Pracovní povinnosti nás honí, proto běžně přecházíme rýmu i nachlazení. Pokud není situace opravdu kritická, postel je pro vás zapovězeným územím. Nastartovat svoji imunitu na maximální obrátky je pro nás proto nesmírně důležité. A to nejenom v období, kdy řádí epidemie.
Samozřejmě ale hledáme přírodní způsoby posílení imunity – obranyschopnosti. Nikomu se nechce cpát se zbytečně chemií. Jak postupovat?
Podporovatelé obranyschopnosti i adaptogeny
Naštěstí existuje celá řada přírodních pomocníků, kteří zejména při dlouhodobém užívání poskytují kýžený efekt. Co to znamená? Především to, že máte možnost vlastní volby. Můžete vyzkoušet více látek a vybrat si tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. Každému totiž sedne něco trochu jiného. Zároveň je výhoda, že velká část přírodních posilovačů imunity se zároveň řadí do kategorie adaptogenů, tedy látek, které pomáhají organismu odolávat stresu a ztíženým životním podmínkám a mají pozitivní vliv na široké spektrum orgánů v lidském těle. Svoji imunitu díky nim posilujete ve všech jejích aspektech.
Zázvor na posílení odolnosti i trávení
Velmi účinným pomocníkem v boji nejenom proti infekcím dýchacích cest je zázvor. Antioxidanty jako gingerol a také zingeron působí velmi silně a podobně jako vitamín C. V zimě je dobrým receptem použít zázvor do čaje, ale výborně vám pročistí horní dýchací cesty také v kandované nebo nakládané podobě. Pomáhá také proti astmatu. Patří k zahřívacím potravinám, což je v zimním období také jeho velké plus. Podporuje i trávení.
Přírodní antibiotikum rakytník
Rakytník řešetlákový, především jeho plody a také semena určená k lisování oleje, se řadí do kategorie silných antioxidantů s vysokým obsahem vitamínů, a to A, skupiny B, C, D, E i K. Olej povzbuzuje imunitní procesy, zároveň působí jako přírodní antibiotikum, detoxikačně. Užitečné je i jeho lehce antidepresivní působení, zlepšuje náladu, díky tomu, že se v něm obsažený alkaloid hippophein přeměňuje na serotonin. Kromě léčivého oleje se z rakytníku vyrábí třeba také marmeláda nebo džus.
Betaglukany nejenom v hlívě ústřičné
Vynikajícím imunomodulátorem jsou polysacharidy betaglukany. Nacházejí se především v rostlinách a houbách, respektive v jejich buněčných stěnách, Pozitivní je, že kromě nastartování imunitních procesů v organismu, kdy aktivují makrofágy a NK buňky v těle, nabízí i celou řadu dalších pozitivních efektů. Například prodlužují vstřebávání cholesterolu. Velké množství betaglukanů obsahují houby. Můžete zvýšit jejich příjem v jídelníčku nebo ještě lépe sáhnout po extraktech. Hlíva ústřičná v tabletách patří mezi nejznámější. Vyzkoušet můžete také medicinální houby jako reishi (lesklokorka lesklá) nebo cordyceps (housenice čínská). Extrakty z nich výborně pomáhají v období, kdy na nás viry útočí ze všech stran. Betaglukany se nacházejí ale i v potravinách, a to hlavně v kvasnicích a obilovinách jako oves nebo ječmen.
Goji na podporu vitality
Elixírem, který dá váš organismus dohromady v případě jeho oslabení, je také goji, tedy kustovnice čínská. Plody připomínající naše šípky obsahují velké množství aminokyselin, beta-karotenu, vitamíny ze skupiny B, dále vitamín C a E. Kromě nažhavení imunity pomáhá kustovnice i ledvinám a játrům. Snižuje také krevní tlak, bojuje proti nádorům. Ze sušených plodů si můžete připravit skvělý čaj, díky kterému se snáze ubráníte infekcím.
Echinacea zatočí s viry i kožními potížemi
Viry, ale také řadu bakterií a plísní dokáže úspěšně hubit třapatka nachová neboli echinacea purpurea. Kromě podpory imunity, kterou ovlivňuje především tvorbu má velký význam i při samotném akutním onemocnění, tedy nachlazení, pomáhá při rýmě, tlumí kašel. Užitečná je ale i zevně na rozmanité kožní problémy, hojí bércové vředy. Vnitřně jsou účinné zejména sirupy. Echinacea se také přidává do čaje, zevně se používají tinktury.
Nakoukněte do spíže!
Chcete-li v oblasti imunomodulace sáhnout do českých luhů a hájů, nemusíte chodit daleko. Stačí si prohlédnout vaši vlastní spíž. Určitě tam narazíte na cibuli a česnek. Obě dvě u nás naprosto běžné druhy zeleniny výrazně podpoří boj s viry a bakteriemi. Díky obsahu sirnaté sloučeniny alicinu patří k přírodním antibiotikům. Česnek působí silněji než cibule. Antivirově působí také křen, v čerstvém stavu má zhruba pětinásobek vitamínu C než citrón. Pro jeho antibiotické účinky se mu ne náhodou přezdívá český ženšen.
Článek Jak přirozeně, ale účinně posílit imunitu se nejdříve objevil na České návody.