Nový počítač s operačním systémem Windows je rychlý, hbitá odezva mu ale vydrží zpravidla jen do doby, než operační systém zahltíme desítkami nových programů a aplikací. Následují nepříjemné prodlevy při spouštění systému nebo dokonce zamrzání počítače. Zkuste několik následujících tipů, které mohou přispět k zrychlení vašeho počítače.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak zrychlit pomalý počítač
Počítač nemusí být pomalý, protože je nevýkonný. Zpravidla ho většinou zatěžují procesy, které ani nevyužíváte. Množství uživatelů se stále domnívá, že za zpomalený počítač může jeho stáří, nebo nízká kvalita komponentů. Přitom stačí pár jednoduchých způsobů, jak počítač zrychlit. Počítač funguje díky softwaru, a ten je nutné udržovat, aby fungoval svižně. Pokud je pevný disk zaplněný daty může zpomalovat procesy v systému. Na pevném disku by mělo být minimálně 20% volného místa k dispozici. Svá data si můžete uložit například na rychlé externí SSD disky.
Zkontrolujte programy běžící na pozadí
Aplikace a programy, které běží na pozadí mohou zpomalovat váš počítač. Pokud některý program používáte jen občas, nemá smysl, aby se při každém zapnutí počítače spouštěl. Můžete se podívat do Správce úloh, které programy a procesy v daný moment běží a pokud některý z nich nepoužíváte, můžete jej ukončit. Programy běžící na pozadí najdete vpravo na hlavním panelu. Pravým tlačítkem klikněte na ikonku programu a hledejte nastavení.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Antivirový program
Pokud váš antivirový program spotřebovává příliš mnoho systémových zdrojů, pak vás s vysokou pravděpodobností zpomaluje. Antivirus patří mezi programy, které jsou velmi náročné na harware, zasahují hluboko do systému, tak aby vás mohly účinně chránit před různými škodlivými viry. Pokud program běží během práce s počítačem, často počítač zpomaluje. Antivir je nezbytný a určitě ho používejte a nezapomínejte na jeho aktualizaci. Není ale třeba, aby neustále kontroloval obsah disku. Pravidelnou kontrolu provádějte jednou za dva dny, třeba v době, kdy nepotřebujete svižně pracovat.
Nezahlcujte prohlížeč zbytečnými doplňky
Často se stává, že k internetovému prohlížeči, je přibalen balast v podobě několika dalších nevyžádaných doplňků, které zpomalují výkon vašeho PC a zabírají megabajty operační paměti. Mnoho z nich se do prohlížeče dokáže vetřít, aniž byste o tom věděli. Pokud nějaký doplněk nepotřebujete vymažte ho. Každý internetový prohlížeč má správu doplňků, zkuste všechny dočasně vypnout a pozorujte rozdíly. Pokud zaznamenáte rychlejší chod, doplňky promažte.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Záložky
Dejte také pozor na počet otevřených záložek v internetovém prohlížeči. Čím více otevřených záložek, tím logicky více spotřebovává internetový prohlížeč systémových prostředků. Prohlížeče s každou akcí vytvářejí nové dílčí procesy, které zatěžují operační paměť. Nenechávejte více otevřených oken najednou, zvláště s videoobsahem, zbytečně tím zatěžujete systém. Jednou za dva dny prohlížeč restartujte, aby si mohl uložit potřebná data a vyřadit ty nepotřebné. Když se budete chtít k záložkám vrátit, zobrazte si je v historii. Touto funkcí je vybaven každý prohlížeč.
Uvolněte místo na pevném disku
Nedostatek místa na disku také zpomaluje reakci systému při čtení, nebo zápisu dat. Windows potřebuje určitou volnou kapacitu pevného disku. Obecně alespoň 10-15 GB. Pokud disk příliš zaplníte, seberete systému manévrovací prostor a ten bude hledat místo, kde pracovat s dočasnými soubory. Získat zpět volný prostor můžete vysypáním koše, přesunutím hudby, videa nebo obrázků do cloudu, či permanentním smazáním souborů, které už nebudete potřebovat.
Na to, abychom zajistili stálou výkonnost diskových operací je třeba čas od času defragmentovat pevný disk. Defragmentace poskládá rozházené soubory na disku tak, aby zabíraly méně místa. Najdete ji ve funkcích v nabídce Start. Otevřete vlastnosti pevného disku a v záložce nástroje vybereme funkci defragmentovat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Aktualizujte
Někteří uživatelé stále považují aktualizace za zbytečné. Ovladače, programy a operační systémy, které nejsou aktuální a nemají zazáplatované bezpečnostní díry mohou být zranitelné a zpomalovat vás při práci. Vývojáři do aktualizací vkládají vylepšení a program optimalizují, aby běžel bez chyb a rychleji. Pokud se vám do počítače dostane virus na vině bude zřejmě neaktualizovaný systém, nebo prohlížení nevhodných webových stránek. Proto dbejte na pravidelnou aktualizaci programů a instalaci nejnovějších bezpečnostních záplat.
Nastavení v BIOS
Pokud počítač startuje po zapnutí dlouho a pomalu na vině může být chybné nastavení v BIOSu. Při startu počítač prochází tzv. bootovací sekvencí, při které se rozhoduje, z jaké jednotky má operační systém nastartoval. Zkrácení času lze docílit tak, že v prostředí BIOS upravíte nastavení pořadí bootování tak, aby na prvním místě byl pevný disk s instalací Windows a až za ním USB konektor či DVD mechanika.
V sytému BIOS nikdy nepřenastavujte věci, kterým nerozumíte! Chybné nastavení by mohlo znamenat nefunkční PC. Raději si přizvěte zkušeného uživatele.
Článek 7 tipů, jak zrychlit pomalý počítač se nejdříve objevil na České návody.