc máte i kartu Revolut, můžete si na Revolut účtu směnit peníze předem ve všední den a vyhnout se tak směně přes Curve o víkendu.

4) Denní, měsíční a roční limity

Služba má stanovené maximální platební limity a tím se chrání před zneužitím. Základní limity jsou následující:

  • Denní limit na výběry z bankomatů: 200 liber ([convert number=200 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč)
  • Denní limit na platby: 2000 liber ([convert number=2000 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč)
  • Měsíční (30 dní) limit na platby: 5000 liber ([convert number=5000 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč)
  • Roční (365 dní) limit na platby: 10000 liber ([convert number=10000 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč)

Limity je možné si pravidelným používáním zvýšit.

5) Curve podporuje pouze karty Mastercard a Visa

Služba bohužel nepodporuje jiné platební karty než Mastercard a Visa. Nepodporuje například karty American Express, Maestro nebo Diners Club.

6) Aplikace nezobrazuje aktuální kurzy

Další nevýhodou je, že aplikace nezobrazuje aktuální kurzy. Vy tak předem nevíte, kolik budete přesně platit. Nicméně psal jsem na zákaznickou podporu a odpověděli mi, že na přidání aktuálních kurzů do aplikace usilovně pracují a mělo by to být v nejbližší době.

7) Aplikace Curve není v češtině

Mobilní aplikace zatím není v češtině, ale pouze v angličtině. Pro někoho to může být problém, nicméně práce s aplikací je velice intuitivní a neměl by tak být problém všemu rozumět.

Tarify Curve

Curve karta nabízí v ČR dva tarify – Curve Blue a Curve Black (Ve Velké Británii existuje ještě tarif Metal). Pro drtivou většinu uživatelů bohatě stačí základní bezplatný tarif Blue. Placený tarif Black se vyplatí jen pro někoho, kdo opravdu hodně platí v zahraničí. Pro občany ČR totiž zatím neplatí benefit cestovního pojištění k tarifu Black a výhodou jsou tak jen zvýšené limity pro výběry z bankomatů, neomezené měnové konverze a neomezený cashback.

Zde máte v tabulce podrobné porovnání tarifů:

Curve BlueCurve Black
1% Cashbackplatnost 90 dníneomezená platnost
Limit pro výběry z bankomatů200 liber ([convert number=200 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč) měsíčně, poté poplatek 2 %400 liber ([convert number=400 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč) měsíčně, poté poplatek 2 %
Limit pro měnové konverze500 liber ([convert number=500 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč) měsíčně, poté poplatek 2 %neomezené
CenaZdarma €9.99 ([convert number=9.99 from=“eur“ to=“czk“ dp=“0″] Kč) měsíčně

Jak si kartu Curve objednat?

Než vám kartu odešlou, musíte do aplikace nahrát alespoň jednu vaší skutečnou kartu. Je to taková bezpečnostní pojistka, že kartu opravdu budete používat a nebudou jí používat někomu, kdo ji nakonec nevyužije. Karta by vám měla dorazit normálně do schránky za 3-4 pracovní dny.

Jak funguje přidávání karet?

Karty do aplikace přidáte snadno tak, že její číslo vyfotíte a doplníte údaje z druhé strany. I číslo karty jde zadat ručně bez focení. Poté proběhne verifikace karty tím způsobem, že vám Curve z účtu strhne nějakou malou částku – do 30 Kč. Po ověření vám peníze vrátí na účet zpátky.

U každé karty si pak můžete zvolit její měnu a vzhled v aplikaci. U každé karty si také můžete zapnout zasílání emailových faktur / účtů.

Přidáván karet

Jak fungují platby v cizí měně?

Curve umožňuje si ke každé vložené kartě přiřadit měnu, což může být klíčové. Správné nastavení vám může ušetřit spoustu peněz.

Curve -> České karty

U českých karet je potřeba zachovat jako základní měnu české koruny a nepřepínat do cizí měny. Pokud budete mít nastavené české koruny a zaplatíte přes Curve českou kartou. Bude Curve čerpat od české banky částku v CZK a převod na cizí měnu se provede až přes výhodné kurzy Curve.

Pokud byste si ale nastavili cizí měnu, bude Curve čerpat od české banky peníze už rovnou v cizí měně, což už nebude zdaleka tak výhodné.

Curve -> Zahraniční karty (např. Revolut či Wise)

Při platbě přes Curve v zahraničí kartou Revolut či Wise už není nastavení vždy tak jasné. Opět platí pravidlo, že v případě nastavení na jinou měnu placené transakce se směna provede v rámci Curve. Při nastavení stejné měny jako placenená transakce se směna provede na používané kartě (Revolut, Wise).

Kurzy různě kolísají a někdy má výhodnější kurz Revolut, někdy Wise a někdy Curve. Rozdíly jsou ale většinou natolik malé, že u drtivé většiny transakcí to nemá cenu řešit. Všechny tři služby vám ušetří oproti běžné platební kartě.

Na co si dát u Curve pozor?

1) Výběry z bankomatů v Česku

Curve karta je vydaná ve Velké Británii, a proto si některé bankomaty v ČR účtují celkem vysoké poplatky. Například Česká spořitelna si účtuje za výběr 125 Kč a bankomaty Moneta si řeknou dokonce o 175 Kč za výběr.

V Česku tedy můžete kartou Curve bez problému platit. Před vybíráním z bankomatu si radši nejdřív zjistěte, zda si daná banka účtuje nějaký poplatek za vybírání zahraniční kartou. Některé banky (například AirBank) si neúčtují nic.

2) Směnné kurzy o víkendech

O víkendu (počítá se britský čas UTC) si Curve účtuje u převodů přirážku 0,5 – 2 %. U hlavních měn jako EUR a USD se jedná o 0,5 %. O víkendu si tedy připlatíte o něco více, nicméně pořád to vyjde výhodněji než platit běžnou českou kartou.

Pokud používáte kartu Revolut, můžete si na Revolut účtu směnit peníze předem ve všední den a vyhnout se tak směně přes Curve o víkendu.

3) Pozor na limity

Zdarma můžete kartou vybrat z bankomatů pouze 200 liber ([convert number=200 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč) měsíčně. U placeného tarifu Curve Black je limit dvojnásobný – [convert number=200 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč. Při výběru nad tento limit zaplatíte poplatek 2 % z vybírané částky. Nicméně i s tímto poplatkem to ve většině případů vyjde výhodněji, než vybírat běžnou českou kartou.

U měnových konverzí je u neplacené tarifu měsíční limit 500 liber ([convert number=500 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč) měsíčně. Při překročení si Curve bude účtovat 2 % z částky. Tomuto limitu se snadno vyhnete placením ve stejné měně, v jaké je používaná karta. V Česku platíte v CZK, v cizině například kartou Revolut či Wise v měně dané země.

Dejte si také pozor na pevné maximální limity:

  • Denní limit na výběry z bankomatů: 200 liber ([convert number=200 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč)
  • Denní limit na platby: 2000 liber ([convert number=2000 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč)
  • Měsíční (30 dní) limit na platby: 5000 liber ([convert number=5000 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč)
  • Roční (365 dní) limit na platby: 10000 liber ([convert number=10000 from=“gbp“ to=“czk“ dp=“0″] Kč)

Limity je možné si pravidelným používáním zvýšit.

Shrnutí – Curve karta se prostě vyplatí!

Zde se podívejte na video, kde je podrobně vysvětlené, jak služba funguje:

Uložte si na později a pro své kamarády:

Curve recenze - výhody a nevýhody (1)

FAQ – Často kladené otázky:

Jak získat bonus 150 Kč?

Pro získání bonusu 150 Kč se zaregistrujte přes tento odkaz a zadejte promo kód N3AB6K4D.

Je Curve karta zdarma?

Ano, pořízení karty je zcela zdarma. Za vedení účtu a karty se v základním tarifu nic neplatí. Pokud při registraci navíc použijete tento odkaz a zadáte promo kód N3AB6K4D, získáte bonus 150 Kč.

Jaké jsou výhody karty Curve?

Hlavními výhodami jsou sjednocení všech platebních karet pod jednu, výhodné kurzy při převodech měn, výběry z bankomatů bez poplatku či přehledné statistiky utrácení. O výhodách Curve čtěte více zde.

Jaké jsou nevýhody karty Curve?

Největšími nevýhodami jsou limity u výběrů z bankomatů, lehce horší víkendové kurzy či podpora pouze karet Mastercard s Visa. O nevýhodách Curve čtěte více zde.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

The post Curve karta: recenze 2021 – veškeré informace, výhody a nevýhody appeared first on Czech the World.