Štěnice domácí je druh bezkřídlého hmyzu s velikostí 5-9 mm, který dokáže potrápit celou domácnost. Svým vzhledem připomínají jadérko jablka. Nymfy a dospělí jedinci se přes den skrývají v lidských obydlích a v noci se vydávají za potravou, živí se primárně lidskou krví. S jejich zničením je velký problém, štěnice se umí velmi dobře skrýt, oblíbeným místem jsou matrace, postele, nábytek, podlahy, spáry ve zdech atd. Stejně jako většina parazitického hmyzu se i štěnice velmi rychle rozmnožují. Zbavení se štěnic není snadnou záležitostí, stačí jedno jediné vajíčko, nebo dospělý jedinec a štěnice dál zůstávají v domácnosti.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak se zbavit štěnic?
Likvidace štěnic není jednoduchý úkol, jsou odolné proti běžným komerčním přípravkům proti hmyzu. Ani babské rady nefungují dostatečně. Hubení štěnic musí být provedeno důkladně. Jednou metodou je například mechanické odstranění štěnic. Při přemnožení, je nejvhodnější přivolat k hubení štěnic profesionální firmu.
Stále přetrvává mýtus, že důvodem přemnožení štěnic v domácnosti je nedostatečná hygiena. To však není pravda. Zamoření domácnosti štěnicemi může postihnout kohokoliv. Štěnice si můžete dovést domů z dovolené v zavazadle, nebo pořízením staršího nábytku, z obchodu, hromadné dopravy. Nebo vám jí nechtěně může doma zanechat návštěva. Štěnice se nevyhýbají ani prostředí s vysokými hygienickými standardy, mezi které patří například luxusní hotely.
Štěnice domácí
Štěnice domácí (Cimex lectularius, Linnaeus, 1758) (také zvaná štěnice postelní, anglicky bed bug), je drobný bezkřídlý hmyz o velikosti 5-9 mm, který se řadí mezi ploštice. Dospělé štěnice mají oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo, nymfy jsou slámově zbarvené o velikosti cca 1,3 mm. Tělo s třemi páry nohou, na hlavě čtyřčlánková tykadla. Živí se pouze krví, kterou sají na lidech, ale mohou sát i na psech, kočkách a ptácích v klecích. Žijí 1 až 1,5 roku a jsou pověstné tím, že dokáží hladovět několik měsíců. Vyskytují se v pravidelně obývaných lidských obydlích. Jejich proměna je nedokonalá – z vajíčka se rodí přímo nový jedinec (bez stádia kukly). Za týden naklade samice štěnice až 8 vajec, za celý život pak od 200 do 500 vajíček. Vajíčka kladou samičky v úkrytech a přilepují je k podkladu sekretem. Vývoj od vajíčka k novému vajíčku trvá při teplotě 23-25 °C 30-50 dní. Ideální teplota pro život štěnice je 25 °C, ale přežívá i při -17 °C až +49 °C. Je aktivní pouze v noci, přes den se ukrývá v různých štěrbinách.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nepříjemná fakta
Běžná místa na kousnutí jsou obličej, krk, ruce a nohy. Kůže po kousnutí zčervená a může i natéct. Většinou ale skvrna během chvilky zmizí. U některých lidí však může na pokožce zůstat několik dní či dokonce týdnů. Samotné zakousnutí štěnice trvá 5 – 20 minut podle jejího vývojového stádia. Interval sání krve je závislý na teplotě (při teplotě 18–20 °C jedenkrát za 7–10 dní; při teplotě 25 °C jedenkrát za 3–4 dny), v době mezi sáním jsou v úkrytu. Štěnice jsou tzv. gregarický hmyz (tzn. hmyz, který se sdružuje), proto ve vhodných úkrytech zakládají kolonie. Tyto kolonie jsou dobře dohledatelné podle tmavých výkalů štěnic, svleček (exuvií) a světlých vajíček, které se hromadí v jejich okolí. V létě dokáží lézt po vnějších stěnách budov přes okna až do obytných místností. Štěnice velmi rádi migrují přes chodby, šachty, vedle rozvodů ústředního topení…takže původním zdrojem jejich rozšíření mohou být i vaši sousedé. Na venkově se vyskytují v kurnících, holubnících a někdy i hnízdech vlaštovek a vrabců.
Jak poznat, že máte doma štěnice?
Většinou to člověk zjistí, že na sobě najde štípance. Často se štípance připisují jinému hmyzu, nejčastěji komárům, ale mají jedno specifikum. Vzhledem k tomu, že se štěnice krmí třikrát za noc, bývají hned vedle sebe tři a více pupínků, a to nikoliv ve shluku, ale v lince, často i pod neodkrytou částí těla. Nejjistější je však vždy hledání přímo původce štípance, jde o nejspolehlivější metodu. Stačí nahlédnout pod matraci nebo pod postel, je velmi pravděpodobné, že tam najdete černé tečky – výkaly štěnic, nebo svlečenou kůži nymf různých velikostí a vajíčka.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Štípance od štěnice
Štěnice člověka dokáží lokalizovat na vzdálenost cca 1,5 m. Podnětem je teplota kůže, kairomony – což jsou látky prospěšné pro odběratele, (štěnice či jiný parazit) a neprospěšné pro toho, kdo je vylučuje (člověk) a vydechovaného CO2. Tepelné sensory umístěné na tykadlech rozeznají teplotní rozdíly 1–2 °C. Krev sají v noci, nejaktivnější jsou nad ránem, ve dne jsou v úkrytech. Bodají hlavně na odhalených částech těla; pod peřinou nebo pod oděvem zpravidla ne. Při vpichu vstříkne do rány anestetikum, takže kousnutí nebolí; zánět, zarudnutí a svědivost se objeví až později.
Jak léčit štípance od štěnice
V případě pokousání od štěnice štípance můžete potřít Fenistil gelen, který je určený ke zmírnění svědění. Nebo je můžete potřít citronovou šťávou, případně třezalkovým olejem. Tyto látky mají stahující účinky, zabraňují svědění a rány vysušují. Pokud domácí léčba nezabírá a vyrážka po kousnutí štěnice je patrná i po dvou týdnech, je načase navštívit svého ošetřujícího lékaře. Ten vám poradí, jak dále postupovat a může vám předepsat kortikosteroidní krémy, či perorálně antihistaminika.
Přenášejí štěnice nemoci?
Kousance štěnice jsou nepříjemně svědí a pálí, přispívají k celkovému vyčerpání organismu a některým jedincům mohou způsobit také další zdravotní komplikace. Žádných nebezpečných chorob, které by na vás štěnice přenesly, se však bát nemusíte. Přenos choroboplodných zárodků z člověka na člověka nebyl u štěnice domácí prokázán.
Nejčastější místa v rámci místnosti, kde můžete očekávat výskyt štěnic
Postele, sedací soupravy – nejčastěji ve spojích a spodních částech přiléhajících ke stěně. Matrace – v záhybech, pružinách. V povlečení ve švech. Pod nábytkem blízko postele, pod poličkou Na stěnách v obložení, pod tapetou, pod rámem a zrcadlem, v dírách od hmoždinky, pod plakáty. V podlahových lištách, pod kobercem, v průchodech elektrických a teplovodních rozvodů, lišty na kabely a zásuvky. Štěnice můžete najít i v knihách, mezi stránkami a ve vázání.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Hubení štěnic – jak se jich zbavit?
V minulosti se používaly na odpuzování štěnic i různé bylinky, například koření, levandule, máta ploštičník, tabák, nebo konopí. Můžete je také zkusit odpudit terpentýnem nebo křemelinovým prachem, který hmyz vysušuje.
Štěnice nejspíše svépomocí nevyhubíte. I při odborném zásahu vysoce efektivními postřiky je nutné proces opakovat – funguje pouze na dospělé jedince. Hnízdo štěnic je často skryté, plné mymf v různém stádiu.
Co můžete udělat sami
Můžete se pokusit zlikvidovat štěnice tím, že vyperete prádlo při teplotě 60 °C, to zahubí i vajíčka. Pokud prádlo není stavěné na tuto teplotu umístěte ho do sušičky a sušte na 40 °C.
Věci které nelze prát ani sušit zabalte do sáčku a vložte do mrazáku na 4 -5 dní. Textil můžete i na 24 hodin namočit do vody, ale pozor, zahubíte tím pouze dospělé jedince, vajíčka ne. Oblečení, knihy a jiné předměty lze ošetřit CO2, do vakuových pytlů vložte předměty a vysajte vzduch a následně napusťte oxidem uhličitým – nechte působit několik dní.
Tyto způsoby však nezaručí, že se štěnic nadobro zbavíte. Proto zvažte odborný zásah osvědčenou firmou.
Čeho se vyvarujte
Nestěhujte zamořený nábytek po bytě, nedávejte ho ani větrat ven, nebo na balkon. To samé platí u věcí ve skříni či v zásuvkách. Docílíte tím pouze toho, že si štěnice rozeženete po celém bytě. Dostupné přípravky proti hubení nepoužívejte, štěnice jsou odolné a postřikem je jen rozeženete.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Prevence
Při pobytu na dovolené neukládejte svá zavazadla blízko postele. Místo okolo postele nebo postel samotná je nejčastěji teritoriem štěnic. Zavazadla uložte nejlépe do koupelny. Nejvíce pozornosti věnujte místu, kde budete spát, prohlédněte matrace a povlečení. Po příjezdu z dovolené pečlivě zkontrolujte oblečení a zavazadla. Nákup starožitného nábytku a obrazů také není bez rizika. Prohlédněte nábytek a rám obrazu ze všech stran a zaměřte se na konstrukční spoje, kam štěnice rády zalézají.
Pomocné metody
Dýmovnice – v případě velkého rozšíření štěnic se také používá insekticidní dýmovnice. Drobné částice suchého kouře snadněji proniknou do škvír a spár v místnosti. Před použitím dýmovnice otevřete všechny skříně a šuplíky, aby kouř mohl proniknout i do oblečení a dalších věcí. Po aplikaci nechte pokoj minimálně 2 hodiny uzavřený.
Pára a vysoká teplota – můžete si vzít na pomoc parní čistič. Na všechna místa v domácnosti, kde by se mohly štěnice ukrývat, aplikujte horkou páru. Čím pomaleji a důkladněji budete postupovat, tím více štěnic i jejich vajíček zlikvidujete. Tímto způsobem není možné ošetřit 100% zamořeného prostoru, takže stačí, že pár vajíček unikne pozornosti a štěnice jsou zpět.
Vysavač, obaly na matrace, pasti – metody, které mohou snížit stav štěnic, ale úplně se jich nezbavíte.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Odborný zásah
Na odborný zásah si najděte na internetu deratizační firmu. Taková firma by měla mít certifikát, který ji opravňuje k této činnosti. Odborníci, kteří disponují patřičným povolením k výkonu této činnosti, mají přístup k mnohem účinnějším prostředkům k hubení hmyzu. Provádějí tzv. dezinsekci, tedy postřik profesionálními mixy, které štěnice domácí okamžitě zahubí. Postřik s reziduálním účinkem je třeba opakovat 2-3x. Reziduální účinek znamená, že látka zůstává v těle škůdce ještě nějakou dobu po aplikaci, čímž se dosáhne maximální efektu.
Před zásahem profesionálů si vykliďte noční stolky, úložný prostor pod postelí i sedací soupravou a nábytek blízko postele. – nebudete totiž moct nějakou dobu přemísťovat věci po bytě. Pokud máte doma nějaká zvířata, nenechávejte je při dezinsekci v bytě. Zákrok trvá asi 1-2 hodiny, zpravidla je nutné jej alespoň jednou zopakovat, aby došlo k vyhubení všech dospělců i vajíček. Některé prostředky jsou natolik agresivní a zdravý škodlivé, že je nutné byt na 24 hodin zcela opustit.
Článek Návod, jak se jednou provždy zbavit štěnic se nejdříve objevil na České návody.