Od roku 2016 zemřela více než polovina velkých koček zabavených z kontroverzní thajské turistické atrakce.
V roce 2016 bylo na základě obvinění ze zneužívání zvířat a chovu pro nezákonný obchod s tygřími částmi zadrženo 147 tygrů při vládním nájezdu do chrámu Tiger v provincii Kanchuanaburi v Thajsku.

Tři roky po zadržení 147 tygrů z notoricky známého chrámu tygrů v Thajsku vládní úředníci hlásí, že 86 zachráněných zvířat zemřelo. Oficiální příčinou úmrtí podle thajské vlády bylo virové onemocnění, které zhoršuje příbuzenské plemenitby velkých kočkovitých šelem.

V roce 2016 bylo na základě obvinění ze zneužívání zvířat a chovu pro nezákonný obchod s tygřími částmi zadrženo 147 tygrů při vládním nájezdu do chrámu Tiger v provincii Kanchuanaburi v Thajsku.
Fotografie Dario Pignatelli, Getty
Po celá léta, která vedla k odstranění velkých koček z buddhistického chrámu, formálně známého jako Wat Pa Luangta Bua Yannasampanno, sloužilo toto zařízení jako oblíbená turistická atrakce, kde se návštěvníci fotili s tygry a mláďaty krmenými z lahví. National Geographic pracoval s australskou ochranářskou neziskovou organizací Cee4Life a odhalil kontroverzní praktiky, včetně údajného zneužívání zvířat a rychlého šlechtění velkých koček, aby dodávaly části těla tygra pro nezákonný obchod.
Takové zprávy zvýšily tlak veřejnosti na odstavení zařízení, i když se v jihovýchodní Asii objevily stovky tzv. „Tygřích farem“. V roce 2016 byli tygři – směs druhů a poddruhů – zabaveni z tygřího chrámu, který se nachází asi 100 kilometrů západně od Bangkoku, a umístěny do vládního zařízení.

Trýznivá smrt

Sybelle Foxcroft, spoluzakladatelka časopisu Cee4Life, začala nejprve zkoumat chrám v roce 2007 jako součást své diplomové práce a později spolupracovala s agenturou National Geographic na zprávách za rok 2016.
Řekla, že zprávy o úmrtí zvířat ji devastovaly, ale nakonec to nebylo překvapující. Když navštívila chrám, viděla z první ruky známky vážného neurologického poškození způsobeného nemocí a tvrdí, že zde byla získána nemoc tygrů, nikoli ve vládních zařízeních.
„Jeden konkrétní tygr, Mek Jnr, vykazoval vážné příznaky v roce 2015, když vrážel do zdí, jeho zadní nohy oslabovaly, občas měl dezorientaci,“ napsala v prohlášení na webových stránkách Cee4Life.
„Opět jsem veřejně psal o tygru Mekovi Jnrovi a já jsem žebral v tygřím chrámu, aby mu pomohli, ale všichni to ignorovali a řekli, že je v pořádku.“ Nebyl zdaleka v pořádku a nakonec z toho v agónii zemřel. “

„Také vím, že v případě, kdyby tygří chrám pokračoval a tygři nebyli zabaveni, stále by umírali na stejné nemoci, ale rozdíl by byl v tom, že tygří chrám by stáhl mrtvá těla a použil kůže a části těla pro prodej.

Tygři v neslavném zařízení byli hlavním turistickým lákadlem pro návštěvníky, kteří se chtěli fotit s velkými kočkami.
Fotografie Steve Winter, Nat Geo Image Collection

Špatné podmínky?

Od svého vyjmutí v roce 2016 z chrámu žijí tygři ve dvou vládních chráněných přírodních rezervací v Thajsku. Thajské ministerstvo národních parků, divoké zvěře a ochrany rostlin ve svém prohlášení pro média uvedlo, že zvířata nakonec zemřela ochrnutím hrtanu, což je virová respirační porucha, která se pravděpodobně zhoršuje slabým imunitním systémem inbredních (příbuzenská plemenitba )zvířat. Některá zvířata také trpěla komplikacemi způsobenými psinkou což je stav, který může ovlivnit psy a tygry.

Agentura Reuters však uvádí, že úředníci svatostánku chrámu Athithat Srimanee zpochybňují, že zvířata, zemřela v důsledku příbuzenské plemenitby a infekce získané v chrámu; místo toho tvrdí, že zvířata zemřela kvůli špatným podmínkám ve státní péči, jako jsou malé klece.

Návštěvníci chrámu tygrů platili za krmení mláďat z lahve.
Fotografie Steve Winter, Nat Geo Image Collection

 

„Smrt více než poloviny tygrů zachráněných z chrámu tygrů během pouhých několika let je, upřímně řečeno, skandální,“ říká Will Travers, prezident Nadace Born Free Foundation, což je skupina, která odmítá brát zvířata z volné přírody.“ „To vyžaduje plné a nezávislé vyšetřování podřízeného úřadu předsedy vlády, jejíž výsledky by měly být umístěny ve veřejné sféře.“

Zdroj: National Geographic

Číst dál