Skoro každý, před kým se zmíním, že máme doma rýmovník, se zajímá, k čemu tahle kytka je. Mám ji doma teprve rok, ale nedám na ni dopustit. Je totiž kouzelná. Kromě toho, že funguje jako zelená domácí čistička vzduchu, pomáhá bojovat s rýmou, nachlazením, špatným trávením, vysokým tlakem i drobnými oděrkami. Tady je pár způsobů, jak ho užívat.
Inhalace
Chlupaté masivní listy stačí promnout lehce mezi prsty a hned ucítíte svěží vůni podobnou mátové. Jen je výraznější a surovější. Když mám ucpaný nos, utrhnu si list, promnu ho mezi prsty (nebo proplesknu v dlaních) a vložím do papírového kapesníku. Ten potom podle potřeby inhaluju. Dcera si zase lístky rýmovníku dává před usnutím na polštář vedle hlavy. Jak se v noci mele, rýmovník vlastně pořád masíruje. Holt někdy je dobré nechat děti dělat věci po svém, často překvapí nezvyklým řešením.
Rýmovníkový čaj
Je to jednodušší než uvařit čaj z pytlíku. Stačí utrhnout list rýmovníku, pořádně ho omýt, zalít horkou vodou (ideálně kolem 80 °C) a nechat pět minut louhovat. Doma ho pijeme co nejteplejší a doslazený lžičkou domácího medu. Jeho chuť je nevtíravá, podobná silnějšímu mátovému čaji a pít se dá kdykoliv – nejen při nachlazení. A když si ho uděláte silnější, může po vychlazení sloužit i jako nálev k potírání drobných oděrek, modřin a popálenin.
Rýmovníkový sirup
Taky jednoduchá záležitost, která se hodí, když se rýmovník hodně rozroste. Zhruba 30 velkých listů omyjeme, zalijeme litrem vody, přidáme 2 bio citróny nakrájené na kolečka a necháme 24 hodin louhovat. Pak nálev zcedíme, do vody přidáme 1 kg cukru (je jedno jestli krystal nebo třtinový cukr) a vaříme, dokud nedosáhneme sirupové konzistence. Ještě horké nalijeme do vymyté a pořádně vysušené sklenice a užíváme po lžičkách. Jako prevenci nachlazení, při drobných virózách anebo jen tak pro chuť.
O rýmovníku by se dal napsat román. Je totiž neskutečně všestranný a mít ho doma je základ zdravé domácnosti. Je extrémně nenáročný na péči, klidně by mohl být první rostlinou, na které si budou malé děti testovat zahradnický um. A kromě léčivých účinků pomáhá zahánět mouchy, komáry a jinou havěť. Bydlíme kousek od řeky, takže v létě s komáry dost bojujeme. A dát na okno truhlík osázený rýmovníkem (v létě může bivakovat venku) je rozhodně lepší řešení, než strčit do zásuvky elektrický odpuzovač hmyzu.