Sucho jako je letos jsem snad ještě nezažila. Možná v době, kdy jsem nezahradničila, ale to mi bylo úplně šumák. 

Takže jsem teď dost překvapená, zaskočená a nešťastná. Kromě muškátů a lichořeřišnice mi pomřely všechny truhlíky. Měsíčky budu od příštího roku dávat jenom do záhonů, protože v truhlíkách a květináčích je nedokážu uzalévat.

Zeleninové záhony oželet nechci. Přeci jenom to všechno stálo dost práce, potu a odříkání… Bojuju s přírodou, jak se dá, ale nejsem si jistá, jestli mám šanci letošní bitvu vyhrát. Učíme se zacházet s vodou (jsme závislí na studni, která není bezedná) a myslím, že jsme docela slušně vychytali, jak je potřeba záhony zalévat, aby to mělo smysl. Tady jsou moje tipy:

  1. Tak předně – vykašlete se na zalévání trávníku. Jestli ho sekáte každý týden i v tomhle počasí, nejspíš ho máte vypálený až k zemskému jádru. My jsme trávu letos sekali jednou, a to někdy v květnu. Od té doby vyrostla do 30 cm a je docela zelená!
  2. Záhony mulčujeme. Posekanou trávou, slámou nebo vlastní štěpkou. Pěkně těsně kolem rostlinek a pořádnou vrstvu, aby udržela vláhu. Objev s mulčí jsem udělala už předloni a dneska bez ní nepěstujeme vůbec nic.
  3. Kdo nemulčuje, ten by měl záhony udržovat kypré. Klidně nejdřív ztvrdlou půdu lehce pokropte a až pak ji motyčkou zkypřete. Voda se bude moci vsakovat a nesteče pryč.
  4. Využívám každého místa. Na první pohled by se mohlo zdát, že na záhonech máme trošku přetlak, ale díky tomu, že si mezi paprikami hoví kedlubny, si rostliny vzájemně poskytují stín a udržují v hlíně aspoň trochu vláhy.
  5. Voda patří ke kořenům, ne na listy. U rajčat nebo okurek vytváří ideální podmínky pro růst plísní, takže byste jim udělali medvědí službu.
  6. Lepší než každý den (nebo dokonce dvakrát denně) je zalévat třeba ob den, ale pořádně a menším proudem. Já namířím hadici ke kořenům a u každé rostliny napočítám pomalu do pěti.
  7. Už můj děda věděl, že zahrada se zalévá buď brzo ráno nebo večer, těsně před západem slunce. Rostliny pak nedostanou teplotní šok, nespálí se a můžou se v klidu napít.
  8. Květináče ve vedru extrémně rychle vysychají. Proto je lepší rostliny přestěhovat do stínu a místo zálivky je ponořit i s květináčem na 10 minut do kýble s vodou.
  9. V letošních vedrech nezapomínejte ani na stromy. Naše hrušeň vypadá na zhroucení a třešeň už to má nejspíš za sebou. Dokonce i kudrnatá vrba má větve svěšené jak na pohřbu. Stromy ale potřebují vody hodně, aby to mělo nějaký smysl. Když ke každému vylejete dva kýbly vody, bude to tak akorát.
  10. Místa, kam celodenně praží sluníčko, zastiňte. Táta dává každý rok přes jeden ze záhonů klasický party stan (takový ten altánek) nebo hustou síť. A zelenině to dost uleví.
  11. Zachytávejte každou kapku vody a použijte ji na zálivku. Voda ze střechy patří do sudů nebo retenčních nádob, ne k sousedům. Od věci není ani zachytávání vody ve dřezu (samozřejmě že bez saponátů, třeba z mytí zeleniny) a její použití na zálivku. Divili byste se, kolik nezávadné a použitelné vody jen tak vypustíte do odpadu.

The post 11 tipů, aby zahrada přežila sucho appeared first on PetraZahradnici.cz.