Mazance se pekly na bílou sobotu, kdy skončila postní doba. Hospodyňky jej pak v neděli brávaly do kostela, kde jej posvětil kněz – dal mu svaté pomazání. Odtud následně vzniklo pojmenování pomazanec neboli mazanec. 


Na blogu můžete najít už dva recepty na mazanec, přesto jsem se rozhodla, že sem přidám recept na trochu upravenou verzi. Někteří už jste letos stihli mazance napéct, někteří i sníst. Musím se přiznat, že se mi moc nedaří přidávat recepty na jakékoli svátky s nějakým velkým předstihem. Ale ještě trochu času přece jen zbývá.


Už dlouho jsem se chystala vyzkoušet mazanec se šafránem. Šafrán používám většinou k pečení pletýnek sv. Lucie a moc jiných příležitostí zatím není. Kromě šafránu patří do těsta i muškátový oříšek a pomerančová kůra, díky ní je těsto jemně nahořklé. Klasikou zůstávají rozinky, ty nesmí chybět. Mazanec jsem nakonec posypala perlovým cukrem – a to z jednoho prostého důvodu, zapomněla jsem si koupit plátky mandlí :-). 



ŠAFRÁNOVÝ MAZANEC S POMERANČOVOU KŮROU


INGREDIENCE

1 velký mazanec


375 ml plnotučného mléka

40 g čerstvého droždí

2 lžíce cukru písek

0,5 g šafránu

2 lžíce horké vody



750 g polohrubé mouky

2 žloutky

200 g moučkového cukru

150 g rozpuštěného másla

2 lžíce rozinek namočených předem v rumu

špetka soli

nastrouhaná kůra z 1 pomeranče

na špičku nože strouhaného muškátového oříšku


1 vejce na potření mazance

plátky mandlí

perlový cukr



POSTUP


V menší mističce zalijeme šafrán horkou vodou a necháme 15 minut odstát.


Zaděláme kvásek. Mléko zahřejeme, aby bylo vlažné. Přilijeme odstátý a sceděný šafrán. Do mléka rozdrobíme kvasnice, přidáme pískový cukr, 1 lžíci mouky a trochu rozmícháme. Necháme na teplém místě vzejít - asi 10 - 15 minut.


Mezitím si prosejeme mouku do mísy. Přidáme moučkový cukr, sůl, strouhaný muškátový oříšek, jemně strouhanou pomerančovou kůru. Máslo rozpustíme a necháme trochu vychladnout.


Jakmile kvásek nakyne, přidáme ho k mouce. Ve vychladlém másle rozmícháme 2 žloutky a přidáme do těsta. Nakonec přidáme i rozinky. Těsto zpracováváme v robotu tak dlouho, až se přestane lepit na stěny mísy. Těsto by mělo být trochu tužší, ale hladké. Vyndáme z mísy a ještě propracujeme rukama. Jakmile přestane lepit, dáme jej do misky, trochu pomoučíme a přikryjeme utěrkou. Necháme vykynout na teplém místě. Těsto by mělo kynout cca 1, 5 hodiny až zdvojnásobí svůj objem.


Z nakynutého těsta vytvoříme 1 velký nebo 2 menší bochánky. Položíme na plech vyložený pečicím papírem, přikryjeme utěrkou a ještě necháme cca 30 minut kynout. Troubu si předehřejeme na 180° C. Před pečením potřeme povrch ještě rozšlehaným vejcem, necháme trochu zaschnout a vykrojíme kříž. Nakonec posypeme mandlovými plátky nebo perlovým cukrem.


Mazanec vložíme do trouby. Jakmile začne mazanec na povrchu tmavnout, přikryjeme alobalem, aby se nespálil, a pečeme cca 35 - 40 minut. Špejlí pak vyzkouším, že je těsto dobře propečené. Samozřejmě záleží na velikosti mazance. Pokud pečeme dva menší, čas pečení je kratší. Pokud se ale rozhodnete upéct jeden velký mazanec, rozhodně bude doba pečení delší (odhaduji na 50 - 60 minut). Po vytažení z trouby necháme vychladnout a před podáváním trochu zaprášíme moučkovým cukrem.