Před několika dny vzbudila smrt mláďat orla mořského hnízdícího v národním parku Matsalu mnoho emocí u estonských i zahraničních milovníků přírody. Pitva na University of Life Sciences zjistila, že mláďata zemřela v důsledku ptačí chřipky H5N1, která se k nim pravděpodobně dostala s jídlem.
Podle veterináře Madis Leivitse, který určil příčinu smrti, byla mláďata orlů nakažena agresivním kmenem ptačí chřipky, který se v Estonsku dosud nevyskytoval. H5N1 je vysoce nakažlivý a nebezpečný kmen ptačí chřipky, o kterém je známo, že infikuje savce, včetně lidí.
Touha člověka zažít co nejtěsněji přírodu je přirozená. Jednou z takových možností jsou již dlouhou dobu hnízdní kamery v reálném čase, které lze bez přerušení sledovat pro radost, někdy se hnízdění bohužel nevydaří. Podle vědců mají přírodní kamery ve skutečnosti mnohem širší funkci, pomáhají nám pochopit život a potřeby zvířat v přírodě, díky nimž můžeme lépe existovat ve společném životním prostředí.
Kamera hnízdících orlů mořských, která se nachází v národním parku Matsalu a je instalována společností MTÜ Kotkaklubi, je mimořádně populární v Estonsku i v zahraničí. Všechny radostné události se odehrály 28. a 30. dubna, kdy se vylíhla mláďata. O novorozence se starali dospělí ptáci, kteří jim nabízeli různé druhy potravy (ryby, jatečně upravená těla zvěře a vodní ptactvo).
Minulý týden však hnízdo zasáhla nehoda: kuřata náhle byla apatická a zemřela v po sobě jdoucích dnech ve věku asi dvou týdnů. Případ vyvolal mnoho otázek mezi pozorovateli hnízdních kamer a ornitologů, takže bylo rozhodnuto dále vyšetřovat příčinu úmrtí kuřat. MTÜ Kotkaklubi, Estonská univerzita věd o živé přírodě a Rada pro životní prostředí koordinovaly sběr mrtvých kuřat a ostatků z hnízda, ostatky byly transportovány do Tartu, Ústavu veterinárního lékařství a chovu zvířat EHS.
Testy potvrdily ptačí chřipku u orlích mláďat
Podle veterináře Leivitse byl při počátečním vyšetření mezi zobákem a hrdlem staršího orla vidět velký kus nestrávené potravy. Skládal se hlavně ze sena, byl také v krku menší orlice. Zda je to normální, zatím není známo, řekl veterinář.
Pitva zjistila, že většina tkání v tělech mrtvých mláďat byla pozměněna. Orgány byly oteklé a neobvykle zbarvené. Byly nalezeny modřiny v různých tkání a plíce byly vyplněny mukózní pěnou. K vyšetření byl vzorek plic odeslán do Veterinární a potravinářské laboratoře, kde byl potvrzen virus ptačí chřipky H5N1.
Nemoc se pravděpodobně dostala do hnízda s vodními ptáky
Nemoc se pravděpodobně dostala do hnízda s vodním ptactvem, které bylo použito jako potrava pro mláďata. Vodní ptáci jsou také přirozeným rezervoárem chřipky, poznamenal veterinář a potvrdil, že se jedná o přirozený proces přírody a choroby jsou také součástí přírody. „S tímto kmenem chřipky jsme se v Estonsku dosud nesetkali, což neznamená, že se v naší přírodě dříve nevyskytoval,“ uvedl Leivits.
Doufá, že staří ptáci, kteří jedli stejné jídlo jako orlí mláďata, se z nemoci zotaví a budou moci příští rok znovu hnízdit a vychovat mláďata.
Ptačí chřipka H5N1 je také nebezpečná pro lidské zdraví. Virus má schopnost rychle se šířit a přizpůsobovat se a překonávat bariéry mezi druhy, včetně lidí a jiných savců. „Toto zjištění nás nabádá k opatrnosti a skutečnosti, že nekompetentní zásah může ohrozit naše vlastní zdraví,“ dodal veterinář.
Šíření nemocí hraje u lidí důležitou roli prostřednictvím jejich činnosti v životním prostředí, přímo transportem virů nebo změnou životního prostředí, v důsledku čehož se patogeny šíří úspěšněji nebo je potlačována rezistence zvířat.
Modřiny v mozku orlího mládě EE2
Online přenos z hnízda:
Zdroj: kotkas.ee/uudised/laeaenema … linnugripp