Léto vrcholí, Svatá Anna předznamenala chladnější rána a dny se začínají zkracovat. Srpen je mezi zahrádkáři jeden z nejoblíbenějších měsíců, kdy sklízejí plody své práce. Zahrada stále nabízí bohatou sklizeň ovoce a zeleniny a pestré květy zahradních květin.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Počasí v srpnu je nevyzpytatelné, často se objevují bouřky a přívalové deště. To však neznamená, že zahrádku nemusíte zalévat. Prudké deště zpravidla rostliny nezavlaží ke kořenům, voda steče po suchém povrchu. Je proto potřeba kontrolovat vláhu v záhonech. To uděláte jednoduše tak, že odhrábnete vrchní zeminu, když pod ní bude zem suchá je nutné rostliny zalít.
Květinové záhony v srpnu
V srpnu kvete mnoho letniček a trvalek. Abyste jejich kvetení prodloužili, odstraňujte seschlé květy, aby rostlina nevytvářela semena, lépe pak nasazují nové květy. Pár letniček a dvouletek, například měsíček, macešky, lichořeřišnici si ponechte na sběr semen. Pokud jste si koupili sazenice či semínka hybridů označených F1semena z nich nesbírejte, nejsou vhodná k setí. V srpnu rozmnožujte trvalky dělením. Mezi ně patří pivoňky, kosatce a prvosenky. V srpnu proveďte druhý letní řez růží. Koncem srpna je nutné začít vysazovat jarní cibuloviny, jako jsou tulipány, narcisy, bledule, sněženky, podzimní ocúny a odolné bramboříky. Cibule sázejte podle odrůdy do hloubky 5-8 cm. Lilie po odkvětu ostříhejte a nechte zaschnout listy. Cibule pak vyjměte ze země a uložte k přezimování. Na záhony k mečíkům a jiřinám dejte opory, aby se tíhou květy nepolámaly.
Rostliny často kontrolujte, pokud jsou napadené houbovou chorobou, nebo mají mšice včas zasáhněte. Napadené listy odstraňte a použijte lokálně postřik, abyste zabránili dalšímu šíření.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ovocné keře a stromy
Po sklizni rybízů, angreštů, višní, třešní, meruněk a broskví je nejvyšší čas k letnímu řezu. Odstraňte staré letorosty, neplodící, suché a poškozené větve, aby měl strom nebo keř dostatek místa pro mladé výhony. Pokuste se opticky prosvětlit korunu stromu a zbavte se větví mířící právě do ní. V srpnu sklízíme letní jablka a blumy. Nezapomínejte na vydatnou zálivku podzimních jabloní, slivoní a hrušní, aby měly dostatek živin pro tvorbu plodů. Napadené plody hnilobou nebo škůdci otrhávejte, snadno přináší nemoci. Po sklizni také proveďte postřik proti obaleči jabloňovému. V srpnu se objevují i savý škůdci – svilušky. Objev ve formě pavučinek je nepříjemnou předzvěstí. Použijte přípravky na bázi řepkového oleje a zakročte zavčas. Po sklizni malin a ostružin odstraňte výhony které odplodily nízko nad zemí.
Trávník
Letošní deštivé léto trávníkům prospívá, tráva roste před očima, proto je potřeba pravidelně sekat. V polovině měsíce už přestaňte hnojit dusíkatými hnojivy, aby se trávník připravil na zimu. Také začněte omezovat zálivku.
Živé ploty
Naposledy ostříhejte keře a živé ploty, včetně těch z jehličnanů. Keře tím provzdušníte a umožníte jim nasadit nové výhony. Jehličnatým živým plotům zakraťte výhony vyrážející mimo žádaný tvar. U tújí používejte k zakrácení ostré nůžky, křovinořez větvičky nezastřihne rovně, ale roztřepí je, a jejich konce pak hnědnou. Pokud je sucho, dopřejte jim vydatnou zálivku. Zaměřte se také na zmlazovací řez u azalek a rododendronů. Jejich letní růst podpoříte jednotýdenním přihnojením dusíkatým hnojivem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Sklízíme, sázíme
Koncem srpna dozrávají poslední rajčata. Květy už odstraňujte, aby rostliny daly sílu do zrání plodů. Sklízíme fazole, hrášek, letní salát, kedlubny, letní mrkev, řapíkatý celer, cukety a dýně. Dýně by při zrání neměly ležet na hlíně, ale například na folii nebo slámě. U bulvového celeru otrhejte spodní listy, podpoříte tak jejich růst.
Existuje celá řada druhů zeleniny, kterou můžete právě teď vysít. Můžete vysévat kadeřavé saláty, polníček, pekingské zelí, špenát, mangold, ředkvičky.
Cibuli a česnek sklízejte ve chvíli, kdy jim uschnou listy. Dosušte a uskladněte. U česneku odstraňte vrchní slupku, ponechte jen tu, která drží stroužky pohromadě. Na prázdné záhony můžete vysít směs rychle rostoucího hrachu, hořčice, pelušky, řepky a bobu. Po odkvětu je posekejte a použijte jako zelené hnojivo. Vysévejte pouze tam, kde nebudete tyto rostliny příští rok pěstovat. Jako výborné zelené hnojivo je i svazenka vratičolistá. Roste rychle a na podzim poskytne potravu pro včely a motýly.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Rychlení cibulovin
Srpen je vhodný pro rychlení cibulovin, které vám budou dělat radost o Vánocích. Do květináčů vysazujte hyacinty a narcisy. Nezapomeňte květináče přikrýt, aby k nim nepronikalo světlo a umístěte je na co nejchladnější místo, tím si cibule vytvoří bohaté kořeny pro pěkný vzrůst rostlin.
Článek Zahrada v srpnu: na co nezapomenout se nejdříve objevil na České návody.