Loni a vlastně i předchozí roky jsme na podzim trošku polevili a dali přednost válení se u krbu s knížkou v ruce, takže zahrada zapadla sněhem, než jsme ji stihli zazimovat.
Letos jsme se domluvili už na konci prázdnin, že to vezmeme poctivě a z gruntu. Co nás do mrazů nemine?
- Zryjeme záhony. Zjara jsem tu polemizovala o tom, jestli se záhony mají rýt nebo ne. Stále bych se ráda dostala do fáze, kdy nám stačí vzít do ruky motyku a prokypřit půdu, ale zatím to nejde. Takže teď na podzim určitě zryjeme všechny zeleninové záhony a na volno do nich zaryjeme kompost.
- Zazimuju muškáty. To je jediná věc, kterou už mám za sebou. Táta mi poradil, ať je ustřihnu pár centimetrů nad hlínou, zbavím všech listů a schovám do chladného a tmavého sklepa. Tam by měly s minimální zálivkou (= klidně jen 2x za zimu) přežít do jara. Pak si jen budu muset trochu pohrát s otužováním, aby nezmrzly.
- Vyndám ze země jiřiny. I když nesnáším jakékoliv kytky, které se musí vyndavat ze země, a zařekla jsem se, že si takové prostě pořizovat nebudu, u jiřin udělám výjimku. Vlastně i docela ráda. Jen je potřeba je na podzim vykopnout, očistit od hlíny a dát na suché tmavé místo odpočinout do jara. Prý je lepší je vyndavat po prvním přemrznutí (tak to vidím na půlku listopadu) a na jaře chtějí do země až po mrazivých mužích.
- Přihrnu růže. Na Zahradě Čech jsem si jich pořídila několik a jsem v tomhle ohledu nepolíbená. Ale před zimou se mají růže lehce střihnout a přihrnout listím nebo mulčí, aby nevymrzly. Tak to udělám a uvidíme.
- Ostříhám všechny odkvetlé kytky. Táta mi kdysi říkal, že by příští rok nekvetly. A je to pravda. Takže se vším pryč.
- Nadrtím část větví a drť použiju jako mulč do květinových záhonů. Zafunguje jako teplá deka.
- Venkovní citlivky obalím jutou. Aspoň trochu je to zahřeje, až přijdou mrazy. To se týká i květináčů, které budou přezimovat venku. Ty navíc pro jistotu postavím někam kolem domu, aby si mohly brát trošku našeho domácího tepla.
- Kmeny stromů budou potřebovat obalit pletivem. Nemáme na zahradě ploty, tak je náš pozemek vítanou občerstvovací zastávkou nejrůznější zvěře. A ta si v zimě i na kůře ráda pochutná.
- Někde v koutě zahrady nechat hromadu větví a vykašlat se na hrabání listí. Tohle udělám moc ráda. A víte proč? Protože v neshrabaném listí se v zimě schovají broučci a do větví si zalezou ježci, ještěrky a bůhvícoještě užitečné.
- Naposledy posekám trávu. Letos jsme zkusili přírodnější přístu (= posekat asi 4x za sezónu), tak nechci, aby pod případnou sněhovou peřinou zbytečně trpěla.
- Podzimní úklid. Fáze, na kterou se fakt netěším, ale je nezbytná. Pod střechu musíme schovat všechny květináče, podtácky, nářadí a stroje. No a taky vylít vodu ze všech sudů a nádrží a obrátit je vzhůru nohama. Mráz a led by jim dobře stopro neudělal.
The post 11 kroků, jak zazimovat zahradu appeared first on PetraZahradnici.cz.