Nosíte z lesa plné košíky hub a už nevíte, jak je zpracovat? Usušte si je v troubě a vychutnejte si pokrmy s houbami i v zimě. Sušení hub v troubě není nijak zvlášť obtížné. Stačí však drobná chyba, aby se houby udusily nebo upekly, a pak už nejsou vhodné ke konzumaci. Jak se takovým situacím vyhnout a houby dokonale vysušit?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Dříve sušení hub v troubě nebylo příliš populární. Mnohem častěji se používaly přirozené procesy sušení, kdy plátky hub visely na nitích zavěšené například pod stropem v místnosti. V současné době se ale stále více lidí rozhoduje sušit houby v sušičce nebo v troubě, díky čemuž je celý proces mnohem kratší, takže si houby můžete usušit rychleji.
Jaké houby lze sušit v troubě?
K sušení vybírejte zdravé, tvrdé houby, nejvíce se k sušení hodí hřiby, žampiony, křemenáče, kozáci, lze sušit i klouzky, bedly a smrže. Houby, které jsou promočené, plesnivé či červivé vyhoďte. Zároveň vyřaďte i babky. Ty jsou naprosto nevhodné, protože během sušení se v nich množí paraziti a dále se rozšiřují i na ostatní houby. Nesušte ani pýchavky, václavky a lišky. K sušení vybírejte pouze střední a velké kusy. Malé plodnice je lepší zavařit.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Příprava
Než vložíte houby do trouby, musíte je dobře připravit. Toto je docela pracná, ale velmi důležitá fáze.
Prvním krokem přípravy je tzv předsušení, díky kterému se houby zabaví trochu vody. Takové sušení spočívá v rozprostření hub na papír a jejich ponechání na čerstvém vzduchu asi 4 hodiny. To by se samozřejmě mělo provádět pouze za pěkného počasí. Pokud není slunce, přejděte k dalšímu kroku, kterým je čištění. Houby by se nikdy neměly čistit opláchnutím – ve skutečnosti by neměly přijít do styku s vodou. Abyste je řádně vyčistili, nejprve odřízněte třeň od klobouku. Poté rozřízněte obě části na polovinu a zkontrolujte, zda houba není červivá. Pokud je, ale v malé míře, napadené části odkrojte a zahoďte. Pokud tento krok zanedbáte, hrozí, že hmyz během sušení houby znehodnotí. Když je hodně červivá houbu bez lítosti vyhoďte.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Sušení
Nejnáročnější práce je ještě před vámi. Jemné čištění třeně a klobouků nožem nebo měkkým bavlněným hadříkem (vyzkoušejte obě metody a zjistěte, která vám nejvíce vyhovuje). Po dokončení čištění by měly být houby nakrájeny. Rozřízněte třeň podélně na několik částí. Klobouky nakrájejte na plátky silné asi 5 milimetrů.
A je to, můžete začít proces sušení.
Některé modely trouby jsou dodávány se speciálními mřížkami. Pokud máte takový rošt (vypadá to jako velmi husté sítko), usnadněte si úkol a použijte ho. Pokud takový rošt nemáte, zbývá vám sušit houby na plechu, na který položte nejlépe pečicí papír. Na ten se totiž houby nepřilepí. Samotné sušení bude probíhat při nízké teplotě, takže se nemusíte bát, že papír začne hořet.
Jakmile rozložíte houby (pamatujte, že se navzájem nemají dotýkat), je čas zapnout troubu. Zahřejte ji na 50 stupňů Celsia a nastavte na horký vzduch. Potom vložte houby dovnitř a nechte pootevřená dvířka trouby. Je velmi důležité nechat malou (asi 4 cm) mezeru. Podstatné je, aby se houby sušily, ne pekly.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Někteří lidé se domnívají, že by se nemělo sušit několik druhů hub současně, protože to může vést ke směsi vůní a chutí. Sušení hub v troubě trvá minimálně 4 hodiny. Tento proces však musíte mít pod kontrolou.
Zde je několik tipů.
Otočte plech o 180 stupňů každou půl hodinu. Houby umístěné u dveří budou kvůli mezerě schnout pomaleji. Proto by se měl plech každou půl hodinu otočit. Po otočení zkuste všechny houby, které jako by se lepily na papír oddělit. Všechny řezy můžete samozřejmě také obrátit, ale bude to časově náročné. Pokud houby začnou bobtnat, je teplota příliš vysoká. V takové situaci ji musíte okamžitě snížit a ještě více otevřít dvířka. Konečná fáze sušení je také nesmírně důležitá. Když jsou houby jasně suché, přesouvejte je z místa na místo (na plechu) – díky tomu se teplo dostane i do těch nejmenších prohlubní hub. Po vyjmutí plátků z trouby je navlékněte na nit a zavěste na pár dní na teplé místo. Pokud jsou houby i po 4 hodinách stále mokré, potřebují déle schnout. V některých případech trvá celý proces až 10 hodin. Nenechte se odradit, konečný výsledek stojí za tu práci a spotřebovanou elektřinu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak skladovat sušené houby?
Na závěr pár rad, jak sušené houby skladovat. Rozhodně byste je neměli skladovat v plastovém sáčku – je to nezdravé. Vzdušný, plátěný pytlík bude mnohem lepší. V tomto případě však musíte mít na paměti, že houby budou náchylné k útokům potravinových molů a jiných červů. Vzhledem k výše uvedenému je nejlepší skladovat sušené houby ve skleněné nádobě, která je těsně uzavřena. Pro skladování hub jsou vhodné i plastové boxy nebo smaltované nádoby. Určitě je dejte na tmavé a suché místo.
Článek Jak správně sušit houby v troubě se nejdříve objevil na České návody.