Myčka nádobí je dnes již běžnou součástí většiny domácností. Je vynikající pomocník, který šetří nejen vodu a energii, ale také váš drahocenný čas. Aby mytí nádobí v myčce proběhlo opravdu důkladně a úsporně, je ale potřeba dodržet pár pravidel. Jak se k myčce nádobí chovat, aby fungovala bez problémů?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Aby mytí nádobí v myčce proběhlo důkladně, je potřeba vše do myčky správně naskládat a vynechat to, co do myčky v žádném nepatří. Důležité je i správné nastavení programu a teploty vody.
Jak správně vložit nádobí do myčky
V každé myčce jsou rošty a koše, jejich umístění je různé, liší se podle velikosti myčky i množství a výkonnosti trysek a otočných ramen. Nádobí do myčky poskládejte tak, aby nepřekáželo při rozstřikování vody. V horní části myčky se nachází koše určené pro ukládání sklenic, hrnků, misek a talířků. Do spodního koše vkládejte odolnější nádobí, jako hrnce, větší kusy nádobí a talíře. Pro talíře jsou v myčce držáky, do kterých je pečlivě poklaďte. Vložte jen tolik talířů, kolik je místa v držáku, jinak hrozí otlučení. Příbory umisťujte do speciálních košíků tak, aby rukojeť směřovala dolů. Lžíce střídavě tak, aby se do sebe nenořily. Před spuštěním myčky se ujistěte, že nádobí se nijak nepřekrývá a že všechny kusy jsou uložené spodní špinavou stranou směrem dolů tak, aby k nim voda měla snadný přístup.
Zvolte správné nastavení
Výběr správného programu je důležitý a závisí na obsahu myčky. Myčky nádobí mají různé automatické programy, které si samy upraví teplotu a dobu mytí podle míry zašpinění, takže odhadnou, kolik vody je třeba použít. V závislosti na tom, který program zvolíte, nastaví se podle něj i teplota vody.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pravidelná údržba myčky zaručí čisté nádobí
Stejně jako jiný spotřebič bude myčka mnohem výkonnější, když ji pravidelně a správně budete čistit. V myčce se mohou hromadit zbytky jídel a ve vlhkém prostředí se daří bakteriím, které se mohou jednoduše množit. Pokud se ve spodní části nebo v rozprašovacím rameni usadí nějaké zbytky potravin, vyjměte je a postupujte podle pokynů výrobce pro čištění filtru. jednou za měsíc nechte proběhnout samočisticí program s použitím čističe myčky, který ji zbaví nečistot i vodního kamene. Pravidelně doplňujte sůl a leštidlo – moderní myčky jsou opatřeny světelným indikátorem jejich množství.
Co mýt v myčce kromě nádobí
Kromě nádobí v myčce můžete umýt také kojenecké lahve, formičky na nádobí, hračky pro děti, kovové filtry na odsávání nečistot z digestoře a další podobné předměty. Před vložením jakéhokoli předmětu do myčky si předem prostudujte návod a postupujte podle pokynů výrobce.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co do myčky nepatří
Ačkoliv dnes drtivá většina nádobí obstojí mytí v myčce, přece jen se najdou některé materiály, kterým automatické mytí nedělá dobře.
Do myčky nevkládejte dřevěná prkénka a vařečky, dřevo myté v myčce může časem nabobtnat a pokroutit se.
Pokud nemá vaše myčka speciální mycí cyklus na křehké sklo také ho tam nevkládejte, v myčce by se mohly obít a poškodit.
Sklo a porcelán s ozdobnými detaily – v myčce všechno zdobení postupně zmizí
Teflonové nádobí – teflon v myčce postupně ubývá a ve finále se začne odlupovat.
Plastové krabičky, na nichž chybí piktogram myčky – vlivem vyšších teplot se zdeformují
Hliníkové, měděné a stříbrné nádobí a předměty – prostředí myčky a čisticí prostředky jejich povrch poškozují.
Nože – u kuchyňských nožů ale může dojít k otupení ostří a poškození rukojeti, zejména pokud je dřevěná.