Mám pro vás pár tipů na knížky, které mě v poslední době cvrnkly do nosu, a o kterých si myslím, že je budete mít rádi i vy (nebo někdo, komu byste je třeba dali pod stromeček). Některé už jste mohli vidět u mě na Instagramu ve storýčkách, ale do detailu jsem se o nich zatím nerozepisovala.
Pokojové rostliny v praxi, Fran Baileyová & Zia Allawayová
Na první pohled nádherná knížka s pevnou, vkusně ilustrovanou vazbou, se bude líbit úplným začátečníkům i pokročilým pěstitelům pokojovek. V první třetině se věnuje tvorbě kompozic z hlediska barevnosti, velikosti a tvarů květin, abyste z nich vizuálně dostali co nejvíc, konkrétním tipům na to, jaké pokojovky zvolit, když chcete pomoci se stresem, vyčistit vzduch nebo třeba rozjitřit smysly. Ale taky přesazování, výrobě obelisků, terárií a kokedamů. Celý zbytek knížky je pak nacpaný k prasknutí konkrétními rostlinami (je jich tu vypsaných kolem dvou stovek), jejich popisem a tipy na péči, aby vám neumřely.
Přírodní výtvarná dílna
Jestli mě sledujete delší dobu, tak víte, že nepatřím mezi lidí, co by byli nějak extrémně zruční. Spíš bych o sobě řekla, že mám obě ruce levé a na nějaké tvořeníčko mě fakt neužije. Přesto jsem neodolala a nechala si od Knižního klubu poslat tuhle podzimní novinku plnou tvoření. No a snad poprvé v životě jsem se rozhodla, že podle ní něco vytvoříme.
Obsahuje spoustu fakt podrobných návodů (i pro nás neschopné), jak si vyrobit koláže, obrazy, věnce, mandaly, originální svíčky a mraky dalších věcí. Naše Sofča je z ní tak nadšená, že ji vzala i do školní družiny, aby z ní něco vyrobili i tam a doma už sušíme podzimní listy, ze kterých plánujeme udělat obraz. Tak nám držte palce, ať to tý naší cácorce nezkazím a omrkněte tuhle fakt nádhernou knížku v knihkupectví. Jsem si jistá, že ji tam nedokážete nechat ležet. Zvlášť jestli máte doma školáka.
Velmi osobní kniha o zdraví, Margit Slimáková
Už před spoustou let jsem se s Margit potkala na nějaké akci „volnonožců“. Už tehdy mě zaujala dost nekonvenčním přístupem a názory. Od té doby je o ní čím dál tím víc slyšet, dokonce jsem měla chvíli pocit, že je jí všude až moc. Proto jsem s koupí její knížky o zdraví, jídle, přístupu k životu docela dlouho váhala. Teď zpětně lituju, že jsem si ji nepořídila hned po vydání. Souzním s každou stránkou, každým slovem. Naprosto se ztotožňuju s tím, že bychom měli jíst opravdové jídlo, nepropadat výživovým trendům a tak nějak celkově na sebe být hodní. Spoustu věcí, o kterých píše, jsem nenápadně zavedla do svého života a dějou se fakt velký věci. Mrkněte na ni, obohatí vás i při pouhém prolistování. Ale řekla bych, že ji budete chtít mít doma. Já do ní průběžně nakukuju pořád.
Bezlepkové slavnosti, Zdeňka Mazúrová
Kamarád si nabrnkl novou frajerku a ona je celiačka. Asi by mi její jídelní omezení bylo putna, kdybychom doma rádi nepřijímali návštěvy. Jenže my milujeme, když je dům plný lidí a můžeme je pohostit. Domácím jídlem a vínem. No jo, ale pohostěte člověka, o jehož alergii vůbec nic nevíte…
Paní Mazúrové se povedl majstrštyk. Její kuchařka totiž obsahuje recepty na úplně běžná jídla od těch primitivních až po sváteční a každý recept je upravený tak, aby ho mohli jíst i lidé s alergií na lepek. Řekla bych, že se bude hodit každému. Ať už se vás celiakie přímo dotýká nebo by se sem tam hodilo připravit něco bezlepkového.
Zachraň jídlo v kuchyni
Znáte iniciativu „Zachraň jídlo“? Vznikla už v roce 2013 a intenzivně se věnuje boji proti plýtvání jídlem. Mrkněte na jejich web, kde o každém svém kroku podrobně píšou a dělají spoustu užitečných akcí (kdybyste se třeba chtěli stát dobrovolníkem ).
Letos na podzim vydali první kuchařku. Trošku netypickou. Velká část je edukační, najdete v ní mraky informací o tom, jak všichni plýtváme jídlem, jak energeticky náročné je třeba vykrmit krávu nebo jak s jídlem nakládají restaurace a obchody. No a samozřejmě nechybí ani recepty na zpracování úrody ze zahrady, nakoupených přebytků nebo třeba slupek ze zeleniny.
The post 5 knižních tipů pro Ježíška appeared first on PetraZahradnici.cz.