Nemám ráda zimu a až donedávna jsem na ni nadávala. Hnusné počasí, mráz lezoucí až pod spodní prádlo a nulová úroda na zahradě. Letos se něco zlomilo. Ne, že by se zima stala mým oblíbeným ročním obdobím (tím je pořád jaro a trošku léto). Ale uvědomila jsem si, že střídání čtvero ročních období v našich zeměpisných šířkách má něco do sebe. Tady jsou důvody, proč bychom na zimu (na zahradě) neměli nadávat.
- Je to ideální období pro odpočinek zahradníků. Kdyby nebyla, tak bychom se sedřeli a zahradničení by nebylo takovou radostí.
- Zima je skvělým zdrojem inspirace a vzdělání. Já si každoročně nakupuju hromady knížek a listuju jimi celou zimu.
- Díky sněhu máme šanci poznat, kde na zahradě jsou teplejší místa (sníh na nich rychle taje), a kde chladnější. A tomu pak přizpůsobit sadbu.
- Při déletrvajících mrazech přemrznou škůdci v hlíně. A zelenině a kytkám se tak bude dařit v příští sezóně o něco líp.
- Pod sněhovou čepicí (aspoň deseticentimetrovou) se skvěle odpočívá trvalkám, dvouletkám a okrasným trávám. Sníh je totiž paradoxně chrání před okolním mrazem. Ale pozor na velké množství sněhu, to by mohlo polámat větve stromů a keře. Takže se vyplatí ho oklepávat.
- Jakmile začne sníh odtávat, je pro rosliny super zálivkou. Když ho je moc, prostě samospádem odteče.
- Dá se využít k plánování, nakupování a drobným opravám nářadí. Já už mám seznam (nějak podezřele dlouhý) toho, co budeme letos sít a většinu semínek i nakoupenou. A taky už plánuju, jak co nejefektivněji jednotlivé záhony využít, aby část sezony neležely ladem.
- Je možno kácet stromy. Ne, že bych k tomu chtěla navádět, ale když je na zahradě nějaký poškozený, který už není přínosem, dá se pokácet jen v době vegetačního klidu. A uvolní tak místo nějakému jinému.
- Kdo topí v krbu nebo kamnech dřevem, může popel sypat na záhony a skvěle je tak hnojit. Dřevěný popel totiž obsahuje hodně draslíku a vápníku, živin důležitých pro dobrý růst.
- Už v únoru se dá pustit do prvního setí. Třeba paprikám a celeru trvá dlouho, než naklíčí, a tak si můžou dávat na čas doma na oknech v květináčcích. Ven je ale dávejte až po „zmrzlých mužích“ v květnu.