V poslední době se s ekologií roztrhl pytel a propaguje se nejen na blozích, ale i na sociálních sítích. Možná jste zahlédli i tento Eco song nebo projekt Kamu #neplastuj. A je to skvělé, že se z ekologie stává móda. Jak jsem pokročila já od minulého článku? Úplně zero waste život asi nebudu mít nikdy, tak se snažím aspoň o low impact. :)) Na všechny změny je potřeba si zvyknout, ale zrovna tyhle jsou úplně jednoduché a tak mi to šlo skoro samo:

1. LÁHEV NA PITÍ A HRNEK NA KÁVU S SEBOU
Skleněné lahve mám dvě (Retap a Equa), přiznám se ale, že nejčastěji nosím tu jednu plastovou od Voss vody, co jsem si přivezla z Norska. Přeci jen, je nejlehčí. :))
A stejně jako plastové flašky, můžete ušetřit i jednorázové kelímky na kávu. Ty totiž nejsou jen papírové, většinou jsou potažené plastovou vrstvou a jejich recyklace tak není úplně snadná. Stačí si pořídit nějaký pěkný stylový hrneček a kávu s sebou si brát do něj.
2. SÁČKY NA ZELENINU, OVOCE A PEČIVO
Přiznám, že dřív jsem si do pytlíku strkala i banány, dneska mi to připadá nepochopitelné :)) Vetší kusy se dají pohodlně přenést bez sáčků, na ty menší a bobulové zkuste třeba Frusack (moc sympatický český projekt) nebo si našijte pytlíky ze starých záclon. A plátěnou tašku nebo síťovku na nákupy, to si nosí už snad všichni, ne? Vyšší level jsou potom nákupy v bezobalových obchodech do vlastních nádob – tady najdete jejich přehlednou mapku.

3. PAPÍROVÁ, KOVOVÁ NEBO BAMBUSOVÁ BRČKA
Taky jste viděli to video se želvou s plastovou slámkou zapíchnutou v čumáku? Já už vím, že si žádná plastová brčka nekoupím (pár jich ještě máme doma a používáme opakovaně ta samá, stačí je strčit do myčky), skvělou variantou jsou papírová (ještě se mi v pití nikdy nerozmočila), kovová nebo bambusová. Nebo taky žádná brčka nepoužívat, ale ty koktejly se s nimi pijí tak nějak stylověji. :))
4. TUHÉ ŠAMPONY A MÝDLA
Stačí jim jen papírová krabička, žádné sáčky a plastové lahvičky. Na vlasy mám nejradši šampuchy Ponio, psala jsem o nich už několikrát. A malých mýdláren je dneska velká spousta. Některá mýdla jsou opravdové skvosty, zkuste třeba Almara Soap nebo tahle luxusní mýdla od Heleny Heinz.
Ale ne všechna kosmetika jde nahradit mýdlem, já si momentálně zamilovala slovenskou značku Mylo ve skleněných obalech s krásnými minimalistickými etiketami.

5. UTĚRKY A KAPESNÍKY
Věděli jste, že papírové utěrky a kapesníky jsou 7x větší zátěží pro životní prostředí než znovupoužitelné látkové (i při započítání všech faktorů – výroba, odstranění, praní, žehlení…)? My papírové utěrky do kuchyně vůbec nekupujeme, na nádobí mám látkové utěrky a na ruce menší ručník, jen je častěji peru. Na hadry se zase snažím používat staré textilie, třeba roztrhaná bavlněná trička, která už jsou nenositelná. Látkové kapesníky ale zatím používám jen doma (při rýmě jsou parádní, protože tolik neodírají nos), na cestách i v kabelce nějaké ty papírové vždycky najdu.
Momentálně mám z knihovny půjčenou Domácnost bez odpadu od Bey Johnson, tak jsem zvědavá, co tam nasbírám za další tipy. :)) Jak jste na tom se zero waste vy? Žijete tak vlastně odjakživa, podlehli jste trendu nebo vás to nechává chladnými?

Mějte se krásně! Evi
//foto moje ©gathermoments